YEREL
Giriş Tarihi : 06-05-2021 15:51   Güncelleme : 06-05-2021 15:51

Kira Fatura Ödemeleri Devam Ediyor Ama Gelir Yok

Artvin’de esnaflık yaparak geçimini sağlayan Elif Bayır, Ramazan ayında geçilen paket servis uygulamasını ve İçişleri Bakanlığı’nın 29.04.2021 tarihi itibariyle başlattığı tam kapanma sürecini değerlendirdi.

Kira Fatura Ödemeleri Devam Ediyor Ama Gelir Yok

Artvin merkezde esnaflıkla uğraşan kişilerin kalkınma durumunun öğrenciye ve memura bağlı olduğunu, pandemi dolayısıyla 1 yılı aşkın bir süredir öğrencilerin olmadığını belirten Bayır, “Memurlarımız da tamamen eve kapanmış durumda. Yerel halkımızın bir kısmı ya eve kapanmış ya da bu tam kapanmadan dolayı köylerine göç etmiş durumda. Bundan dolayı paket servis kapsamında açığız ama açığız demeye de bin şahit lazım. Şu anki durumda satışlarımız çok düşük.  Bu süreçte iş yeri kirası, ev kirası, faturalar, vergiler gibi birçok ödemeler bizden talep edilmekte. Bu ödemeleri şu anda yetiştirecek potansiyelde değiliz ve devletimizin şu vaziyette bize desteği tamamen sıfırdır. Kredi çekip bazı borçları kapatmaya çalıştık fakat bu kredilerinde ödemeleri geldi. Bu ödemede de bizim çekmiş olduğumuz kredilerde de her hangi bir ötelenme yapılmadı. Pandemi dolayısıyla geçen sene KOSGEB desteği ile açmış olduğum Efsane Akçaabat Köfte işletmesini geçen sene haziran ayında kapatmak zorunda kaldım” diyerek işletmesinin Gazi Ortaokulu altında olduğunu, okulun yıkım kararı nedeniyle yeni bir yer bulup taşınmayı planladıklarını ne yazık ki pandemiden dolayı işletmeyi tamamen kapattıklarını açıkladı.

Polis memuru: git de görelim, cezayı basarız

Efsane Akçabat Köfte işletmesini açarken yapmış oldukları masrafı karşılayamadan işletmesini kapattığını açıklayan Bayır, “Şu an iştettiğimiz çiğköfte işletmesini orası varken açmıştık. Allah’tan da açmışız. Kapalı servis kapsamında burası devam ediyor ama hali hazırda çok sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Siparişlerimiz en minimuma düştü. Yerel halk korkmaya başladı ve şunu da belirtmek istiyorum ki, bu tam kapanmaya geçtikten sonra iş yeri sahibi olduğum için e-devletten belge, doküman alamadım. Paket servis yaptığım sırada birçok defa polis noktaları ile karşılaştım ve vergi levhamı bir de BAĞKUR dokümanımı kendilerine beyan ettim. Birçok polisimiz hiçbir sıkıntı çıkarmadığı halde bir tane polisimiz bana yarın muhakkak e-devletten belge alınması gerektiğini söyledi. Bu çıktıyı alamadığımı ve sistemin hata verdiğini söyledim kendisine ve elimdeki mevcut belgeler ile valiliğe kadar gidip bu dokümanı alacağımı söyledim kendisine. Fakat kendisi benimle dalga geçer gibi ‘Git de görelim sana cezayı basarız ‘ dedi ve ben bu durumu valiliği arayarak beyan ettim” diyerek esnaf olarak çok sıkıntılı bir süreç içerisinden geçtiklerini, birçok polis memurunun bu durumun farkında olduğu için yardımcı olduğunu fakat bazı memurların mağduriyetlerinin üzerine daha fazla mağduriyet eklediğini söyleyerek bu süreçte daha duyarlı olunmasının çağrısını yaptı.

Denetlemeler harika

Normalde Rize’de ikamet ettiğini, Rize’de vaka sayılarında aşırı artış olduğunu söyleyen Bayır, “Rize’de insanların bu duruma çok dikkat etmediği görüldü fakat Artvin Merkez için şunu söyleyebilirim ki, Pazar günü için söylüyorum tam kapanmaya geçildikten sonra İskebe mahallesi’nde yapılan kontrollerde hem gidiş hem geliş hem dönüş defalarca durdurulduk. Onun haricinde Akdeniz Market, Bibak Kavşağı, AVM gibi bu taraflarda da bence denetim harika bir şekilde yapılıyor ve harika bir şekilde yönetiliyor. Sadece burada benim tepkim esnaf olarak e-devletten sıkıntılı bir süreçte olduğumuz için belge dokümanı alamamıştık. Bu konuda duyar gösterirlerse biz de işimizi rahatlıkla yaparız” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ