YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2021 11:29   Güncelleme : 15-09-2021 11:29

KOSGEP GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı açıklandı.

KOSGEP GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI

KOSGEB tarafından yapılan açıklamasa şu ifadeler yer aldı;

“Yeni kurulan işletmelerin sayısının arttırılması, işletmelerin en kırılgan oldukları dönemde desteklenerek hayatta kalma oranının arttırılması, imalatçı ve ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin oranının arttırılması amacıyla KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile kendi işini kuran girişimcilerimiz desteklenmektedir.

Girişimcilerimiz kuracakları işin faaliyet alanına göre Geleneksel Girişimci Destek Programı ile 65.000 TL, İleri Girişimci Destek Programı ile 375.000 TL’ ye kadar geri ödemesiz destekten faydalanabilirler. Geri ödemesiz desteklere ilave girişimcilerimize Finansman Destek Programı ile 50.000 TL, genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olması durumunda 70.000 TL düşük faizli işletme kredisi desteği sağlanmaktadır.

Girişimcilik Destek Programından faydalanmak isteyen girişimcilerimizin işlerini kurmadan önce faaliyet konularına uygun olarak, Geleneksel Girişimcilik ya da İleri Girişimcilik eğitimlerini www.lms.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile başvuru yaparak online olarak tamamlamaları gerekmektedir.

Geleneksel Girişimci Destek Programı destek kalemleri; Kuruluş Desteği, Performans Desteği, Sertifika Desteği.

İleri Girişimci Destek Programı destek kalemleri; Kuruluş Desteği, Performans Desteği, Sertifika Desteği, Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği, Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği

Destek Süreci:

  1. Girişimcilik Eğitimi Sertifikasının alınması; 
  1. Geleneksel Girişimci Eğitimi
  2. İleri Girişimci Eğitimi (İmalat, yazılım, arge ve biyoteknoloji konularında faaliyet gösteren işletmeler)

2- İş yeri resmi açılış işlemlerinin tamamlanması, (Vergi  Dairesi, Ticaret/Esnaf sicil kaydı işlemleri vb.)

3- KOSGEB veri tabanı kaydını oluşturmak, KOBİ beyannamesinin hazırlanması,

4- Girişimcilik Destek Program Başvurusunun yapılması, olarak sıralanmaktadır.

Girişimcinin programa müracaat edebilmesi için kuruluş tarihinden 3 yıl öncesinden başvuru yaptığı tarihe kadar şahıs işletmesinin olmaması ve tüzel kişi statüsünde başka bir işletmede %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması gerekmektedir.

Girişimci destek süresince başka bir yerde SGK hükümlerine bağlı çalışmaması gerekmektedir.

İşletmenin faaliyet konusu, KOSGEB’in desteklediği sektörlerde olmalıdır.

KOSGEB ile ilgili tüm işlemler ücretsiz ve aracısız olarak  www.kosgeb.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile online olarak yapılmaktadır.

Destekler hakkında detaylı bilgi KOSGEB Artvin Müdürlüğünden, www.kosgeb.gov.tr internet adresinden veya 444 1 567 nolu KOSGEB Çağrı Merkezinden alınabilir.”