YEREL
Giriş Tarihi : 21-06-2021 11:21   Güncelleme : 21-06-2021 11:21

Köyde hayat var

Ulvi Sinan Dişli’nin sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Ulvi Değerler” programına Sosyal Medya Yazarı Dursun Gülmez konuk oldu.

Köyde hayat var

Gülmez, programda sosyal medya yazarlığından ve emekli olduktan sonraki köy yaşamından bahsetti.

“Şehir hayatı beni yordu”

Gülmez daha önce yaptığı işlerden ve köy hayatından bahsederek, “Sosyal Bilimler fakültesinden mezunum. 1993’te memur olarak emniyette göreve başladım ondan sonra çok sevdiğim memleketim Artvin’den ayrılmak zorunda kaldım. Yaklaşık 30 yıl boyunca ülkemizin çeşitli illerinde görev yaptım. Emekli olduktan sonra büyük şehirlerin beni yorduğunu hissettim. Bu yüzden emekli olduktan sonra Balcılı köyüme geri döndüm. Muhacirler gitti, köydeki bütün evler bakımsızlıktan yıkılmıştı. Bizim bölgedeki evler ahşaptan yapılı olduğu için önceden kereste olarak para ediyordu. Evleri yıktılar, kereste olarak sattılar. Yol yoktu yolu götürdük, su yoktu suyu getirdik. Şu an elektrik yok mahalleye elektrik getirme çabası içerisindeyiz.  Hobi olarak ve kendimize yetecek bir şekilde bağımızı bahçemizi düzenleyip ekmeye çalışıyoruz. Köyün eskiden ekilen fasulye tohumlarını temin ettik onları ekiyoruz. Bal Mahallesinde vefat etmiş bir teyzemizin ambarında eski mısır tohumlarını bulduk. Bu tohumlar neticesinde eskiden beri kullandığımız ata tohumunu çoğaltmaya çalışıyoruz.  Daha önce de domatesin tohumunu kuruturlardı bahar geldiğinde ekerlerdi onu da deneyip geliştireceğiz” dedi. 

“Köylerimize sahip çıkalım”

Balcılı köyünde çalışmaya devam ettiğini ve memleket sevdalısı olduğundan dolayı inşaat yaptırarak köyüne yatırım yaptığını belirten Gülmez, “Yusufeli’nin bazı köylerinde geriye dönüş hızlanmış bir durumda.  Bu durum biraz maddiyat işidir. Maddi durumu iyi olanlar şu an köylerine gelip ev yaptırıyorlar. Bizim köyümüz gibi birkaç köyde bu tür şeylere yen, yeni başlıyor. Biz bunun öncülerindeniz. Birkaç mahallede yeni inşaatlar var. Tabi bu inşaatları resmi prosedürle yapıyoruz. Devletten yol, su, elektrik konusunda yardımlar ve teşvikler oluyor. Burada eskisi gibi çok büyük hayvancılık ve tarım yapmasak bile geriye dönüşü sağlayarak buradaki nüfusu ve sosyal ve kültürel etkinliğin artırılmasını sağlarız diye düşünüyorum. Sosyal medyadaki çalışmalarımla köye dönüşü ve köyde hayat var düşüncesini oluşturmak için insanları teşvik etmeye çalışıyorum. Gençlerin buraya gelip köyde durmaları doğru olmaz çünkü burada iş imkânı yok fakat bizim gibi emekli olan insanlar şehirde kalmaları mecbur değilse ve imkanları varsa şehirde duracaklarına köylerine sahip çıkıp köylerinde yaşamalılar diye düşünüyorum.  Şehirlerde, trafik, gürültü, sağlıksız bir ortam var.  Bu durum pandemi döneminde daha da sıkıntılı bir hale geldi. Ancak insanlarımız köylere gelse bağında, bahçesinde ruhen sağlıklı olacaktır” diye konuştu.

“Erzurum, Kars’tan takip ediyorlar”

Facebook üzerinden “Şimdi Yusufeli Zamanı”, “Artvin burada” adlı iki ayrı grubu olduğunu söyleyen Gülmez, “Ayrıca kendi köyümle alakalı da bir grup daha kurdum. Balcılı köyü grubum, köyün gelenek ve göreneklerini, eski tarihi eserlerini ve yaşlılarımızın anlatımlarından oluşan araştırma yazılarını yazdığım bir yerdir. Yazdığımız yazılar sadece köyün değil bölgenin bir kültürü olduğu için Artvin’in değişik yerlerinden ve Erzurum, Kars gibi yerlerde yaşayan insanların da takip ettiği yazılarım oluyor. Çok değerli takipçilerim var. Takiplerinden ve ilgi göstermelerinden ben şahsen memnun oluyorum. Bazı insanlar bir şeyler yapıp para kazanınca memnun olur ben ise bildiğim şeyleri insanlara aktarabildiğimde mutlu oluyorum. İnsanların paylaştığım şeyleri takip ettiğini görünce bu bana ayrı bir haz veriyor” ifadelerine yer verdi.