YEREL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 10:09   Güncelleme : 08-03-2021 10:15

KURTULUŞUN 100.YILI

7 Mart Artvinin kurtuluş yıl dönümünü Artvin halkı gururla kutlamasını yapmak adına düzenlenecek olan etkinliğe katılım isteği var.

KURTULUŞUN 100.YILI

Vatandaş ile yaptığımız röportajda 60 yıldır Artvinde olan ve Artvinli olan Hakkı Seyhan’’ Eskiden çok coşkuluydu’’ ifadeleri ile merak konusu olan gerçekleştirilen röportajda cevapları şaşırttı.

Gençlik zamanınızda yapılan kutlamalar nasıldı?

Gençlik zamanımızda daha coşkuluydu Artvinin sanki kurtuluşunu canlandıran toplanmalar olurdu. Atlarla yürüyüş yapılırdı. Askeriyeden üniformalarla gelen Askerler ve subaylar olurdu. Top atışları olurdu canlandırma adına çete savaşları olurdu çok başka ve çok güzel bir heyecanı vardı mutluluğu vardı. Tabi şimdi salgın nedeni ile eskisi gibi bu kutlamalar kısıtlı olacak sağlık önemli her ne olursa olsun eskiden yaşanan Artvinin kurtuluşunda tüm herkes gelir ve bir ahenk içinde kutlanırdı bu zamanları özlüyoruz demek doğru olur.

Şimdiki gençler ve sizin zamanınızdaki gençler arasında ne fark var?

Eskiden milli değer vardı bir değere sahip çıkma duygusu vardı. Yani şimdi gençlerde kabahat yok biz büyüklerde kabahat var. Çocukları büyütürken bu milli duyguyu  kültür değerini doğru öğretmemiz lazım ki değerlerimize daha sevgi dolu daha bilinçli yaklaşsın doğru eğitim sağlayıp bu duyguyu gençlere vermemiz gerekiyor gençlerimizin geleceği için…

Kurtuluşun önemi Artvin için nedir?

Aslında onu sorarsanız burası savaşla alınmış bir yer değil. Tabi ki bu eski zamanlardan beri bize söylenen ve öğrendiğimiz bilgiler. Burası gürcülerin gitmesi ve bir anlaşma sonucu bizlere kalmış bir şehir eklemek istediğimde şöyle bir şey var kiliseler yıkılmasa daha iyi olur eski kalıntıların tarihi değeri önemli turist ve geçmiş bakımından Artvin için değer taşıyan bir parçamızdır. Yapılan etkinlikler ve tarihi anmamız böyle 7 Martta bizler için güzel duygusal anlar demek umarım ilerde herkesin Artvine ilgisi dahada artar böyle güzel bir şehri yaşamak bizler için çok güzel zamanlardı diyebilirim.

Son olarak ne eklemek istersiniz?

Tüm Artvin halkının kurtuluş yıl dönümünü kutluyorum. Sevgiler ve saygılarla iyi bir yaşam diliyorum…’’ ifadelerine yer verdi.