KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 01-09-2022 10:53   Güncelleme : 01-09-2022 13:30

Kocaeli Artvin Kültürünü Yozlaştırmaya Son Vermeli

Kocaeli Artvin Kültürünü Yozlaştırmaya Son Vermeli

Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun, ‘26-28 Ağustos tarihlerinde, Kütahya İlinde Düzenlenen Büyükler Kategorisi Düzenlemeli Dalda’ Kocaeli Ekibi, Artvin yöresi oyunları oynamış fakat gerek kostümü gerekse mizanseni Artvin İlini Kültürü yansıtmaması üzerine Artvin Halk Oyunları Camiası yapılan kültür yozlaşmasının bir daha tekrarlanmaması ve yaşanmaması için açıklamada bulundu.

Artvin Halkoyunları Camiasından Onur Dede konu ile gerçekleştirdiği açıklamada Federasyon’un belirlediği kriterlerin dışına çıkan bir ekinin Türkiye 2’ncisi olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını vurguladı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu kapsamında yapılan il ve grup yarışmalarında da Kocaeli ekibini takip ettiklerini belirten Dede, “İlk 2 yarışmada kostüm değişikliğine gitmemişlerdi. Artvin yöresi oynuyorlardı, ilk 2 yarışmada da ekibin oyununa, figürlerine yönelik eleştirilerimizi yapıyorduk. Yalnız o süreçte muhatap almadığımız için bu eleştirileri kendi içimizde yapıyorduk. Nitekim en son 26-28 Ağustos tarihlerinde Kütahya’da düzenlenen Büyükler Kategorisi Düzenlemeli Dal Türkiye Finalinden sonra Kocaeli’nden gelen derneğin yine Artvin yöresi oynaması ile Türkiye 2’ncilik derecesini alması buna ek olarak yöremizde bulunmayan bir kostümü giymesi ve bunun da Federasyon tarafından kabul görüp, Federasyon tarafından gelen hakemlerin değerlendirmesinin ardından bu ekibin Türkiye 2’ncisi olması bizim camiamızda bir infial yaratmıştır, kabul edilebilir bir durum değil” dedi.

Dede açıklamasının devamında “Biz Artvin yöresinde illa bu kostümler giyilir, illa şu oyunlar oynanır, şu çizgiler yapılır demiyoruz fakat yarışmanın adı Geleneksel Düzenlemeli Dal. Muhakkak bir düzenleme yapabilirsin, antrenörün inisiyatifinde ve hayal gücüne bağlı bir düzenleme yapabilirsin ama bunu yaparken yörenin gelenekselliğini bozamazsın. Bunun da belli başlı kriterleri var. Bu kriterlerin Federasyon tarafından belirlenip Federasyon’un yaptığı bir yarışmada bu denli göz ardı edilmesi kabul edilemez.

Kostüm konusunda da aynı. Artvin bölgesinde Gürcüler vardır, Gürcüler de bu kıyafetleri giyiyordu, o zaman Artvinliler de bu kıyafeti giyer gibi bir düşünce söz konusu olamaz. Bunu belli temellere oturtmak zorundasın. Gidersin alan çalışmanı yaparsın, düğünde dernekte varsa bir kaydını alırsın, sandıklardan çıkardığın eski kostümleri alır derlersin ve kostüm çalışması yaptığını, yörede var olduğunu kanıtlayarak Türkiye Halkoyunları Federasyonuna, Kültür Bakanlığına tescilini yaptırman gerekiyor.

Hayal gücüne dayanarak bir kostüm çıkartıp bunu da yarışmada Artvin yöresi kostümü diye giydiremezsin. Burada 2 farklı sorun var: 1’incisi bir ekibin bunu yapabilme cesaretini göstermiş olması, 2’ncisi Federasyon’un da buna ses çıkarmayıp ayak uydurması. Bu ilk değil. Daha önce de buna benzer durumlarla karşılaşmıştık hem kendi yöremizde hem farklı yörelerde. Bizim amacımız halk oyunlarımızın dezenformasyona uğramadan gelecek nesillere iletilmesi. Tabii her yıl farklı şeyler yapmak hepimizin hayali, hepimizin isteği ama bunu oyunların ve kostümlerin geleneksel halini bozmadan sürdürebilmek. Derdimiz, yöremizin bozulmasına müsaade etmemek, engellemek” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Artvin Halkoyunları Camiasından yapılan ortak açıklamada da “Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun 26-28 Ağustos tarihlerinde, Kütahya ilinde düzenlenen Büyükler Kategorisi Düzenlemeli Dalda Artvin Yöresi ile Yarışan Kocaeli Ekibi, Göstermiş Olduğu Yarışma Performansında Artvin ilimizi temsil etmeyen oyun, müzik, kostüm ve mizansen ile Türk Halk Oyunları ve Artvin yöresi oyunlarına zarar vermeye çalışmıştır. Bizler kültür elçileri olarak halk oyunları camiasına sesleniyoruz. Bugün ilimize yapılan kültür yozlaşmasının bir daha tekrarlanmaması ve yaşanmaması için bu açıklamayı kendimize tarihi bir görev bilip, halk oyunları camiasına çağrıda bulunuyoruz” denildi.

Dilan Şahinbaş

 

AdminAdmin