YEREL
Giriş Tarihi : 28-08-2021 11:28   Güncelleme : 28-08-2021 11:31

KİTAP YAZDI AMA BÜSTÜ DİKİLMEDİ

Ünlü yazar Fakir Baykurt’un anılarını topladığı bir kitaba ismini vermiş Efkar Tepesi.

KİTAP YAZDI AMA BÜSTÜ DİKİLMEDİ

Fakir Baykurt kitabı tanıtırken şöyle diyor: “Türkiye’nin uzak köşelerinden birinde, Şavşat’ta bir tepe vardır. Adı ‘Efkar tepesi’ dir. Bu tepeden bakınca bütün Türkiye resim gibi insanın önüne serilir. Bir yan alabildiğine yeşil, yeşil. Bir yan, bilemeyeceğiniz kadar yoksul ve geri. Varlıklar içinde yokluk, olanaklar içinde kısır kısır döngüler. Korkunç bir çelişkidir bu.”

1959 yıllarında Şavşat’ta öğretmenlik yapan Yazar Fakir Baykurt Şavşat’ı özellikle Efkar Tepesi’ni bu şekilde tasvir ederken 2019 yılında ilçede gerçekleştirilen Sahara Festivali’nde, Tepe’ye konulacak olan ve dönemin Kaymakamı tarafından izin verilmeyen Fakir Baykurt büstüne ne oldu?

Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Halis Yıldırım, Efkar Tepesi’ne Yazar Fakir Baykurt’un büstünün dikilmesinin son derece demokratik ve normal bir mesele olduğunu fakat dönemin kaymakamının buna izin vermediğini belirterek, “Şavşat’ın en büyük değerlerinden biri olan Efkar Tepesi diye bir kitap yazılmış. Fakir Baykurt’un heykeli Burhaniye Belediyesi tarafından yaptırılarak ilçede bir köşede durabiliyor ama Şavşat Belediyesi’nde Fakir Baykurt’un büstü hazır bir şekilde duruyor. Bu konuya kararlı bir tutum sergilemesi gerekiyor. Herkesin bu konuda sorumlu olması lazım. Şavşat’taki bütün demokratların, aydınların, Artvin’in ve Artvin Belediye Başkanlığının, Milletvekilinin hepsinin sorunu olmalı. Yerelde yaşayan ve tüm ülkeye yayılmış Artvin’li, şavşat’lı ve bütün demokrat aydınlarla ve onların sivil toplum örgütleriyle birlikte bu talebi kampanyaya dönüştürecek ve kamuoyu önüne getireceğiz” diyerek Federasyon olarak sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Şavşat Belediyesi Meclis üyesi Bora Öztür ise Efkar Tepesi’nin aslında Belediye’ye ait olduğunu fakat Ak Parti döneminde yerin Kaymakamlığa tahsis edildiğini, bundan dolayı Belediye büst dikimi için hazırlıklarını tamamladıktan sonra Kaymakamlığı bildirmesinin ardından Kaymakamlığın izin vermediğini ifade ederek, “Sanırım dönemin Kaymakamı siyasi baskıya dayanamadı ve biz büstü dikemedik. Belediye olarak bu konuyu Artvin Valisiyle görüştük. Olaya soğuk bakmadı. Şimdi bizim bu konuyu biraz olgunlaştırmamız gerekiyor. Yani yeni sistemle götürmemiz gerekiyor. Çokta olumlu olması gerekiyor çünkü her şey hazır. Sadece iş icraat kalmış. Pandemiden dolayı bu konuyu bir türlü gündeme getiremedik. Şimdi meclisle beraber bir daha teşebbüs edelim. Meclis kararlarıyla birlikte yeni gelecek Kaymakam’a bilgilendirme yapacağız. Eğer yine olumsuz bir sonuçla karşılaşırsak artık toplumsal olarak bir noktaya taşımaya çalışacağız. Şavşat marka değeri olarak çok değerli. Fakir Baykurt Şavşat için çok değerli bir yazar. Gereksiz ve sığ düşüncelere kapılmamak gerek” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ