Yerel
Giriş Tarihi : 04-02-2023 16:10

“Kitap İyileştirir”

“Kitap İyileştirir”

Artvin Adliyesi Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri için kitap bağış kampanyası için stant kurdu.

Artvin Adalet Bakanlığı tarafından “Kitap İyileştirir” sloganıyla ceza infaz kurumu kütüphaneleri için düzenlenen kitap bağış kampanyası başlatıldı. 15 Şubat Çarşamba gününe kadar sürecek olan kitap kampanyasına destek olmak için Artvin Adliyesi ve Artrium Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde kurulan stantlarda destek olabilirsiniz.

Kitap kampanyası hakkında yapılan açıklama şu şekilde;

“Ceza infaz kurumlarının tamamında kütüphane bulunmaktadır. Hükümlü ve tutuklular istedikleri yayımı kitap bağışı talep ederek okuyabilmektedirler. Ayrıca, Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan iş Birliği Protokolü ile il/ilçe halk kütüphanelerindeki yayınlardan da yararlanabilmektedirler.

Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanelerinde 1 milyon 330 bin adet kitap bulunmaktadır. 2022 yılında hükümlü ve tutuklular Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanelerinden 2 milyon 126 bin 271 adet kitap temin etmiştir. İl/içe halk kütüphanelerinden toplam 600 bin 960 adet kitap ödünç alınmıştır. 2021 yılında gerçekleştirilen kitap bağış kampanyasında Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri için 256 bin 376 kitap toplanmıştır.

 

Ceza infaz kurumlarındaki kütüphane faaliyetleri, Ceza infaz kurumu kütüphanelerinde 1 milyon 330 bin adet yayın bulunmaktadır. 2022 yılında, hükümlü ve tutuklularca ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 2 milyon 126 bin 271 adet kitap ödünç alınmıştır. Meslek Hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanan "Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı İş Birliği Protokolü" 24 Ekim 2019 tarihinde imzalanmıştır. Bu Protokol ile birlikte, hükümlü/tutuklular halk kütüphanelerindeki 17 milyon yayına erişim imkânına kavuşmuştur. Protokol'ün imzalandığı günden bugüne kadar halk kütüphanelerinden toplam 600 bin 960 adet kitap ödünç alınmıştır. Ceza infaz kurumlarında temel eğitimden yükseköğretime, sosyal ve kültürel etkinliklerden iş ve eğitimlerine, psiko-sosyal yardım programlarından manevi rehberlik eğitimine kadar birçok alanda iyileştirme faaliyetleri yürütülmektedir.

 

Bu itibarla, hükümlü ve tutuklu yoğunluğunun olduğu kampüs yerleşkelerinde kitaba erişim noktasında

herhangi bir aksama yaşanmaması adına müstakil Adalet Halk Kütüphaneleri kurulması kararlaştırılmış olup 4 adet Adalet Halk Kütüphanesinin hazırlıkları tamamlanmış, 4 Adalet Halk Kütüphanesinin kurulma çalışmaları devam etmektedir.

 

2021 yılında gerçekleştirilen kitap bağış kampanyasında ceza infaz kurumu için 256 bin 376 kkitap toplanmıştır. Hükümlü ve tutuklular tarafından yeni ve güncel yayınlara ulaşmaları için 2021 yılında "Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası" düzenlenmiş olup, 256 bin 376 kitap toplanmıştır. Yayınevleri ve vatandaşların yoğun talebi üzerine yeniden kitap bağış kampanyasının yapılması kararlaştırılmıştır. 15 Şubat’a kadar sürecek kampanyaya vatandaşlarımız il/ilçe merkezlerinde ve adliyelerde kurulacak stantlara kitap bağışı yapabileceklerdir”

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber