YEREL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 12:25   Güncelleme : 29-04-2021 12:25

Küçük esnaflar destek bekliyor

Nargile işletmecisi olan Hüseyin Şentürk “ 21 gün tamamen kapanacak esnafa destek olun” çağrısında bulundu.

Küçük esnaflar destek bekliyor

21 günlük sokağa çıkma yasağının gelmesiyle birlikte tamamen kapanacak olan nargile ve tütün üzerine işletme sahibi Hüseyin Şentürk getirilen yasakları değerlendirdi.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada “ 21 günlük kapanma artan vakalar sonucunda olması gerekiyordu. Ancak bize kapanın denilip kestirip atılmamalı. Çünkü bizim borçlarımız var, ödemelerimiz var. Bunların karşılanması lazım. Borçlar olmasa bile ailemiz var, bakmamız gereken geçimini sağlamamız gereken yuvamız var. Bunların karşılanması gerekiyor. Kapanın denilip hiçbir yardımın yapılmaması bizi zor durumda bırakır. Biz nargile dükkanını 2019 da açtık. 2020 nin başında da bu süreç başladı. Yani tam düzenimizi kuruyorduk bu süreç başladı. Bu Covid-19 salgını belasından kurtulup eski günlerimize dönmemiz için kapsamlı yasakların gelmesi gerekiyordu. Ancak bu gelen 21 günlük yasak da Türkiye’nin yarısı belki de fazlası dışarda olacak. Memurlar çalışacak, inşaat işçileri çalışacak, market çalışanları çalışacak, paket servisleri devam edecek yani çoğu insan çalışmalara devam edecek. Yani 21 günlük yasak getirildi ama kapsamlı bir yasak olduğunu düşünmüyorum. Yasaklar getiriliyor tamamen kapanacak işletmelere bir destek açıklanmadı. Açık olan işletmelerde zaten zor bela ayakta duruyor. Sağlık her şeyden önce gelir kabul ediyoruz. Ama bizim üzerimize düşen, yapmamız gereken görevler var. Devletimiz bizi düşünmeli, bize destek sağlamalı.

Benim nargile üzerine işletmem var. Bu işletmede satmam gereken ürünler zamanı geçtiği zaman satmam mümkün değil. Ben 21 gün sonra bu ürünleri satamam zaten kapandığımız için zarara giriyoruz. Bir de ürünlerim ziyan olacak oradan da zarar edeceğim. Olan hep küçük esnafa oluyor. Benim beklentim bu böyle olmasın küçük esnafa destek çıkılsın özellikle tamamen kapalı olacak işletmelere destek olunması gerekiyor. Çünkü 21 gün kapanacak olmamız demek bizim en az 3 ay bu yasakların sancısı olacak. O da sadece bu 21 günlük yasağın olacağı sancı. Sürecin tamamının oluşturduğu sıkıntıların giderilmesi en az 2 yılı bulacağını düşünüyorum. Çünkü 2020 Mart ayından beri bazen tamamen kapalı bazen belli kurallar çerçevesinde açık geçen bu süreçte özellikle küçük esnaf çok yıprandı. Bunun sonuçları da herkes için ağır olacaktır. Bu sebeple diyorum ki destek olunmalı. Böyle bir zamanda devletimizi yanımızda görmek istiyoruz. Ancak ne yazık ki hiç kimseden bir destek göremiyoruz. Bu da biz esnafları üzmesi bir yanı geleceği dair olumsuz düşünmeye sevk ediyor. Artık önümüzü göremez olduk. Herkes günü kurtarmanın peşinde kimse geleceğe dönük plan yapamıyor. Psikolojilerimiz yerle bir oldu. Borçlar bir yandan, hayatımızı devam ettirebilmek için almamız gereken ürünler bir yandan cepte de beş kuruş para olmayınca bunların hiçbirini gerçekleştiremiyoruz. Bunun sonucunda huzursuzluklar oluşuyor. Maaşını ödemem gereken personelim var. Yani çok derdimiz var çok sorunlarımız var. Tek ricam biz küçük esnafın bu sorunları görmemezlikten gelinmesin destek olunsun. Devlet büyüklerimizden, devletimizden, siyasi parti liderlerinden, bürokratlardan tek ricam bu.”