YEREL
Giriş Tarihi : 23-08-2021 12:23   Güncelleme : 23-08-2021 12:23

KÜÇÜK ORTA ŞAMPİYONU: USTURA NİŞAN

Artvin'in 200 yıllık köklü geleneklerinden olan Kafkasör Boğa Güreşleri Kafkasör Arena'da gerçekleştirildi.

KÜÇÜK ORTA ŞAMPİYONU: USTURA NİŞAN

Bu yıl 40'ıncısı düzenlenen festivale Küçük orta kategorisinde şampiyon olan Ustura Nişan isimli boğa ve sahibi Şengül Turan damga vurdu.  Kadın bir boğacı olarak her güreş esnasında boğasıyla arenaya çıkması seyircilerin takdirini topladı.

Her yıl düzenlenen ve meraklılarının ilgisini çeken Kafkasör boğa güreşleri pandemi koşulları nedeniyle bu yıl festival şeklinde düzenlenmemesine rağmen katılım oldukça fazlaydı.

Küçük orta kategorisinde şampiyon olan Ustura Nişan isimli boğanın sahibi Şengül Turan, şampiyon olduktan sonra yaptığı açıklamada, boğasıyla gurur duyduğunu ifade ederek, “Çok mutluyum, bugün şampiyon oldu. Boğamla gurur duyuyorum. Boğama 10 yıldır emek veriyorum. Bütün emeklerim helal olsun" dedi.

Boğa yetiştiriciliğinin sadece erkek işi olmadığını kaydeden Turan, “Ben kadın olarak bu işi severek yapıyorum. Yaptığım en iyi iş bu. Yorucu bir iş ama ben çok büyük bir heyecanla yapıyorum” diye konuştu.

Yusufelinden gelen Asiye Tokgöz, festivalin eğlenceyi dayanışmayı kardeşliği ifade ettiğini aktararak "festivalin olmasını çok istiyorduk. Olacak mı olmayacak mı diye beklerken olacağını öğrenince çok mutlu olduk. Hem insanlar da stres atmış oldu. Artvin bir başka memleket insanıyla doğasıyla festivaliyle bambaşka. Burada eğleniyoruz, festivaller artvinin olmazsa olmazı. Kendimi bildim bileli festivaller bu arenada yapılıyor. İnşallah seneye bu alan satın alınır ve yine burada olmaya devam eder" ifadelerini kullandı.

Kafkasörde esnaf çadırında döner satan Cemal Ağırbaş, geçen yıl covid-19 salgını nedeniyle yapılamayan festivali ve kafkasör yaylasını özlediğini aktararak, "Bu bizim eğlencemiz. Geçen yıl yapılmadı çok özledik. Festivalin olmayacağı söylentileri vardı üzgündük. İnsanlar Türkiye'nin dört bir yanından geliyorlar hem Artvini görmek için hem festivale gidip güreşleri için" dedi.