YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 10:42   Güncelleme : 25-05-2021 10:42

KİRAZLAR TEZGÂHLARI SÜSLEDİ

Tam kapanma sonrasında Pazar esnafına olan talepleri derledik.

KİRAZLAR TEZGÂHLARI SÜSLEDİ

Yapılan açıklamalarda Pazar esnafı değişen hiçbir şeyin olmadığına dair söylemlerde bulundu.

Pazar esnafının sıkıntılarına ve yaşadıkları zorluklar göz önünde fazla görünmese de her esnaf gibi en çok zorluk çeken esnafların arasında yer alan pazarcılar pandeminin yaşattığı zorluklar ile savaşmaya devam ediyor. Geçimlerini zar zor bir şekilde sağlayan esnaflar yaptığı açıklamalar ile dikkat çekti.

Kirazda talep, nerede cepte bereket

Pazar esnafı Güvele yaz mevsiminde kirazın tezgâhlarda yerini yavaştan almasından ötürü pazardaki talepler hakkında şunları söyledi “ kirazda talep var fakat alım gücü olmadığından dolayı milletimiz sadece bakıp geçiyor. Satışlarımız oluyor ama giderlerimizi karşılamıyor durum böyle olunca bizimde buraya gelip kurduğumuz tezgâhları vakit geçirmek için kurmamızdan farkı kalmıyor tezgâhlarda meyve, sebzeye ilgi fazlası ile var ama alan cebine uygun alıyor veya hiç almadan bakıp geçiyor. “ dedi.

17 tam kapanma boyunca ne durumda olduklarını anlatan Güvele, “ tam kapanmada 17 gün boyunca hiçbir şey yapamadık. “ ifadelerini kullandı hemen ardından Pazar alanında Çarşaf ve nevresim ürünlerini satan Battal Kaya şu ifadeler ile devam etti “ Arhavi’den buraya Artvin’e geliyoruz ama kazandığımız masrafımıza yetmiyor. Kendi minibüsüm var fakat bunun masrafı zaten buradan kazanılana gidiyor nereden baksan eve ekmek yetiştirirken kan, ter içinde kalıyoruz. Milletin alım gücü ciddi boyutta düştü bu her alan için geçerli vatandaş kırtasiye veya başka ürünleri almaktan da tedirgin “ dedi.

Kuralları koyan kurallara uymayanlar

Kaya aşılanma hakkında ve tam kapanmaya yönelik şu açıklamalarda bulundu “ 2 doz aşıyı da oldum fakat herhangi bir şey hissetmedim. Yapılan aşı sonrası zaten sağlığıma öncesinde de dikkat ettiğim için salgın durumuna yakalanmadım. Aşıda diğer olan bireyler ilerleyen süreçte yakalanıyor mu, yakalanmıyor mu diye bakmak lazım eğer aşı sonucu olumsuz etkiye sonuç oluyorsa ise aşıdan beklentimiz olmasın. Tam kapanma süreci uygulandı fakat bu süreçte kuralı koyanlar kurala uymayanlar oldu. Böyle uyulmayacak ise kurallara hiç koyulmasın daha iyi eğer tam kapanma adı varsa tam kapanma olacak ötesi yoktur. Şunu da eklemek istiyorum satış oluyor aslında ama o kadar düşük ki satışlar yok satıyoruz kısacası elimizde var sıfır “ dedi.

Talep var alım yok

Pazar esnafları arasında İlker ise yaptığı açıklamalarda Pazar esnafını anlattı “  Biz buraya gelebilmek için uğraşıyoruz ama alım gücü düşük olunca elimizde ürünler kalıyor. Böyle bir durumda geçimimiz ciddi boyutta zorlaşıyor sonuçta ek işi olmayanlar var ve geçimini sadece pazarcılıktan karşılayanlar var böyle bir zamanda da geçimi sağlamak gerçekten zor diyebilirim “ dedi.

Aşılanlar hakkında düşüncelerini aktaran İlker, “ aşılanmalar nasıl oluyor bilmiyorum ama böyle giderse zor bitmez bu salgın. Bir insan aşı olduğu halde salgına yakalanıyorsa aşının ne kadar koruyuculuğu var tartışılır bir boyutta yer alır. Millet dışarıya çıkarken dahi aşısını olmuşta olsa tedirgin zaten zamlar aldı başını gidiyor. Böyle giderse bu salgın bitmez aynı sar başa sarar dururuz “ ifadeleri ile sonlandırdı.