YEREL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 10:51   Güncelleme : 16-07-2021 10:51

Kurban ve Kurban Bayramı’nın önemi

Artvinli TV’de yayınlanan “İslam’da Dini Öğretiler” adlı programa İl Müftüsü Hasan Güneş konuk oldu.

Kurban ve Kurban Bayramı’nın önemi

Güneş, kurban kavramının tanımını yaparak Kurban Bayramı’yla ilgili birtakım bilgilendirmelerde bulundu.

“Kurban’ın ilk üç günü kesilmesi gereklidir”

Kurban’ın tanımını yapan Güneş, “Kurban kurbiyetten yani Allaha yaklaşmaktan geliyor. Allah’a birçok vesile ile yaklaşma imkânımız vardır kurban da bunlardan bir tanesidir. Kurbanın tanımını yapacak olursam belirli vasıfları taşıyan hayvanları belirli günlerde Allah rızası için kurban etmeye yani kesmeye kurban denilir.  Dolayısıyla Kurban Bayramının ilk üç günü kurbanların kesilmesi gereklidir. Kesimhanenin temizliği, aydınlatılması ve diğer güvenlik tedbirleri gibi şartlar oluşturulduktan sonra kurban gece de kesilebilir. Kurban Bayramı namazı kılınan yerlerde kurban namazından sonra kurban kesilebiliyor. Peygamber Efendimiz, “Kurban Bayramı günü, namazdan sonra ilk yapacağınız iş kurbanınızı kesmektir” diyor. Artvin’de belirli kurban kesim yerleri var bunun dışında mecbur kalmadıktan sonra her yerde kurban kesilmez. Bu yüzden hayvanı, kurban kesim yerlerinde kesmeye önem gösterilmesi gereklidir. Bir buçuk yıldır hem dünya hem ülkemiz salgın bir hastalıkla mücadele ettiği için, salgına karşı belirli tedbirleri göz önünde bulundurularak kurban’ın kesilmesi gereklidir” dedi.

“Her şeyimiz Allah için olmalıdır”

Kurban’ın Allah için kesilmesi gerektiğinden bahseden Güneş, “Verilen sözü yerine getirmek ve kabul olan kurbanı sırf Allah için kesmek çok önemlidir. Bununla ilgili Kuranı Kerimde iki ayeti kelime var. Bunlardan birisi, “Kesmiş olduğunuz kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşmayacak, Allah’a ulaşacak olan sizin iyi niyetinizdir ve kurbanı neden kesmiş olduğunuzdur” ayetidir. Kurban kesen vatandaşlara şunları da hatırlatmak lazım kurban az veya çok geldi gibi şeylere takılmasınlar, kurbanın ne kadar geldiği önemli değildir, önemli olan kurbanın iyi niyetle ve en güzelinin kesilmesidir. Kurban, adet haline gelen şekilde kesip bölündükten sonra paylaştırmak gereklidir. Yine bir ayeti kelimede, “Hayatım ve ölümüm alemlerin rabbi olan Allah içindir” diyor. Bu da demek oluyor ki kurbanda, namazda ve diğer ibadetlerde, hayatımızda, ölümümüzde hep Allah için olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Diyanet her yıl daha fazla insana ulaşıyor”

Kurban kestikten sonra et paylaşımı yaparak da Allah’a yaklaşılabildiğinden bahseden Güneş, “Kurban taksimi yapıldığında komşulara, akrabalara, yoksullara ve kimsesizlere verildiğinde de Allaha yaklaşıyoruz.  Kurban da kesiminde ve sonrasında yapılacak olan her şey Allah’a yaklaşmaktır. Diyanet Başkanlığı 30-40 yıldır kurban kesim organizasyonu icra ediyor. Başlangıçtan bugüne kadar vatandaşımızın teveccühünü kazanarak bu sayıyı daha çok artıyor ve daha fazla kurban bağışlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl daha fazla aç, yoksul, mağdur, mazlum insanlara ulaşıyor ve yıl içerisinde hiç et yememiş insanlara kurban etlerini ulaştırıyor. Müslüman vatandaşlar tarafından karşı tarafa karşılık beklemeden kurban eti verildiği için yüzlerce veya binlerce insanın İslam dinine girdiği bazı insanlarımız tarafından bize aktarılıyor.  Bu durum bizleri çok mutlu ediyor” diye konuştu.