YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 10:35   Güncelleme : 28-12-2021 10:35

Kurum Sessizliğini Bozdu

Kurum Sessizliğini Bozdu

Orman Bölge Müdürlüğü, iktidarın gözde şirketi Cengiz Holding’in, tüm itirazlara rağmen açtığı maden ocağının şantiye sahasında kaçak bir villa inşa etmesine yönelik basında çıkan haberlerin ardındayazılı basın açıklamasında bulundu.

Cengiz Holding’inCerattepe’deaçtığı maden ocağının şantiye sahasında kaçak bir villa inşa etmesinin ne amaçla yapıldığını öğrenmek için Yeşil Artvin Derneği tarafından yazılı başvuruyu cevapsız bırakan kurum, basında çıkan haberlerin ardından yazılı basın açıklaması yayınladı. Açıklamada yapının Maden Altyapı Tesis (şantiye alanları) İzin Alanı içerisinde kalmakta olup geçici süreli yapı niteliğinde olduğu belirtildi.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Ormanlık alanlarda izinlerin hangi şartlarda verileceği Orman Kanunun 16. 17. ve 18’inci maddesine göre belirlenmiş olup, 16. Maddenin Uygulama Yönetmeliği gereği maden alt yapı tesisleri (şantiye alanları) için geçici süreli izin verilebilmektedir.

Basında gündem edilen maden ocağının şantiye sahasındaki yapı, Artvin Maden İşletmeleri A.Ş.’nin gerekli izin başvurularını yapmasına müteakip kurumumuz tarafından ilgili kanun ve yönetmelikler dâhilinde incelenerek 06.02.2018 tarihinde izne konu edilen Maden Altyapı Tesis (şantiye alanları) İzin Alanı içerisinde kalmakta olup, geçici süreli yapı niteliğindedir. Firma 2018 yılında almış olduğu bu izne müteakip, 2019 yılı içerisinde ilgili yapının inşaatına başlamıştır. İzin süresi, ruhsat bitim tarihi olan 08.07.2025 tarihinde sona erecektir.

Şantiye alanlarında yapılan tesis ve yapılar mevzuatımız gereği geçici tesis olarak değerlendirildiğinden, izin sürecinin bitmesine müteakip geçici şantiye tesislerinin kullanımı sonlandırılmaktadır. Ayrıca iznin iptal edilmesi gibi durumlarda tesis ve altyapı tesislerinin herhangi bir bildirime gerek kalmaksızın bir yıl içerisinde izin sahibi tarafından sökülerek ormanlık alanın dışına çıkarılması gerekmektedir. Anlaşılacağı üzere haberde yer verilen iddialar asılsız olup, gerçeği yansıtmamaktadır.

Ormanlık alana isabet eden 1 metrekare usulsüzlüklerde dahi kurumumuz tarafından gereği yapılmaktadır. Anayasanın 169’uncu maddesi gereği, ormanların korunması ve gözetilmesi teminat altına alınmıştır. Ormanların korunması ve gözetilmesi görevi yerine getirilirken şahıslara göre değil; Anayasa, Kanun ve Mevzuatlara göre hareket edilmekte olup, tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili gereği yapılmaktadır. Sizin ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi maksadıyla bilgilerinize sunulur.”

Dilan Şahinbaş