YEREL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 15:30   Güncelleme : 08-03-2021 15:30

“Kısıtlamalar kalktı işler canlandı”

Artvin’de işletme sahibi olan esnaf ve vatandaşlar Artvinli TV’ye konuştu.

“Kısıtlamalar kalktı işler canlandı”

Dilan Şahinbaş’ın sunumuyla sokaktaki vatandaş ve esnaflara kısıtlamaların kalkması ile alakalı sorular sorulan vatandaşlar “Kısıtlamaların kısmen kalkması işlerin biraz da olsa canlanmasına vesile oldu.” gibi ifadelere yer verirken bazı vatandaşlar ise “Bizim için değişen hiçbir şey olmadı, önemli olan halkın alım gücünün düzelmesi” dedi. 

Röportajın tamamı ise bu şekilde:

Mustafa Aksakal: İstanbul Teknik üniversitesinde öğrenciyim eğitim hayatıma uzaktan eğitimle devam ediyorum.

Kısıtlamalar kalkması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kısıtlamaların kalkmış olması benim için gayet iyi çünkü ben İstanbul’da kağıthane de bulunuyorum zaten orada insanlar maskesini takmıyor, mekanlara girmeseler bile cadde üstünde insanlar karşılıklı olarak sosyalleşiyorlardı. Kısıtlamalara zaten pek uyulmuyor ve kısıtlamaları yok sayan insanlar zaten umursamıyorlardı. Tedbirlere uymayan, umursamayan insanlar yüzünden tedbirlerini alan insanlara yazık oluyordu bu yüzden kısıtlamaların kısmen kalkması bu bakımdan bence iyi oldu.

Yine 20 Yaş altına ve 65 yaş üstüne bir kısıtlama söz konusu ama şu an kafelerde oturulup rahatça gezilebiliyor bu vaka sayıları daha da arttırmaz mı?

Kesinlikle vaka sayılarını daha fazla arttırır. Kafelerin açılması virüs konusunda pek iyi olmayacak gibi fakat ülkemizde hizmet sektöründe çalışan birçok vatandaşımız olduğu için kafe sahipleri ve çalışan insanlar için ekonomik olarak ta iyi bir karar oldu. Ama sağlık bakımından ne kadar iyi olabilir bunu hep birlikte göreceğiz.

Kafe ve restoranlara HES kodu uygulaması da geliyor ama kısıtlamalar esnasında bazı yerlere yine HES koduyla ya da marketlere kalabalık bir şekilde girilebiliyordu bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Toplu taşımada da herkesin kullandığı kartlar da HES koduyla birleştirilmişti serbest bir kart alıp HES kodu yasak olanlarda basabiliyordu. Kısıtlamalar esnasında da birçok dükkanını kapatan insanlar vardı ve diyorlardı ki madem marketlere AVM’lere HES koduyla giriliyor bizde alalım dediler bu açıdan çok güzel oldu küçük esnaf içinde iyi bir gelişme oldu diyebilirim.

Uzaktan Eğitim gördüğünüzü söylediniz verimli oldu mu?

Hiç verimli olmadı ilerleyen günlerde bu nesli büyük zorluklar bekliyor diyebilirim. Hatta doktor olacak içinler de şöyle bir şey söyleyeyim halkı büyük bir tehdit bekliyor bu dönemde doktorluk mesleğini icra etmek ve eğitimini almakta oldukça zor bu sadece bir meslekle sınırlı kalmıyor tabi  ilerleyen yıllar içinde herkes için zor bir süreç olacak.

Online eğitimle yüz yüze eğitim arasındaki fark nedir sizce?

Online eğitimde öğrenciler kadar hocalarda zorluk çekiyor çünkü teknolojiye adapte olamayan çok büyük bir yaşlı kesim var. İnterneti olmayan çekmeyen bilgisayarı olmayan öğrenci ve hocalar var. O yüzden online eğitim almak veya vermek çalışan öğretmen veya okuyan öğrenciler için oldukça zor bir durum.

Kısıtlamalar kalktı işleriniz nasıl?

Mumin Atıcı: Sektör olarak bizi tabi ki de etkiledi ama diğer kapanan sektörlere göre bizi biraz daha az etkilemiş bir durumda. Kısıtlamaların kalkması işlerin biraz daha canlanmasına vesile oldu. Umarım vaka sayılarının düşmesiyle kısıtlamaların sonuna geleceğiz ve ekonomik olarak daha iyi bir durumda olacağız.

Şu an Artvin yüksek riskli bir bölge içinde, 2 hafta sonra yapılacak olan hususlar kurulu toplantısında çıkacak kararla beraber yeni değişimler gerçekleşebilir ama 2 hafta içindeki vaka sayıları da bu kararlar aşamasında çok önemli bir konumda neler düşünüyorsunuz?

Tabi ki burada toplum olarak bizimde bilinçli bir şekilde hareket edip kurallara uymamız gerekiyor ki bu dönemi o kadar az hasarla atlatalım.

İşletmenizi %50 kapasitede açtınız, servis vermeye başladınız, nasıl hazırlıklar yaptınız?

Masalarımızda ki sandalyeler dört kişilikti iki sandalyeye düşürdük hatta fazla kalabalık olmasın diye bir masayı da kaldırdım ve önceki gibi hijyen, maske ve mesafe kurallarına uyarak işimize devam ediyoruz.

Kısıtlamaların kalkmasıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Nimet Önen: Kısıtlamaların kalkması konusunda bizim için bir değişiklik olmadı. Zaten biz konfeksiyon giyim alanında çalıştığımız için sabah 9-10 akşam 7-8 saatleri arasında açığız. Değişen hiçbir şey olmadı önemli olan halkın alım gücünün düzelmesi bu alım gücü düzelmediği sürece ekonomide ki dibe vuruş ve alım gücü artmadığı müddetçe değişen bir şeyin olacağını zannetmiyorum.

Artvin yüksek riskli bir bölge arasında kısıtlamaların durumuyla ilgili 2 hafta sonra bir toplantı gerçekleşecek buna dair neler söylemek istersiniz?

Ben tehlikenin hala devam ettiğini düşünüyorum bununla ilgili kısıtlamalar yüzünden zor durumda olan bir sürü esnaf var bizler varız. Esnaf için belki iyi olacak ama hastalığın yeniden tırmanışa geçebileceği endişesi içerisindeyim.