YEREL
Giriş Tarihi : 18-10-2021 12:42   Güncelleme : 18-10-2021 12:42

Kılıçkaya’dan Nürnberg’e göç hikayesi

Kılıçkaya’dan Nürnberg’e göç hikayesi

Nürnberg Nordostbahnhof SPD partisi semt başkanlığı yapan Abdurrahman Gümrükçü, ilk olarak Türkiye-Almanya işçi göçünün 60. yılı nedeniyle Nürnberg Şehir Tiyatrosu’nun davetlisi olarak 30 Ekim 2021’de Cumartesi günü saat 16:30’da Foyer-Spielhaus’da hikâyesini anlatacak.

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya (Ersis) beldesinde 5 Eylül 1950 yılında dünyaya gelen Abdurrahman Gümrükçü şimdilerde Nürnberg Nordostbahnhof SPD partisi semt başkanlığı yapıyor.

İlkokulu Kılıçkaya’da, ortaokulu Yusufeli’nde Sanat Okulu’nu Artvin’de okuduğunu ve Eylül 1969 yılında mezun olduğunu belirten Gümrükçü, “Sanat okulundan mezun olduktan sonra üniversite imtihanlarına girdim. Kazanamayınca 2 Aralık 1969 tarihinde Artvin İşçi Bulma Kurumu’na giderek kaydımı yaptırdım. Tabii ki bundan annemin ve babamın haberi yoktu kendilerine yurt dışında çalışmaya gideceğimi söyleyince babam olumlu karşıladı ama annem bu kararıma çok üzüldü üç aylık beklemeden sonra iş ve işçi bulma kurumundan davetiyem geldi askerliğimi yapmadığım için 18 aylık süreli pasaportumu alarak İstanbul’a gittim” dedi.

İstanbul’da 12 gün boyuncu mesleki imtihan, tepeden tırnağa sağlık muayenelerinden geçen Gümrükçü, hiçbir sorun olmadığı için 2 Nisan 1970 tarihinde iş mukavelesini imzaladığını ve 4 Nisan 1970 günü saat 16.30’da Sirkeci Tren İstasyonu’ndan trene binerek Almanya’ya hareket ettiğini dle getirerek yolculuğunu anlattı:

54 saat süren tren yolculuğunun ardından Münih Tren İstasyonu’nun 11 numaralı peronuna geldik oradan bizi dağıtım yapmaları için yer altındaki misafirhaneye aldılar. Bavyera Kızılhaçı tarafından kahvaltımızı verdiler. Sonra tercümanlar posta numaralarını okuyarak çağrı yapıyorlardı. Benim posta numaram 8431 okununca hemen gittim ve Regensburg, Neumarkt üzerinden Nürnberg yakınlarında bulunan Freystadt i.d.Opf kasabasında çalışacağım firmanın konuk evine geldim.”

İlk iş gününün 8 Nisan 1970 Salı günü sabahın erken saatinde başladığını söyleyen Gümrükçü, “Firmada Türkiye’den önceden gelen 15 işci arkadaşla birlikte çalışıp Ahşap kapı üretimi yapıyorduk, konuk evini birlikte paylaşıyorduk ama benim arzum tabii ki büyük şehre gelip gündüz çalışıp akşam tahsilime devam etmekti. Böyle bir imkân olmadığı için moralim çok bozulmuştu. Ama yapacak başka bir şey yoktu. İstanbul’dan ayrılmadan önce dil öğrenmek için Almanca-Türkçe kitap ve sözlük aldım iş saatinden sonra akşamları kendi kendime ders vererek üç aylık kısa bir zamanda Almancayı öğrendim” ifadelerini kullandı.

İlk çalıştığı iş yerinde ücretin çok düşük olduğunu ayrıca askerliğini yapmadığı için Ekim 1971’de Türkiye’ye dönmesi gerektiğini aktaran Gümrükçü, “Bu nedenle fazla ücret ödeyen ve beni askerden sonra geri getirecek bir firma arıyordum. 6 Nisan 1971 tarihinde Cadolzburg’da ahşap kapı üretimi yapan firmada iş başı yaptım. Pasaportumun süresi 13 Ekim 1971 tarihinde bittiği için firmadan ayrılarak askere gitmek için ilk defa uçakla Münih’ten Ankara’ya yolculuk yaptım. 3 Kasım 1971 tarihinde Yusufeli’nden Balıkesir’in Burhaniye kazasında bulunan çavuş talimgâhına gittim. Dört aylık acemi eğitiminden sonra çavuş imtihanına girdim, diplomayı aldıktan sonra eğitim çavuşu olarak orada görevime devam ettim” diyerek 20 aylık süreden sonra 31 Temmuz 1973 tarihinde terhis olduğunu belirtti.

Cadolzburg’daki firmanın patronunun davet ettiğini, ilk geldiği işlemlerin aynısını yaptıktan sonra 15 Ekim 1973 tarihinde patronunun göndermiş olduğu uçak biletiyle Almanya’ya tekrar geri gittiğini açıklayan Gümrükçü, “Almanya iş krizi nedeniyle 23 Kasım 1973 tarihinde Almanya yabancı işci almayı durdurdu. Türk olarak kiralık ev bulmak çok zordu. İki sene ev aradım ancak bulabildim o nedenle düğünümüzü de geç yaptık. 1974 yılında eşimle tanıştım 1975 yılında nişanlandık. 1 Ağustos 1976 tarihinde Denizli’nin Sarayköy ilçesinde evlendik. Düğünümüze Artvin’den bütün akrabalarım geldiği için çok mutlu oldum” dedi.

40 yaşında ustalık belgesini almak için Nürnberg Esnaf ve Sanatkârlar derneğinin okuluna müracaat ettiğini, işlemleri yapan sorumlu Artvin Sanat okulundan almış olduğu diplomasını ‘rüşvet vererek mi aldınız’ diye ithamda bulununca tartıştığını ve patronunun yazmış olduğu bonservisi okuyunca hemen kaydını yaptığını anlatan Gümrükçü, “İki yıl hafta sonu öğrenimden sonra imtihanları kazanarak ustalık (Meister) belgemi aldım ve işverenim tarafından işletme müdürlüğü görevine getirildim. Kızımın vefatından sonra Cadolzburg’dan ayrılmaya karar verdik. 1 Temmuz 2009 tarihinde Kuzey Nürnberg’e taşındık yaşam hep süprizlerle dolu iki kızımın dünyaya geldikleri hastanenin bulunduğu semtte ikamet ediyoruz. 2008’de mayıs sabahı işe gitmesi için kızımı uyandırmaya gittiğimde vefat ettiğini gördüm. Bizim için en büyük acıydı. Kendisini Nürnberg şehrindeki İslam mezarlığına defnettik. Allah kimseye evlat acısı vermesin” dedi.

İş dünyasında çalışırken sosyal yaşamında insanlara hizmet etmeyi kendine görev olarak gördüğü için emekli olduktan sonra da sosyal alanda aynı çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Gümrükçü, “Nürnberg’de uluslararası folklor ve dans festivali düzenleyerek diğer uluslarla barış içinde birlikte yaşamanın köprüsünü oluşturuyoruz. Ayrıca Nürnberg’de semt şenliklerine katılarak ülkemizin kültürünü tanıtmaya çalışıyoruz” dedi.

Siyasetin yaşamın bir parçası olduğunu ayrıca insanlara hizmet etmek olduğunu söyleyen Gümrükçü, “Ben de bu alanda çalışmayı çok sevdiğim için yoğun bir şekilde çalışıyorum. 1993 yılında Cadolzburg SPD 100’üncü kuruluş yılını kutluyordu ben de üye oldum ve çalışmalarıma başladım. 2009 yılında Nürnberg’e taşındıktan sonra SPD Nordostbahnhof teşkilatında çalışmalarıma devam ettim ve yedi yıldan beri başkanlığını yapıyorum. 2014 yılında Nürnberg’de yapılan yerel seçimlerde Belediye Meclis üyeliği için aday oldum. Seçime listede de 43 sıradan katıldım. 65 bin 222 oy alarak 38. sıraya seçildim” diyerek Meclis’e giremediğini ama almış olduğu oy sayısından çok memnun olduğunu dile getirdi.

Şimdiye kadar değişik okullardan, üniversitelerden, çeşitli derneklerden, 27 kez davet aldığını ve çok memnun olduğunu belirten Gümrükçü Artvin’den Almanya’ya yaptığı işçi göçü hikayesini şu ifadeleri kullanarak sonlandırdı:

“Son olarak Nürnberg Arşiv Dairesi tarafından davet edilerek göç öykümü anlattığım için çok mutlu oldum.

Herkesin yaşadığı ülkenin dilini öğrenmelerini, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın hep birlikte barış ve huzur içinde yaşamaya özen göstermesini isterim.”

Abdurrahman Gümrükçü göç hikayesini tiyatrolarda anlatacak.

İlk olarak Türkiye-Almanya işçi göçünün 60. yılı nedeniyle Nürnberg Şehir Tiyatrosu’nun davetlisi olarak 30 Ekim 2021’de Cumartesi günü saat 16:30’da Foyer-Spielhaus’da hikâyesini anlatacak. Gümrükçü ardından 31 Ekim 2021 pazar günü saat 20.00’de Berlin Maxim-Gorki-Tiyatrosu Am Festungsgraben 2, 10117 Berlin adresinde, belge ve fotoğraflarla göç öyküsünü tanıtacak.