YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 23:20   Güncelleme : 10-06-2021 23:24

KÜÇÜK KARA BALIK

Seyitler köyünde bulunan Şehit Onur İlhan Toki İlköğretim Okulu’nda yapılan müzikal tiyatro gösterisinde Küçük Kara Balık adlı eserin müzikali öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.

KÜÇÜK KARA BALIK

Küçük yıldızlardan müzikal tiyatro gösterisi gerçekleşti. İlköğretim 3’üncü sınıf öğrencileri çalışarak Şehit Onur İlhan Toki İlköğretim Okulunun öğrencileri tarafından yapılan müzikal tiyatro gösterisinde küçük kara balık adlı kitap eserinin canlandırması veliler tarafından büyük alkışlar topladı. Küçük yıldızların geçtiğimiz yıl gösterime hazırlandıkları fakat pandemiden dolayı çalışmaları yaptıkları yıl düzenlenen müzikal etkinliği iptal edilmişti. 1 yıllık süreç içerisinde çalışmalarına devam eden ve yoğun çalışmaları ile 1 yılın sonunda yapılacak olan müzikal ekinliği Çarşamba günü öğlen saatlerinde gerçekleşti. Velilerin ve basın mensuplarının da ilgisini çeken müzikal gösteriminde performansları ile seyirciyi hayrete düşüren küçük yıldızlar izleyenleri şaşırttı. Öğretmen Mensure Çelik, “ çocukların dostluğu, iyiliği, kötülüğe karşı nasıl mücadele verilmesini öğrenmeleri için çocuklara küçük kara balık oyununu çalıştırdığını “ ifade eden açıklamalarda bulundu. Çelik ayrıca “İlkokul 1’inci sınıfta kendi öğrencilerimle tanıştığım da onlarda ki yeteneği fark etmiştim. Çocuklar karabalık gibi özgür olsun istiyorum. Karabalık gibi iyilik sever dost canlısı zorluklardan yılmamayı öğrensinler istedim.  Bu yüzden böyle bir müzikal sahneleme aklıma geldi. Aslında geçen yıl yapacaktık fakat pandemi buna engel oldu. Çocuklarım çok güzel özverili çalıştılar müdüre hanımımız Gülay Mollamehmetoğlu ve velilerinde destekleriyle bugün oyunumuzu sergiledik. İlerleyen süreçlerde yeni çalışmalar yapacağız” dedi. hemen ardından Öğrencilerin bir yıldır bu oyun için hazırlandıklarını belirten Okul müdürü Gülay Mollamehmetoğlu, öğrencileri ve sınıf öğretmenlerini tebrik ederek profesyonel düzeyde bir oyun ortaya çıkardıklarını söyledi. Mollamehmetoğlu “ köy okulu olmamıza rağmen çok şey başardık bundan sonrada çeşitli etkinliklerle, iyi bir eğitimle çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Karabalık rolünü oynayan Hatice Tuğçe Altuntaş, “ Küçük karabalık bize iyiliği, dostluğu, paylaşmayı, araştırmayı, kötülüğe karşı mücadele etmeyi dim dik durmayı öğretti. Bu oyunu oynadığımız içinde çok mutluyum” dedi. 

Karabalık oyununda kurbağa rolünü oynayan Ömer Faruk, “ kötülere karşı dimdik durmayı, iyiliği, dostluğu, savaşmayı öğrendiğim “ dedi.

Karabalık oyununda kertenkele rolündeki Muhammet Ali ise kötülere karşı dim dik durmayı, iyilik yapmayı iyi davranmayı, dostluğu arkadaşlığı öğrendim bence karabalığın hikayesi insanlara örnek olması gerektiğini belirtti.

Yengeçleri çok sevdiği için yengeç rolünü oynayan Miray Uçar da oyunla doğru insan olmayı öğrendiklerini ifade etti.

Pes etmeden engelleri aşarak hedefe ulaşmayı öğrendiklerini söyleyen Yunus Emre Demirhan ise bir yıldan fazla bu oyuna hazırlandıklarını söyleyerek çok heyecanlandıklarını belirtti.

Oyunu sergilerken çok eğlendiklerini belirten Hatice ise heyecanlı ve güzel bir oyun oynadık heyecanımızı paylaşan herkese teşekkür ediyoruz dedi

Müzikal gösterisinde küçük kara balık oyununda oyuncuların rolleri ve listesi ise şu şekilde;

Deniz Kızı (Öğretmen), Balık Nine (Nisa), Küçük Kara Balık (Tuğçe), Anne Balık ( Yağmur), Sümüklü Böcek (Ege), Baloncu Balık (Ece), Süslü Balık (Zerrin), 1. Kurbağa (Ö. Faruk), 2. Kurbağa (Berat), Anne Kurbağa (Aylin), 1. Kertenkele (Y. Emre), 2. Kertenkele (M, Ali), Yengeç (Miray), 1. Balık (İclal), 2. Balık (Zeynep), Pelikan (M. Emin), 1. Deniz Yıldızı (Eda), 2. Deniz Yıldızı (Gamze), Ahtapot (Kağan), Ay Dede (Can), 1. Deniz Atı (Emir), 2. Deniz Atı (Batuhan) olmak üzere yer alan oyunculardan oluşan küçük kara balık müzikalinde yer alan oyuncular listesi bu şekildeydi.

Veliler tarafından da çok beğenilen oyun sonrasında da çocuklar sahnede doyasıya eğlendi. Program, fotoğraf çekimi ile sona erdi.