YEREL
Giriş Tarihi : 14-06-2021 11:09   Güncelleme : 14-06-2021 11:09

Köylerin kıymeti bilinmesi gerek

20 yıldır zirai faaliyet aletleri satan Falat Akyatan, “Bundan önceki mesleğim yorgancılıktı daha sonra bu işi yapmaya başladım.

Köylerin kıymeti bilinmesi gerek

1975’te yorgancılığa başladım 1998’de bıraktım. Daha öncesinde de mobilyacılık ve perdecilik yaptım. Yorgancılık bitti, el emeği işi bitti, maalesef artık her şeyin hazırı çıktı. Şu an zirai faaliyet aletleri satıyorum. Dükkanımda kazma, çapa, balta, orak, tırpan gibi daha bir sürü aletim var” dedi.

İnsanlar pandemi sürecin de köylere gitmeye başladı. Köyleri olmayanlar arazi alıp üretime başladılar. Bu durum işlerinizi artırdı mı?

İnsanların köylere gitmesi biraz da olsa işlerimizi artırdı. Hormonlu gıdalar nedeniyle vatandaşlar kendi sebze ve meyvesini üretmeye başladı. Geçenlerde bir vatandaş İstanbul’dan Arhavi’ye gelip burada bir arazi tuttuğunu söyledi. İnsanlar üretim yapmak için ilçemize gelebiliyor. Her şeyimiz iyi fakat insanlarımız biraz nankör, oldukları yerin kıymetini kimse bilmiyor, bilmeyince de başkası biliyor. Geçen sene Borçka Karagöl’e gittiğimde Adana’dan birtakım insanlar geldiğini gördüm. Onlara neden geldiklerini sorduğumda bizim adeta bir cennete yaşadığımızı ve Adana’da bir ağacın bile olmadığını söylediler. İnsanlar yaşlanınca araziye değer vermeye başlıyor. Kimse olduğu yerin kıymetini bilmiyor maalesef.

Pandemi sürecini nasıl geçiriyorsunuz?

Pandemi de tam kapanma sürecinde dükkanlarımız kapalı kaldı. Ben emekliyim benim aksasa da bir şey olmaz ama diğer vatandaşlarımız için iyi olmadı tabi ki. Gidilecek yer kalmamıştı ama şimdi şükür açıldılar. Şu an yavaş yavaş normale dönmeye başladık. İnşallah pandemi de yakın bir zamanda bitecek.