YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 13:03   Güncelleme : 01-06-2022 13:03

Kuzey Irak’ta Bir Dizi Ziyaret

Kuzey Irak’ta Bir Dizi Ziyaret

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek Kuzey Irak’ta bir dizi ziyarette bulundu.

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek ve beraberindeki heyet öncelikle Kuzey Irak Özerk Cumhuriyeti Türkmen Cephesi Binasında Oluşumlardan Sorumlu Devlet Bakanı Aydın Maruf’u makamında ziyaret etti.

Bakan Maruf; Türkmenlerin geçmişten bugüne bölgede yaşadığı süreci anlatmasının ardından Başkan Akyürek ve heyeti bir gün sonra Bakanlık binasında resmi olarak kabul etmek istediğini söyledi.

Bakanlık binası makamında misafirlerini kabul eden Bakan Maruf Kuzey Irak’ta başta Erbil başta olmak üzere tüm kentlerinde ticaret ile ilgili hususlar konuşularak Hopa Limanında karşılıklı ticaretten bahsedildi. Bakan Maruf; gençlik yıllarından bu yana mücadelenin içinde olduğunu, Türkiye’de eğitim aldığını, Türkiye’nin Irak’ta başta Türkmenler olmak üzere çok kıymetli destekler verdiğini anlatarak “Türk-Kürt Kardeştir buradaki politikamız tamamıyla karşı olduğumuz terörün kendisidir” ifadelerini kullandı.

BaşkanAkyürek yaptığı açıklamada; “Erbil’le ilgili Kuzey Irak’la ilgili gördüklerimiz ve yaşadıklarımız hoşgörülü sıcakkanlı insanların karşılamasaydı Cizre Ticaret Odası Meclis Başkanı Sayın Ömer Faruk Yıldırım Cizre’den Kuzey Irak’a bizlere eşlik etti çok kıymetli görüşmelere birlikte katıldık” dedi. Kullandı.

Plaket takdiminin ardından görüşme sona erdi.

Akyürek ziyaretlerine,Irak Kızılay Erbil Şubesi Başkanı Havre İhsan Sadıq’ı makamında devam etti.

Başkan Sadıq faaliyetlerden bahsederek Kuzey Irak’ta çok etkin ve güçlü bir resim çizdi.

Ardından Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek ve Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Faruk Yıldırım ile birlikte Türk Kızılay’ı Delegasyon Başkanı BaşmüfettişCemil Hakyemez’i ziyaret ederek Türk Kızılay’ı ve Irak Kızılay’ı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Başkan Akyürek yaptığı açıklamada “Sayın Bakan Aydın Maruf Bey ve Irak Kızılay Bölgesel Başkanı Havre İhsan SadıqBey bizleri yemeğe götürdüler sıcak bir ortamda karşılaştık. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası adına bizleri hiç yalnız bırakmayan Cizre Ticaret Odası Meclis Başkanı Sn. Ömer Faruk Yıldırım’a Kuzey Irak Oluşumlardan Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Aydın Maruf beye Irak Kızılay Bölge Başkanı Sn. Havre İhsan Sadıq Beye Türk Kızılay’ı Delegasyon Başkanı Başmüfettiş Sn. Cemil Hakyemez’e bizleri misafir eden Erbil’deki dostlara gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Malvina Bibilasvhili