YEREL
Giriş Tarihi : 03-01-2022 10:50   Güncelleme : 03-01-2022 10:50

Kur Krizi değil Ödeme Dengesi Sorunu Var

Kur Krizi değil Ödeme Dengesi Sorunu Var

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Kardeşliğiyle ekonomi paneli düzenledi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Mekezi’nde gerçekleştirilen Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvinli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Kardeşliğiyle düzenlenen panelde Ekonomist Ali Ağaoğlu, Dünya Gazetesi Yazarı Ekonomist Hakan Güldağ ve ARSİYAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Durmuş panelist olarak yer alırken panele Vali Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ardanuç, Hopa, Borçka, Arhavi, Kemalpaşa, Şavşat ve Yusufeli Belediye Başkanları, Kurum Müdürleri, STK Yöneticileri katılım gösterdi.

Türkiye’de ki ekonomik gelişmeler ve beklentiler, Artvin’in ülke ekonomisindeki yeri ve beklentileri, turizm ve eğitimde Artvin nerede, neler yapılmalı, yöresel ürünler ve yöresel ürünlerin ülke ekonomisindeki yeri konuşulduğu panel de Ekonomist Ali Ağaoğlu “Türkiye’de kur krizi değil, ödeme dengesi sorunu var” dedi.

Türkiye bol para döneminde yatırımlarını yanlış yaptı

Ağaoğlu, bugünkü krizin aslında 2008 yılında Amerika’da başladığını, parasal genişlemenin sonucu faizlerin sıfıra indiğini ve bu duruma piyasaların alıştığını söyleyerek “Birileri sizin piyasanıza giriyor. Petrol üreten, bakır, alüminyum, kurşun üreten firmaların piyasalarına başkaları girerek fiyatları belirme noktasına geldi” ifadelerini kullandı.

Bu durumun 2020 yılına kadar devam ettiğini bunun sonucunun da enflasyona yansıdığı bilgisini veren Ağaoğlu, “Pandemi sonrası tedarik zincirinde meydana gelen aksamalar sonucu konteynır fiyatları 2 bin 500 dolardan 15 bin dolarlara çıktı, bu durumun fiyatlara yansıdı. Amerika’da yıllık enflasyon yüzde 6,5 seviyesini çıktığından enflasyon ithal ediyoruz. Türkiye bol para döneminde yatırımları yanlış alanlara yaptı. Türkiye’nin en büyük sıkıntısı enerji ithal ediyor olması nedeniyle gerçekleşti. Enerji fiyatları Türkiye’de enflasyonu tetikledi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye olumsuz bakış

Ekonomist Ali Ağaoğlu, geleceğin yenilenebilir enerji üzerine kurulduğunu, çevre ve sosyal yönetişim dalının ekonomiye yön vereceğini söyledi. 2015 yılında yabancıların Türkiye’ye bakış açısının değiştiğini Türkiye’ye yatırım yapılamaz notu verildiğini belirtti. Türkiye’deki hukuk, bankacılık, finans sistemi ve insan kaynağının yetersiz olduğu anlamına gelen bu not nedeniyle yurt dışından Türkiye’ye bakışın olumsuz olduğunu kaydetti.

Devlette liyakat çok önemli

Konuşmacı Ali Ağaoğlu; Türkiye’nin düşük maliyetli para bulamadığını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye önümüzdeki günlerde ithalat yapmakta zorlanabilir. Tüm piyasalarda en önemli şey güvendir. Faizin doğru belirlenmesi için enflasyonun doğru belirlenmesi gerekiyor.  Artvin’in doğası çok güzel. Yeşil turizm kavramı dünyada yükselen değer. Artvin’de karavan turizmi, motosiklet turizmi gibi başlıklarla turizm yapılabilir. Özellikle turizmde temizliğe önem verilmesi gerekiyor. Turistler temizlik, temiz yatak ve sıcak duş istiyor. Artvin’in bu potansiyeli değerlendirmesi gerekiyor.

İnsanlar yatırım konusunda tek bir yatırım aracına yatırım yapmak yerine çeşitlendirebilir. Ayrıca bireysel emekliliğin yüksek getirisi var. Bu yüzden gençlerin bireysel emekliliğe girerek en yüksekten prim ödemesini tavsiye ediyorum.

Devlette liyakat çok önemli. Devletlerin kurumsallığı vardır bu yüzden liyakat olmadan akıllı devlet olmaz. Bilimle içi içe olmadan, akademiler kurmadan başarı olmaz.”

Dilan Şahinbaş