YEREL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 14:00   Güncelleme : 06-04-2021 14:04

Kütüphaneler haftası kutlandı

Ardanuç Kaymakamı Ömer Özbay, 2020-2021 yılında en çok kitap okuyan kullanıcılara hediye takdim etti.

Kütüphaneler haftası kutlandı

"Çağları Aşan Söz" sloganı ile 57. Kütüphaneler Haftası kapsamında Ardanuç İlçe Halk Kütüphanesinin farkındalığını oluşturmak ve okuma kültürünü geliştirmek amacıyla 2020-2021 yılında en çok kitap okuyan kullanıcılara Kaymakam Ömer Özbay tarafından hediyeleri takdim edildi.

Özbay, çocuk okuyucuları Kitap Kurdu Belgesi ve sürpriz hediyeler vererek, yetişkin okuyucuları da kitap ile ödüllendirdi.

Kütüphane Haftası Nedir?

Kütüphane Haftası; Türkiye'de 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta kutlanır.

Haftanın amacı, vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımalarını sağlayarak daha çok yararlanmalarını sağlamaktır. 11 Ocak 2012 tarihli resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Halk Kütüphaneleri Yönetmeliği’ne göre kütüphaneler, hafta boyunca Türk Kütüphaneciler Derneği yanı sıra, diğer mesleki sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliği yaparak kutlama yapabilirler.

Hafta süresince kütüphanenin önemi, kütüphaneciliğin sorunları kamuoyuna duyurulur. Okullarda kitap okuma ve kütüphane kullanma zevki, sevgisi ve alışkanlığının kazandırma amacıyla bilgi kaynakları ve kütüphane hizmetlerine yönelik bilgiler verme, çevredeki kütüphaneler geziler düzenleme gibi etkinlikler düzenlenir.