YEREL
Giriş Tarihi : 23-06-2021 11:02   Güncelleme : 23-06-2021 11:02

KOSGEB MÜDÜRÜ ERCAN: HIZLI DESTEK PROGRAMINDA 2. ETAP

KOSGEB Artvin Şube Müdürü Arif Ercan, pandemiden etkilenen imalatçı işletmeler için yeni dönem Hızlı Destek Programı’nda ikinci başvuru dönemi hakkında açıklamalarda bulundu.

KOSGEB MÜDÜRÜ ERCAN: HIZLI DESTEK PROGRAMINDA 2. ETAP

Nisan ayında ayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuyla paylaşmış olduğu KOSGEB’in hızlı destek programı uygulanmasının 1’inci etabını tamamladıklarını ifade eden Ercan, “Görünürdeki işletmelerimizle ilgili destek ödemesi aşamasına geçmiş durumdayız. Bu birinci etapta işletmelerimizin başvuru koşullarında bazı noktalarda zorlandığını gördük. Bunlarla ilgili de getirdiğimiz kolaylıklarla birlikte 21 Haziran itibari ile ikinci etap program başvurma aşamasına geçmiş bulunmaktayız. Bu noktada yine imalatçı işletmelerimizin başvuru yapabileceği imalatçı, bilimsel Ar-Ge çalışmaları olan firmalarımızın, kobilerimizin başvuru yapabileceği ikinci etap hızlı destek başvurularımız 21 Haziran itibari ile başlamış durumda” dedi.

İşletmeler için getirdikleri yeniliklerden bahseden Ercan, “Gelir kaybı hesabını 2019 ve 2020 yılı cirolarına göre değerlendireceğiz ve cirosunda hiç artış olmayan, aynı ciroya sahip olan veya bir kuruş dahi olsa ciro kaybı yaşamış olan işletmelerimiz gelebilecek. İşe devam kredisi Covid-19 pandemisi nedeni ile 3 kamu bankasının kullanmış olduğu işletme devam kredisinden faydalanan işletmelerimizle ilgili bir kolaylık getirdi, burada da 250 bin Türk Lirasına kadar kredi kullanan işletmelerimiz başvuru yapabilecekler. 250 bin lira üzeri kullanmışsa başvuru yapamayacak. Bildiğiniz gibi başlamış olan yeniden yapılandırma var SGK vergi borçları ile ilgili yine bu kapsamda işletmelerimiz 7 buçuk ay faydalanmalardan yararlanmışsa mevcut borçları taksitlendirilip, ertelendiklerinde bizim bu programımıza başvuru yapabilecekler” diyerek KOSGEB’in sunmuş olduğu girişimcilik kredisinden faydalanan işletmelerin de bu programa başvuru yapabilme hakkı kazandığını ve ciro kaybında sadece 1 yıllık satışlarında artmamış olan işletmelerin girebileceğini fade etti.

Dana önceden başvurularda KDV olarak alındığını belirten Ercan, “Artık KDV beyanıyla değil de yıllık cirolara bakacağımız için basit usullü işletmelerimiz de bu program kapsamında başvuru yapabilecekler. Başvurular online olarak e-devlet şifreleri ile girerek sistem üzerinden yapabilir. 21 Haziran- 9 Temmuz tarihleri arasında işletmelerimizden başvuru alacağız. Bu süre içerisinde soracakları sorularda, takıldıkları noktalarda mutlaka müdürlüğümüzle temasa geçerek gerekli bilgileri alarak başvurularını yapmalarını bekliyoruz” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ