YEREL
Giriş Tarihi : 05-11-2021 11:35   Güncelleme : 05-11-2021 11:35

Kışın habercisi kestane

Kışın habercisi kestane

Artvin’de kışın habercisi olarak bilinen kestane tezgahlarda görünmeye başladı.

Kış ayının habercisi balıktan sonra kestane de tezgahtaki yerini aldı.  Sonbahar ayına girdiğimiz bu günlerde havaların da yavaş yavaş soğumasıyla kestane sezonu açıldı.

Kış sezonunun gelmesiyle beraber vatandaşların tercih etti gıdalar arasında yer alan kestane pazarda yerini aldı. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde geçim kaynağı olan kestane Artvin’de de birçok noktada satılmaya başladı. Seyyar araçlarda satışa başlanan kestaneye talep oldukça yüksek.

Ateş üzerinde kebap olarak tüketildiği gibi çiğ olarak da sevilen ve soğuk havalarda en çok tüketilen kuruyemiş olarak görülen kestanede keseye göre fiyat var. Piyasada 20-25 lira arsında satış gören kestane kış mevsiminde en çok tercih eden gıdalar arsın da yerini aldı.

Yusufeli Çeltükdüzü köyünden Halil Yücel, kestanenin en çok bulunduğu ilçenin Borçka bölgesi olduğunu belirtti.

Merkeze bağlı Yanıklı köyünden İsmail Tekin ise “Kestane kebap” diyerek kestanenin soba üzerinde pişirildiğinde lezzetinin bambaşka olduğunu, kestanenin kilosunun 25 lira olduğunu belirtti. Kestane toplamanın zor olduğunu da dile getiren Tekin bu yüzden fiyatının uygun olduğunu söyledi.

Kestane satıcısı Fatih Bey, kestaneyi Borçka’ya Camili köyünden aldıklarını ifade ederek, “Köylüden 20-21 liraya alıyoruz, burada da 25 liradan satıyoruz. Yerli kestane satışı yapıyoruz” dedi.

Evde kestane pişirmenin 4 yolu

Mikrodalga: Kestanelerinizi keskin bir bıçak ile ortadan ikiye kesin. Böylece daha hızlı pişerler. Nemlendirmek için üzerlerine biraz su serpin. Mikrodalga fırını orta güç ayarına getirin ve fırınınızın gücüne göre 7-10 dakika arasında pişirin. Kestanelerin sertliğine göre süreyi birkaç dakika daha uzatabilirsiniz. Fırın: Önceden ısıttığınız fırınınızı 200 dereceye getirin. Kestanelerin her birinin bombeli kısmına keskin bir bıçak ile x şeklinde kesikler atın. Böylece daha hızlı kavrulurlar. Kestaneleri fırın tepsisine kesikli yüzleri yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Daha iyi pişmeleri için kestanelerin üzerine çok az su serpin. Yaklaşık 20 dakika pişirin. Birkaç dakikada bir kestaneleri çevirin ve hareket ettirin ki her tarafı güzelce pişsin. Kabukları kolayca ayrılmaya başladıysa pişmiştir. Birkaç dakika soğumasını bekledikten sonra kabuklarını temizleyebilirsiniz. Fırında kestane yaparken fırın torbası da kullanabilirsiniz. Suda bekletilmiş, yıkanmış, kesikleri atılmış kestaneleri fırın torbasına yerleştirdikten sonra 30-40 dakika önceden 200 dereceye ayarlanmış ve ısıtılmış fırında pişirebilirsiniz. Ocakta: Kestanelerinizi ocağınızın üzerine yerleştireceğiniz bir közleme tavası, döküm tava ya da sacın üzerinde de pişirebilirsiniz. Önce kestanelerin bombeli yüzeylerini yarıya kadar hilal şeklinde kesin sonra ocağın üzerinde ısıtmaya başladığınız sacın üzerine yerleştirin. Arada bir kestaneleri çevirin. Piştikten sonra birkaç dakika soğumaya bırakın ve soyarak afiyetle yiyin. Haşlama: Bir tencere suyu kaynatın. Kestanelerin bombeli yüzeylerine x şeklinde kesikler attıktan sonra kaynar suya atın. Kestanenin cinsine ve göre 10-15 dakika arasında yumuşayıncaya kadar pişirin. Soğuduktan sonra kabuğunu soyarak temizleyin. Sunum: İster fırında, mikrodalgada, ister ocakta, ister haşlayarak pişirin kestanelerin üzerine toz tarçın veya çikolata sosu dökebilirsiniz. Lezzeti daha da arttırmak için çikolata sosu ve tarçından önce az bir miktar erimiş tereyağı da dökmeyi deneyebilirsiniz.  

Kestanenin faydaları

Latince adı "castanea sativa" olan kestane, kuzey yarımkürenin hemen her yerinde yetişen özel bir yemiş. En çok Çin, Japonya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da yetişiyor ve pürüzsüz, parlak, koyu kahverengi dış kabuğu sayesinde kolaylıkla tanınıyor. İdeal bir kestanenin 3.50 - 4.00 cm çapında ve 8 - 12 gr. ağırlığında olması gerektiği kabul ediliyor. Ülkemizde de sevilen bir yemiş olan kestane, özellikle kış aylarında sıklıkla tüketiliyor. Hatta "soba üzerinde kızaran kestane" imajı, neredeyse kış mevsimi ile özdeşleşmiş sayılıyor. Peki, bu lezzetli yemişin faydaları neler?  Gelin birlikte bir göz atalım. Her 100 gr. kestanede, 8 gr. fiber bulunuyor. Bu son derece yüksek bir değer, örneğin ceviz için bu oran sadece 100 / 2,1 gram. Yüksek oranda fiber içermesi nedeniyle, kestane glisemi indeksi düşük gıdalar arasında giriyor. Diğer bir deyişle, kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltmiyor ve kolesterol seviyesinin düşmesine faydası dokunuyor. Her 100 gr. kestanede, sadece 195 kalori bulunuyor. Diğer bir deyişle, diyet yapıyor olsanız dahi kızarmış kestaneleri rahatlıkla tüketebilirsiniz! Kestane, aynı zamanda önemli bir C vitamini, potasyum, amino asit, magnezyum ve antioksidan kaynağı olarak kabul ediliyor. Kestane, kabuklu yemişler arasında yağlı asit oranı en yüksek olanı. Yağlı asitler, kalp-damar sağlığı ve çocukların nörolojik gelişimi için büyük bir önem taşıyor.  Hatta aynı nedenle, kestane yağı, ayçiçek yağlarının en sağlıklı alternatiflerinden biri sayılıyor.

Kestaneler glüten içermeyen gıdalar-aynı badem ve fındık gibi. Bu nedenle, hemen her glütensiz gıda içeriğinde kestaneye de yer veriliyor. Çölyak hastaları da, aynı şekilde kestaneleri güvenle tüketebiliyor. Kestane; haşlanmış, çiğ veya kızarmış halde tüketilebiliyor. Ancak kızartacaksanız, kabuğun patlamaması için önceden birkaç çizik atmanız gerekiyor. Meyve ve sebzelerle aynı yerde depolayabilirsiniz, kestaneler birkaç hafta boyunca tazeliklerini yitirmeden saklanabiliyor.