Yerel
Giriş Tarihi : 24-11-2022 11:23

Kışa Hazırlık Telaşı Başladı

Kışa Hazırlık Telaşı Başladı

Günün ilk ışıklarıyla kış ayları için hazırlık yapan kadınlar, imece usulü her gün bir kişinin kışlık yufkasını yapıyor. Pişirilen yufkalar, kışın silor, kuru yufka, erişte ve katlama olarak tüketiliyor.

İmece usulü hazırlık yaptıklarını belirten Gönül Günay Gökdemir, "Her yıl eylül ve ekim aylarında kış hazırlıkları için komşularla toplanırız. Ekmeğimizi, acımızı, salçamızı yaparız. Kışın yeriz. Her şeyi kendimiz yaparız. Her gün bir komşuya gideriz. Sabah başlarız, akşama kadar sohbet ederek yaparız. Yaptığımız hazırlıkları dolaba doldurur kış boyunca yeriz" dedi.

Kış hazırlığı telaşı yaşayan kadınlar, imece usulüyle hazırlık yapıyor. Günün ilk ışıklarıyla hazırlıklara başlayan kadınlar, her gün bir kişinin kışlık yufkasını pişiriyor. Akşama kadar süren pişirme işleminin ardından yufkalar, kurutulmaya bırakılıyor. Kuruyan yufkalar, soğuk kış günlerinde silor, kuru yufka, erişte ve katlama olarak tüketiliyor. El yapımı yufkalarla pişirilen börekler, kış sofralarına ayrı lezzet katıyor.

Henüz 16’lı yaşlarında yufka açmayı öğrendiğini ifade eden Gönül Gökdemir, “Büyüklerimiz her yıl imece usulü olarak kış hazırlığı yaparken bizde tepsi arkalarında çubuklarla yufka açmaya çalışırdık. Büyüklerimizden kalan bu alışkanlığı hala devam ettiriyoruz. Her yıl bu zamanlarda ablalarımla bir araya gelerek sırayla birbirimize yufka açıyoruz” dedi.

Börek, silor, erişte, makarna, mantı için yufka açtıklarını söyleyen Gökdemir, “İhtiyaca göre hamurumuzun azlığını çokluğunu ayarlıyoruz ama bir günde 50 kilo unla yoğrulan hamuru açabiliyoruz. Yaklaşık bin beze yufkaya tekâmül edebiliyor” ifadelerini kullandı.

Kışlık hazırlıklarına dair açıklamalara devam eden Gökdemir, “Geçmişten gelen güzel bir geleneğimiz var. Aslında bir alışkanlığı sürdürüyoruz. Bazen yemek yapmadığımız zamanlarda, aniden misafirimiz geldiğinde açtığımız börek, silor, erişte, makarna, mantı bizim için kolayca hazırlanan ikramlar oluyor. Bu alışkanlık sayesinde bir araya da gelmiş oluyoruz. Yufka açarken hem dertleşiyoruz hem eğleniyoruz. Eğlenceli vakit geçiriyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Yazın özellikle de Ağustos-Eylül aylarının, kış için lezzet hazırlığı yapmanın en güzel zamanı olduğunu söyleyen Güler Ersevinç ise “Yazın sonbahara dönmeye başlaması ve yaklaşan kış mevsiminin kış hazırlıklarını da beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz” dedi.

Ersevinç, yufka açma hazırlığının sabah erken saatlerde başladığını belirterek, “Sabah erkenden hamurumuzu yoğuruyoruz, bir süre dinlenmeye bırakıyoruz ardından bezelerimizi hazırlıyoruz. Bezelerimiz de bir süre dinlendikten sonra açmaya başlıyoruz. Beze yapmak çok önemli, yufkalarımızın boyutuna göre bezelerimizi hazırlıyoruz. Yufkalar açıldıktan sonra böreklik açıyorsak tek tek pişiriyoruz ve kuru bir yufka elde ediyoruz. Eriştelik, silorluk yufkalarımızı üst üste pişiriyoruz ki yufkamız kurumasın. Yufka açma pişirme işlerimiz bittikten sonra eriştekil ve silorluk yufkalarımızı sararak kesiyoruz ve fırınlıyoruz” diyerek kış aylarında yufkaların tüketimi ile ilgili bilgiler verdi.

Açtıkları yufkadan börek, erişte ve silor yapımını anlatan Ersevinç, “Kuru börek yufkalarımızı ıslatıyoruz yağlanmış tepsiye koyuyoruz ve yağ sürüyoruz. Yufkalarımızın arasına neli börek istiyorsak, peynirli ya da patatesli, kıymalı vb. ürünlerimizi seriyoruz. Ardından pişiriyoruz. Eriştelerimizi de önceden ıslatıyoruz ve süzgüde bekletiyoruz ardından bir tepsiye koyarak fırınlıyoruz. Eriştemiz fırındayken tereyağlı şerbet hazırlıyoruz. Fırındaki eriştemizin üzerine döküyoruz ardından bir süre daha fırında beklettikten sonra üstüne fındık içi ya da ceviz içi serperek servise hazırlıyoruz. Siloru da yine tepsiye dizdikten sonra ıslatıyoruz ve fırınlıyoruz sonra fırından çıkarıp üstüne yoğurt seriyoruz. 2-3 dakika daha fırında beklettikten sonra çıkartıp üstüne eritilmiş tereyağı döküyoruz” dedi.

Ayşe ÖZDER

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber