SİYASET
Giriş Tarihi : 22-10-2022 10:27

Koncuk Cengiz’in Görevden Alınmasını Meclise Taşıdı

Koncuk Cengiz’in Görevden Alınmasını Meclise Taşıdı

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Cengiz’in görevden alınmasını TBMM’ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) taşıdı.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyon Üyesi veİYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Eski Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın, okul ziyareti yaptığı sırada bir öğretmeni azarlayıp sınıftan kovduğu olayını hatırlatıp, görevden alınan Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Cengiz’in o öğretmene sahip çıktığını ve sürecin buradan başladığını belirtti. Koncuk, kişisel sosyal medya hesabından TBMM’de yaptığı konuşmasını paylaşarak “Haksız, mesnetsiz bir soruşturma ile, Artvin, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Cengiz büyük bir haksızlığa uğrayarak görevden alınmıştır. Sn. Özer’i öğretmenlere, personeline sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerine kullandı.

TBMM kürsüsünde konuşma yapan Koncu, “Dün Artvin Kemalpaşa ilçesinin milli eğitim müdürü Adem Cengiz görevden alındı. Merak ettim, bir milli eğitim müdürü niye görevden alınır diye araştırdım, soruşturdum. Ne yapmış? Her gün kullandığı yol üzerinde bir tır kazası olmuş ve tedbir alınmasını istemiş, Türkan Saylan’a rahmet dilemiş. Sonrasında soruşturma geçiriyor ve görevden alınıyor. Hatırlarsınız Artvin Kemalpaşa ilçesinde görev yapan bir kaymakamın öğretmeni sınıftan kovduğu bir olay vardı. Öğretmen, bir öğrenciyi tuvalette götürmüş, o sırada kaymakam sınıfa giriyor. Öğretmen sınıfa girince ve kaymakamı görünce elini uzatıyor hoşgeldiniz diye ama kaymakam öğretmeni sınıftan kovuyor. Bu olay yaşayan öğretmene, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Cengiz sahip çıktığı için bir çok kişi, Adem Cengiz’e düşman oluyor. Bu süreç bu olayla başlıyor. Adem Cengiz, siyasi baskılar görüyor bil assa iktidarın ilçe başkanından ama adam devlet adamı görevini yapıyor, baskıya boyun eğmiyor mevzuatın, kanunların, vicdanın neyi gerektiriyorsa onu yapıyor ve görevden alınıyor” dedi.

Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan yöneticilerin ve öğretmenlerin haklarını koruyun diye Milli Eğitim Bakanı Ahmet Özer’e seslenerek “Değerli milletvekilleri bu kabul edilemez konu. Nasıl kabul edilebilir? Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü açıklama yapıyor ve Türkan Saylan meselesinden görevden almadık diyor, Soruşturma raporunu inceleyin, yalan söylemeyin çıkın yaptığınız şeyin arkasında durun. Son derece başarılı bir milli eğitim müdürünü görevden alınmasını ne Artvin Kemalpaşa’daki velilerimiz ne de öğretmenlerimiz kabul etmiyor. Kamu vicdanında mahkum oluyorsunuz. Yani bir yandan İYİ Parti RTÜK üyeliğini gasp ederken bir yandan kendi getirdiğiniz bürokratların doğru hareketlerini bile sindiremiyorsunuz, görevden alıyorsunuz. Buradan Sayın Milli Eğitim Bakanı Ahmet Özer'e sesleniyorum kurumunuzun yöneticilerin, öğretmenlerin haklarını koruyun. Koruyun diyeceğim ama Mahmut Özer’den böyle bir veraset beklemediğimi buradan ifade edeyim tarihe not düşmek adına söylemek zorundayım” diye konuştu.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber