YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 15:58   Güncelleme : 10-06-2021 15:58

Ladine talep var

Artvin’in ilk ihracatçısı Alkan, taleplere yetişmekten nefes alamıyor.

Ladine talep var

Sanayi sitesinde esnafın sorunları sadece pandemi değil. Sanayide oluşan eleman eksikliği iş yapan esnaflarında zorlanmasına sebep oluyor. 43 senedir ihracat ile uğraşan sanayi esnafı Süleyman Alkan, aile şirketi olmalarını ve yaptıkları işlere yönelik taleplerin çok fazla olduğunu anlatan ifadelerde bulundu.

1977’den beri

Alkan, 43 senedir orman ürünlerine yönelik yaptığı faaliyetleri anlatan açıklamalarda bulundu “ Orman firma sahibi ve yöneticisiyim 1977’de vergi mükellefi olarak başladım ve Aralıksız 43 senedir başka bir iş yapmadan sadece bu iş ile ilgilendim. Biz bir aile şirketiyiz önceden Süleyman Alkan, şahsı adı altında kendimindi fakat Artvin’e gelmeden 17 sene önce aile şirketi olarak bir oluşum adı altına kendi ailemiz adına yer alan bir firma, şirket olduk “ dedi.

Artvin’de tek

Alkan, tek ihracatçı olarak Artvin’de yer almalarına yönelik şu açıklamaları yaptı “ son 15 senedir dikili kesim diye bir uygulama çıktı. Bu uygulama ile daha önceki kooperatiflere tahsis verilirdi geçen sene köylülerin kooperatifteki tahsis hakkı kaldırıldı. Bu yıl 2019-2020’de yurtdışından tomruk girişlerinde yasak vardı fakat tomruk talepleri yurtdışında olmasından dolayı büyük bir patlama oldu. Hemen sonrasında devletin ihalelerinde bir eksiklik vardı örneğin orman işletmesi internet ortamından satış yapıyor ama bir vergi mükellefi birde oda kaydın oldu mu yetiyor ama bir milyonluk ihaleye böyle olmaması lazım. Diğer yoldan şöyle satıyor 100 milyonluk bir yol yaptırır oraya ihale şartı olarak dozer makinası belgesi var mı bunda da bir eksiklik var biz bunun için imza topladık hükümete bildirmek adına henüz bir sonuç alamadık. Bununla birlikte yurtdışından talep var iş yetiştiremez olduk. Orman biz bu malı alırken adamın hiçbir şeyi yok benimle beraber ihaleye giriyor benim hesaplarım üzerinde fazla ürün alabiliyor. Hesabı kitabı yok doğru düzgün biz burada piyasayı yükselttiği için zor durumda kalıyoruz. Ben burada %20 elektrik indirimi alırken orman işletme hiçbir şey almıyor ama onunla beni yarıştırıyor veya bizi yarıştırıyor demek doğru olur. Pazar sorunu şu anda yok zaten iş yetişmiyor “ dedi.

Talebe yetişemiyoruz

Alkan, ürünlerin ihale sürecine dair şu açıklamalarda bulundu “ biz ürünü orman ihalelerinden, depo ihalesi ve dikili ihale var oralardan ve şimdi depo ihalesine girdiğimiz zaman tamamen keresteciler girer diğerleri girmez çünkü onlara bir şey kalmaz. İmalatçı olmayan grup dikililere gider bizi onlarla yarıştırırlar böyle olunca işçilik yapan onlar olduğu içinde biz hazır aldığımız için ürün temin ediyoruz. Şu anda Gürcistan, Irak, İran gibi dünyanın çeşitli yerlerinden Artvin’de bulunan ladin talebi var. Ladin Doğu Karadeniz’de ve Kanada’da var öncesinde Artvin’de bilinmiyordu ama biz tanıtıp ürünü yetiştirince Artvin’e yönelik dış ülkelerden taleplerin yoğunluğu çok fazla oldu dışarıya ürün yetiştiremiyoruz “ dedi.

Ağaç kesimi çok gelişti

Alkan, ağaç kesimine yönelik uygulamaları şu şekilde anlattı “ ağaç kesilirken orman işletmenin tamamen kendi kontrolündedir iş ve bölge şefi olur. Eğer dikili olacaksa bir bölge içerisinde yer alır o bölgede kooperatife derler ki, siz dikili yapacaksınız yoksa depoya mı diye bir pazarlık süreci olur. Eskiden ihale olmazdı şimdi ihaleler olduğu için köylünün şansı kalmadı. Bu sefer ondan dolayı adam 300’e yapıyorsa başkası gel bana 200’e yapıyorum diyebiliyor. Ayrıca ormancılık Türkiye’de çok gelişti yani ömrü bitmiş ağaçları kesiyorlar ve yerine fidan dikimi oluyor bu fidanlar dikildikten sonra 10 yıl kadar kimse oraya girmiyor, giremiyor. Artvin’de orman genel müdürlüğü iyi bir çalışma yaptı Yaşar Bey’de vardı bu çalışma haşerelere karşı bilimsel olarak yapılan çalışmalardı ormanı haşerelerin kurutması yani öldürmesinden dolayı tehlikeli olduğu için Artvin’de yer alan ormanlık bir bölgeye çalışmalar yapıldı “ dedi.

Sanayinin sorunları

Alkan, sanayi sitesinin sorunlarına dair şu açıklamaları yaptı “ eskiden yapılması o gündeki araçların küçük olmasından ve alanların Artvin içerisinde kısıtlı olmasından kaynaklı şu anki zamanda yeterli olmuyor. Bunun sebebi araçların gün geçtikçe genişlemesi veya bir tır girecek bakıma çok zor oluyor giriş yapması çok fazla zor. . Ben keresteciyim bende yer aradım yer bulamadım derinler barajında tabii başka yerlerde vardı o zaman İsrafil Bey demiş ki kooperatifi kurun orayı ben size aldırayım orayı biz kooperatif oluşturduk 7 kişi ile sanayi bize İsrafil kışla sağ olsun orayı bize aldırdı. 19 bin artı KDV den toprağı aldık şu anda saha düzeltme çalışmalarında son noktaya geldik. Düzeltme aşaması yaklaşık sonuna geliyoruz 1 ay içerisinde genel kurulumuz var onu yapacağız ondan sonra kooperatif olarak devam edeceğiz. Bir diğer sorunlardan bir tanesi ise eleman sorunu yani Artvin’de daha önceleri ara eleman yoktu şimdi arayı da geçtik normal sıradan tahtanın başında duracak adam bulamıyoruz. Bunun sebebi belli birincisi İŞKUR diğeri sosyal yardım verildiği için insanlar çalışmaya yönelmiyor. Bu daha iyi olsa iyileştirseler daha iyi olacak Türkiye’de genç işsizler çok var okul seçerken sanat okulları sınavlarına giden bir öğrenci altın bilezik derlerdi şimdi maalesef o olmuyor sanat okulları çok geride kaldı. Eğitimli öğrenciler eğitimli sanatçılar ve zanaatkârlar yetiştirilse Türkiye için çok iyi olacak “ dedi.