YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 10:08   Güncelleme : 09-06-2021 10:08

Kırtasiyelerde kritik nabız

Okullar açıldı fakat kırtasiye esnafına talep yok

Kırtasiyelerde kritik nabız

1 Haziran normalleşme sürecinden sonra eğitim-öğretime atılan adım kırtasiye esnaflarını etkilemedi. Tahsin Arslan, geçmiş yıllara oranla son 1,5 yıllık zorluklara rağmen ayakta durmaya çalışan esnaflardan. Tam kapanma sürecinde de kapalı kalan bazı esnafların arasında da yer almalarından dolayı bu sene kırtasiyecilere neredeyse talep yok denilebilir.

Okul talebi

Arslan, okulların açılması ile birlikte taleplerin ne durumda olduğuna dair şu açıklamalarda bulundu “ okulların açılması biz kırtasiyecileri etkilemedi. Öğrenciler zaten alacağı malzemeleri ulusal marketlerden karşıladığı için herhangi bir talep söz konusu olmadı. Esnaflık olarak son 20 yılın en zor dönemlerini 1,5 yıl içerisinde geçirdiğimizi söyleyebilirim. Tabii eskiye göre farklar çok fazla olsa bile şu anki zamanda ulusal marketlerin yaptığı kırtasiye ürünü satışları bizi ciddi düzeyde etkiliyor. Devlet tarafından yapılan bir yardımında olmamasından dolayı ödemelerimizde zorluk çektiğimiz bir gerçektir “ dedi.

Normalleşme için 17gün yeterli mi?

Arslan, 17 günlük tam kapanmanın sonrasında uygulanan normalleşmeye yönelik şu açıklamaları yaptı “ 17 gün elbet yararlı olmuştur fakat bu süreç keşke daha öncesinde 1 ay belki 2 ay bile olması gereken bir uygulamaydı çünkü yaz sezonu gelince iş yapacak olan esnaflarımızın işleri etkilenmiş oldu. Bana kalırsa kış aylarında 1 aylık bir süre hiçbir yer açılmamak şartı ile kapanma zorunlu olsaydı şu anda böyle tedirgin bir şekilde insanlar dışarıya çıkmazdı “ dedi.

Çıkış yolu aşı

Arslan, aşıya yönelik şu ifadeleri kullandı “ ben 2 doz aşımı da oldum şahsen aşı gereklidir. Ne kadar kısa sürede verimli aşılanma yapılırsa o kadar iyi sonuç alınacaktır. Tabii aşıya yönelik olumsuz fikirleri olan insanlarımızda var fakat tek çıkış yolu aşı şu anda yapılması gereken aşımızı olduktan sonra %90’lık koruma sağlayan aşı için maske ve hijyen kuralları ile %100’e çıkarmamız daha sağlıklı olacaktır “ dedi.