Yerel
Giriş Tarihi : 27-10-2022 11:36

Kütüphanede Çocuk Etkinlikleri

Kütüphanede Çocuk Etkinlikleri

Artvin İl Halk Kütüphanesi, çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenleyerek kitap okumaya teşvik ediyor.

Artvin İl Halk Kütüphanesi, çocuklar kötü alışkanlıklara ve bağımlılıklardan uzak dursun diye çeşitli etkinlikler düzenleyerek hem İngilizceyi öğretiyor hem kitap okumayı sevdiriyor. 3 yaş ila 12 yaş grupları arası çocuklar için haftada 2 gün İngilizce dersleri veriliyor. Haftanın bir günü 3-6 yaş grubuna diğer gün ise 6-12 yaş grubuna ders veriliyor. Ayrıca kütüphane, haftanın bir günü çocuklar için sinema günü düzenliyor. Sinema sonrası kitap okuma, oyun oynama, resim yapma gibi etkinlikler yapılıyor. Etkinlikler ve dersler saat 16.00’da başlıyor 17.00’ye kadar sürüyor. Etkinlikler ücretsiz şekilde yapılıyor.

Amaçlarının Artvin halkına kütüphaneyi alıştırmak ve çocuklara kütüphaneyi sevdirmek olduğunu belirten Artvin İl Halk Kütüphanesi Songül Okutan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Artvin Halk Kütüphanesi’nde sergi düzenleyeceklerini, sergide o dönemi anlatan kitapları sergileyeceklerini ve etkinliklerde çocukların yapmış olduğu resimler sergileneceğini duyurdu.

Artvin İl Halk Kütüphanesi Müdürü Songül Okutan, okullarla ve çocukların aileleriyle konuştukları zaman İngilizce öğrenme konusunda ihtiyaç olduğunu gördüğünü belirterek “Alanımızın yetersizliğinden dolayı yetişkinler üzerine bir çalışma yapamadık ama çocukları kütüphaneye gelmelerini sağladığımız zaman yetişkinleri de getirebiliriz düşüncesiyle 3 yaş ile 12 yaş grubuna kadar çeşitli konularda etkinlikler düzenliyoruz. Haftanın 5 günü etkinliğimiz var. Aslında 5 gün farklı farklı konular vardı. Okullarla ve çocukların aileleriyle konuştuğumuzda İngilizce için bir ihtiyaç olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

Etkinlikler ve derslerde görev alan personellerin alanında bilgili ve yetkin olduğunu belirten Okuyan, düzenledikleri etkinliklerin içeriği hakkında bilgiler vererek “Haftada 2 gün İngilizce derslerimiz var. Bir gün 3-6 yaş grubuna diğer gün 6-12 yaş grubuna üzerine devam ediyoruz. Yetişkinlere de açmayı planlıyoruz hem İngilizce hem Fransızca daha başvurular tamamlanmadı. Bu yaptığımız faaliyetlerin tamamı ücretsiz. Sadece çocukların ister istemez faaliyet alanında görselleri veya videoları çekiliyor ve sosyal medyaya atılıyor. Velilerden görsellerin paylaşılması için bir taahhütname alıyoruz. Faaliyet sırasında 1 ila 3 kişi duruyor dönüşümlü olarak. Çocuklar çok aktifler, hareketliler ve çok çabuk sıkılıyor buna çözüm olarak biri kitap okuyor diğeri o yorulunca devreye giriyor diğer türlü çok yorucu olduğu için dönüşümlü olarak ilerletiyoruz. Görev alan kişilerin kendi yetkinlikleri ve çocuklara erişebilme ve onların seviyesine inebilme çok önemli” ifadelerini kullandı.

Tek bir konu üzerine gitmediklerini çeşitli etkinlikler yaptıklarını anlatan Okutan “Çocuk, durumundan memnun olunca tekrar gelir, memnun olmazsa bir daha gelmez. Yani çocuklar hem kolay hizmet verebildiğimiz hem de zor hizmet verdiğimiz bir durum. Ayrıca haftada bir günümüzü özellikle film izleme günü yaptık. Sinema ortamını küçük bir odaya sığdırdık. Sinema etkinliğimizden sonra kitap okuma yada oyun oynama gibi o anda çocuklar hangisine rağbet gösterirse. Bakıyoruz sıkılıyorlar hemen programımızı değiştiriyoruz. Tek bir konu üzerine gitmiyoruz. Duyusal etkinliğimiz var dokunsal etkinliğimiz var. Çocuğun bir duyunu kullanabileceği ve geliştirebileceği faaliyetler yapıyoruz” dedi.

Kitap ayracı, suluboya, puzzle gibi etkinler düzenlediklerini belirten Okutan “Kurum olarak fazla bir masraf olayına giremiyoruz. Çok fazla maliyeti olmayan hem de çocukların etkisini çekecek etkinlikler yapıyoruz. Aynı etkinliği sürekli tekrar etmiyoruz. Geçen hafta yapılan etkinlerden bir tanesinde kitap ayracı yaptı çocuklar. Diğer etkinlikte suluboya, resim yaptılar. Başka bir gün puzzle yaptılar. Hepsinin arasına kitap okumayı sıkıştırıyoruz. Şu ana kadar çocuklarımızdan hiçbir olumsuz bir şey duymadık. Markete giderken hadi kütüphaneye gidelim diye yola çıkıyorlar. Koşulların elverdiği kadar yapıyoruz. Ne kadar sürecek derseniz bir sınırımız yok. Biz başlangıç oluşturduk benden sonra gelen arkadaşlar da bu etkinlikleri devam ettirecektir. Çocuklar kütüphanenin kapısından içeri girsin kötü alışkanlıklar kötü bağımlılıklar kazanmadan biz kazanalım diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Artvin İl Halk Kütüphanesi’nde sergi düzenleyecekleri duyuran Okutan “29 Ekim’de kitap sergisi oluşturuyoruz. O dönemleri anlatan kitap sergisi köşesi yapacağız. Çocuklarımıza motivasyon olsun diye etkinliklerde yaptıkları resimleri sergilemeyi düşünüyoruz. Amacımız herkesi kütüphane kapısından içeri adım attırmak olduğu için sergimizi kütüphanede sergileyeceğiz” diye konuştu.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber