Yerel
Giriş Tarihi : 22-10-2022 10:30

Kış Erken Geldi

Kış Erken Geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından yurdun birçok yerinde yüksek kesimlere kar yağışı başladı. Karadeniz’de bazı yaylalar beyaz örtüyle kaplandı.

Trabzon, Rize, Erzurum ve Ardahan'ın yüksek kesimleri beyaza büründü. Ardahan'ı Artvin'e bağlayan Sahara geçidinde akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı ve sis, ulaşımı olumsuz yönde etkiledi. Büyük araçlar zincir takmak zorunda kaldı.

Yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşerken, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun yüksek kesimlerine kar yağdı.

SAHARA GEÇİDİNDE TİPİ

Ardahan ile Artvin'in Şavşat ilçesi arasındaki deniz seviyesinden 2 bin 540 metre yüksekliğindeki Sahara Geçidi, kar yağışı ve tipi nedeniyle sürücülere zor anlar yaşattı. Görüş uzaklığının önemli ölçüde düşmesi ve yolların buzlanması nedeniyle sürücüler ilerlemekte güçlük çekti.

Kar yağışı sonrası trafik ekipleri muhtemel kazalara karşı önlemler aldı. Ekipler, Ardahan-Artvin karayolunun giriş noktalarında büyük araçların zincir takmaları yönünde uyarıda bulunuyor.

TRABZON

Hava sıcaklıklarının ani düşüşü ile birlikte Doğu Karadeniz’in yüksek yaylalarında dün gece kar yağışı yaşandı. Kar yağışının ardından yaylalar beyaz örtüyle kaplandı. Bölgenin 2 bin metreden yüksek hemen hemen her noktasında gerçekleşen kar yağışı özellikle Trabzon’un Kadırga, Sis Dağı, Mağalambos, Kırklar Dağı, Kama ve ŞekersuYaylaları’nda etkili oldu.

KAR KALINLIĞI 15 SANTİME ULAŞTI

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı yer yer 15 santimetreye ulaştı.

Minibüsü ile Samistal Yaylası'ndan Kavrun Yaylası'na gitmeye çalışan bir sürücü de yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile birlikte köylerine dönüş için hazırlık başlattı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber