KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 21-11-2022 11:41

“Kültürümüze Sanatımıza Değer Verelim”

“Kültürümüze Sanatımıza Değer Verelim”

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, uluslararası düzenledikleri Gençlik Buluşmaları ve Tiyatro Günleri’ni geleneksel hale getirmek istiyor.

Borçka Belediyesi Başkanı Ercan Orhan, altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Aralık ayı sonuna kadar çalışmaları bitirmeyi planladıklarını söyledi. İmece olarak yaptıkları parke çalışmasını anlatan Orhan “sağ olsun bütün Borçka halkı destek oldu. Hızlı bir şekilde günde 300-400 metrekare yer yaparken imece kültürü ile yaptığımız zaman bin 500 metrekare yer yaptık. Daha hızlı geçtik. Şimdi de çalışmalarımız devam ediyor ve zamanı geldiğinde yine de imeceye başvuracağız” şeklinde konuştu. Ayrıca Orhan, kültür ve sanat adına uluslararası düzenledikleri Gençlik Buluşmaları ve Tiyatro Günleri’ni geleneksel hale getirmek istiyor. Orhan “Bununda alt yapısını hazırlamaya çalışıyoruz. Biz bunu yaparken Avrupa Birliği’nden destek almıştık. Seneye de böyle bir çalışmamız olacak mayıs ayında. Benim belediye başkanı olmakta en büyük unsur kültür ve sanata çok değer vermemdi. Bunu da öğretmenken, idarecilik yaparken devam ettirmiş iken belediye başkanı iken niye devam ettirmeyeyim? Hem Borçka’mızı tanıtalım hem de kültürümüze ve sanatımıza değer verelim” ifadelerini kullandı.

Yol çalışmaları hakkında bilgi veren Orhan “Aralık’ın sonuna kadar şehir merkezinin tamamını bitirmeyi planlıyoruz. Şu anda da Muratlı Caddesi’nde çalışmalarımız devam ediyor. Tüm çalışmalar boyunca sabır gösteren halkımıza teşekkür ediyorum. Kolay bir iş değil bazen kendi kendime baktığımda biz kocaman bir delilik yaptık ama sanırım sonu güzel olacak. Her şey iyi olacak” ifadelerini kullandı.

İmece kültürünü iyi tanıdıkları ve Borçka halkının çok destek olduğunu belirten Orhan “İmece kültürü biliyorsunuz bizde yaygın bir kültürdür. Bunu unutmamak gerekiyor. Biz yaşam alanımızı güzelleştirmek istiyoruz. Hep birlikte de İmece kültürü ile bunu nasıl taçlandırabiliriz diye düşündük. Sağ olsun bütün Borçka halkı destek oldu. Hızlı bir şekilde günde 300-400 metrekare yer yaparken imece kültürü ile yaptığımız zaman bin 500 metrekare yer yaptık. Daha hızlı geçtik. Şimdi de çalışmalarımız devam ediyor ve zamanı geldiğinde yine de imeceye başvuracağız” dedi

İstanbul’da yapılacak olan Artvin Günleri’ne katılacaklarını belirten Orhan “Borçka Belediyesi olarak katılıyoruz. Sadece biz değil Cumhuriyet Halk Partili, millet ittifakına dâhil olan bütün belediyeler Artvin’den katılıyor. Amacımız Artvin’i tanıtmak, yöresini tanıtmak, kültürünü tanıtmak ve federasyona işbirliği içerisinde vakıflarla, derneklerle işbirliği içerisinde Artvin’i daha da büyümesini sağlamak. Evet, bunun İstanbul’da olması bir avantaj sağlıyor. Artvinli olan insanların çoğu İstanbul’da yaşıyor. İstanbul büyük bir kent, dünya kenti, orada biz Borçka’mızı Artvin’imizi Şavşat’ımızı Hopa’mızı tanıtırsak eğer Artvin’i daha görünür kılarız ve hem turizm hem de farklı aktivitelerde daha başarılı güzel bir ivme kazanmış olur” şeklinde konuştu.

Borçka’nın turizm durumu hakkında konuşan Orhan “Karagöl ve Camili bölgesine şu anda zirveyi yaşıyoruz ve bu her geçen gün artarak devam ediyor. Yalnız bizim Borçka’da farklı alanlarımız da var. Yayla kültürünü geliştirmek, yaylacılığı tanıtmak yineBeyazsu yaylası bölgesini tanıtıp o bölgeyide turizme katmak istiyoruz. Güreşen ve Muratlı bölgeleri var yine Hopa yolu üzerinde bulunan Düzköy Demirciler bölgesindeki Kara Dağ bölgesi var. Yani alanlarımız çok fazla ama bunları da tüketmeden, doğaya zarar vermeden, çevreye zarar vermeden nasıl geliştirebiliriz diye hep bunun çalışmalarını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Borçka Belediyesi Kadın Korosu hakkında bilgi veren Orhan “Kadın koromuz var. Borçka’da etkinlikler yapıyoruz, yayla turizminde yayla festivallerinde de biz kadın koromuzu götürüyoruz. Şavşat yapılan festivale götürmüştük geçenlerde. Yine Borçka’da yapmış olduğumuz milli bayramlarda yaptığımız konserlerde önce sahne kadın korosu çıkıyor. Yaklaşık 30 kişi saz ekibi ile beraber güzel bir ekip. Borçka’yı çok iyi tanıttı bize de güzel bir imaj bıraktı. Kadınların ve gençlerin olduğu her yerde başarı ve güzellik vardır zaten” ifadelerini kullandı.

Uluslararası düzenledikleri Gençlik Buluşmaları ve Tiyatro Günleri’ni geleneksel hale getirmek istediklerini belirten Orhan “Uluslararası düzeyde yapmış olduğumuz Gençlik Buluşması, Tiyatro Festivali’ni geleneksel hale getirmek istiyoruz. Bununda alt yapısını hazırlamaya çalışıyoruz. Biz bunu yaparken Avrupa Birliği’nden destek almıştık. Seneye de böyle bir çalışmamız olacak mayıs ayında. Benim belediye başkanı olmakta en büyük unsur kültür ve sanata çok değer vermemdi. Bunu da öğretmenken, idarecilik yaparken devam ettirmişken belediye başkanı iken niye devam ettirmeyeyim? Hem Borçka’mızı tanıtalım hem de kültürümüze ve sanatımıza değer verelim” şeklinde konuştu.

Malvina BİBİLASHVİLİ

Artvin'de HaberArtvin'de Haber