YEREL
Giriş Tarihi : 14-12-2021 18:42   Güncelleme : 14-12-2021 18:42

Krizden Ekonomik Çıkış Yok

Krizden Ekonomik Çıkış Yok

AKP’yi Yenmeden Nefes Alamayız

SOL Parti Artvin İl Yönetimi, yükselen enflasyon ve iktidarın bu karşı önlem almamasına yönelik “Bu krizin artık ekonomik bir çıkış yolu; verili sistem içinde teknik bir çözümü yoktur” diyerek basın bildirisi yayınladı.

SOL Parti Artvin İl Yönetimi tarafından yayınlanan basın bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

“Bu krizin artık ekonomik bir çıkış yolu; verili sistem içinde teknik bir çözümü yoktur. AKP rejimi yıkılmadan, bu ucube Başkanlık Sistemi tasfiye olmadan bu halkın nefes alması olanaksızdır.

Ülke fakirleşiyor, birileri de batan geminin malları bunlar diyerek üzerine üşüşüyor’

Doların 14 lirayı geçmesiyle lira 3 ay içinde yüzde 70 değer kaybetti. Bu ekonomi politikası halkı ağır bir yoksulluğa itecektir. Öte yandan servetin yüzde 67’sini elinde tutan yüzde 10’luk süper zenginlere doğru bir servet aktarımı da söz konusudur. Elinde yüksek döviz hesabı olanlar hani biraz da aldıkları tüyolarla birlikte dakikalar içinde servetlerini katlıyor. Bir başka kazançlı çıkan kesim ise ülkenin varlıklarının ‘değersizleştirilmesini’ fırsat bilip gözlerini ülkemize dikmiş Körfez emirlikleridir. Ülke fakirleşiyor, birileri de batan geminin malları bunlar diye üzerine üşüşüyor. İktidardakiler de çıkardıkları yangından mal kaçırarak bu soygunun en önün yer alıyor.

SOL Parti dayanışma seferberliğini örgütleyecek

Bu soygun yoksul halkın alım gücünün zayıflaması anlamına gelecektir. Boşalmaya başlayan market rafları önümüzdeki günlerde daha da çok boşalacak. İşten çıkarmalar, ücretlerde düşüş ve gecikmeler yaşanacaktır. İktidar şimdi sözde bir asgari ücret şovu yapmaya çalışıyor. Zamlar ve yüzde 50’yi bulan enflasyon karşısında ücretler akşamdan sabaha eriyecektir. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, geleceği çalınan gençlerin bu iktidardan kurtulmaktan başka bir çaresi yok. Bu eşiği hep birlikte aşmalıyız ancak bu ne tek başına yetecek ne onların yıkılışına bekleyerek bu krizle baş edilebilir. Bugün yoksul insanların dertlerine sahip çıkarak örgütlü bir toplum ve örgütlü bir siyaset yaratmaktan başka bir çaremiz yok. SOL Parti böyle bir toplumsal mücadele ve dayanışma seferberliğini hayatın her alanında örgütleyecek.”

Dilan Şahinbaş