YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2021 11:17   Güncelleme : 17-09-2021 11:17

Kılıçkaya deresi yok olmak üzere

Kılıçkaya deresi yok olmak üzere

Yusufeli’nde üzerine HES kurulmak istenen Kılıçkaya Deresi yok olmak üzere.

Kılıçkayalı Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan HES’le ilgili tepkisini göstererek, “İçmeye suyumuz kalmadı, hala HES yapmak istiyorlar” dedi.

Kılıçkaya Kadın Girişimi Kooperatifi Başkanı İlhan Katkat, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Avukat Bedrettin Kalın, Yusufeli’nde üzerine HES kurulmak istenen Kılıçkaya Deresi ile alakalı açıklamalar yaparak tepkilerini gösterdi. 

“Suyumuz kalmadı”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, içme suyunun çok az olduğunu ve Kılıçkaya deresinin köyün tek deresi olmasına rağmen yetkili kişilerin hala HES yapmak istediklerini söyleyerek, “İki bin on ikide, iki bin on dörtte geri çevrildikleri halde tekrar geldiler. Bundan ötürü dava açmıştık. Bende davacılardan biriyim. Bugün de keşif vardı onun için geldik. Avukat Bedrettin Kalın derdimizi anlattı. Kooperatifimiz bizim için çok önemli. Kılıçkaya eskiden beri dayanışma ve yardımlaşma içerisinde olan bir köydür. Şimdide bunu kooperatif vasıtasıyla yürütmeye çalışıyoruz. Kooperatif eskiden sözdeydi. Şu an biraz daha belgeli bir şekilde yürütülüyor. Ellerine emeklerine sağlık. Çok önemli işi yapıyorlar. Kendilerine tekrar teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Keşifler yetişmiyor, beşer beşer yapılıyor”

Avukat Bedrettin Kalın, Kılıçkaya HES projesinin ÇED olumlu kararının iptali için dava açtıklarını ve onun keşfini yaptıklarını ifade ederek, “Sadece burası değil. Dün de Rize'de İkizdere'den başlamak üzere beş tane taş ocağının keşfini yaptık. Dolayısıyla bugün de yine dört tane HES projesinin keşfi var. Şavşat Hanlı projesinin keşfi var. Ardanuç'ta iki tane, Mubur'da bir tane ve üst Kılıç Kaya’da yine bir tane var. Dolayısıyla biz yaklaşık bir on yıldır giderek hızlanan bir trendle bütün vadilerimizin ve bütün değerlerimizin yağmalandığı bir süreç yaşıyoruz. Düşünün ki beşer beşer keşifler yapılıyor. Eskiden bir gün bir keşif yapılırdı biterdi. Ama şimdi artık birer birer keşifler yetişmiyor beşer beşer yapılıyor. Bu keşiflerin de ne derece sağlıklı olduğu da tartışılmalı. Nitekim bir keşif alanının bütün değerlerini görüp, gezip ona göre karar vermeleri gerekirken bugünkü bu keşfi bir buçuk saate sığdırmak zorundayız. O da zorlamayla oluyor” diye konuştu.

“Kılıçkaya’ya gelmekten imtina ettiler”

Mahkeme heyetinin Kılıçkaya’ya gelmekten imtina ettiğini söyleyen Kalın, “Okulun önünde Kılıçkaya'da yaklaşık iki yüz elli, üç yüz kişi birikmişti. Öncesinde de bir taşkınlık yapmamaları konusunda gerekli uyarılar yapıldı. Buna rağmen gerekli özeni gösterelim. Heyete bir sıkıntı yaratmayalım diye de her şeyi yaptık ama mahkeme heyeti buraya gelmekten bile imtina etti. Kaçındılar. Türkiye yine bu süreci yaşıyor. İnşallah bu süreçten bir an önce kurtuluruz. Kurtulmak ancak hukukla, adalet arayışıyla, mücadeleyle ve insanların topraklarına sahiplenmesiyle olur. Yaşam boşluk kabul etmez. Siz bu vadileri, bu toprakları ve bu dereleri boş bırakırsanız buralara gelip illa ki birileri yerleşir. Onun için bugün burada bu kooperatif girişimini yapan arkadaşlarımızı yürekten kutluyoruz. Toprağımıza, suyumuza, bütün değerlerimize sahip çıktığımız sürece daha güçlüyüz. Böylelikle başkalarının gelişine engel oluruz. Madenlerin ve HES lerin gelişine ancak bu şekilde engel olabiliriz. Yoksa bırakıp terk ettiğimiz topraklara elbette birileri gelip yerleşecektir. Kooperatifimizi de bu vesileyle ziyaret etmiş olduk. Kendilerine hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Amacımız Yusufeli’ne has doğal ürünler yetiştirmek”

Kooperatifi kurduktan sonra nasıl hareket ettiğini ve bu ürünleri üretmeyi nasıl başardığını açıklayan Kılıçkaya Kadın Girişimi Kooperatifi Başkanı İlhan Katkat “Burada yapmak istediğim şey doğal ve bize has ürünler üretmekti. Başkasının ürünleri veya başka bir coğrafyanın ürünlerini değil Yusufeli ve çevresindeki bütün köyleri kapsayan bir kooperatif şekline gelmeye çalışıyoruz. Biz de neler vardı, atalarımız da neler vardı onları araştırdık. Mesela kavutun en iyisini yapmaya çalıştık. Kavutun içerisinde 6-7 tane tahıl var. Bunlar buğday, arpa, mısır, gilgildir. Gilgil ise çok bilinen bir bitki değildir. Gilgili eskiden atalarımız ekermiş. Fakat ben bunu Yusufeli’nin köylerini araştırarak buldum. Tohumlarını buldum ve sakladım. Önümüzdeki yıl kooperatif olarak bizlerde ekeceğiz. Gilgil küçük tanelidir. İçinde süpürge tohumu ve kabak çekirdeği vardır. Köyümüzde yeniliyor. Pet bardaklarda yapılan ve içilen hazır çorbalar gibi bu işi de oraya kadar götürmeyi düşünüyorum” dedi.

Doğal yetiştirilen diğer ürünler

Kooperatif olarak başka ne ürettiklerinden bahseden Katkat, “Arpa unumuz var. Doğada doğal olarak yetiştirdiğimiz bir üründür. Bu arpayı öğüterek un haline getirdik. Kabukları elenerek alınıyor. Yusufeli’nin süt mısır unu var. Yine bunu da kooperatif olarak ektik. Süt mısırı için herhangi bir gübre kullanılmaması gerektiğine inanıyorum. Bu da önemli bir özelliktir. Biz hiçbir şeyi kullanmadan yalnızca hayvan gübresi dökerek mısırımızı yetiştirdik. Bu mısırları sütken topluyoruz. Belli bir kıvamda, belli bir derecede pişiriyoruz. Daha sonra güneşte bunları kuruttuktan sonra öğütüyoruz. Öğüttükten sonra süt mısır unu oluyor. Bu pişmiş bir mısır olduğu için yoğurdun üzerine döküp yiyilebilir. Çocuğun mamasına koyup yedirilebilir. Besleyicidir. Yusufeli pirincini ise eski atalarımızın ekimi, hasadı, her şeyi aynı olmak kaydıyla yapıyoruz. Bir de stoklarımızda bulunup da piyasaya sunmadığımız şeyler var. Mesela hazır bitki çaylarımız var. Tavşancıl otu olarak geçiyor. Onun çiçeklerini daha körpeyken kuruttuk. Bitki çayı olarak sunacağız. Bunların şu an araştırmaları yapılıyor. İstanbul'da bizim ilişkide olduğumuz bazı kimyacı arkadaşlarımız var. Araştırmalar bitince bu bitkilerin sunumunu yapacağız” dedi.

“Kılıçkaya daha güzel günler görecek”

İki bin dokuz, iki bin on dört yılları arasında son Kılıçkaya Belediye başkanlığını yapan Erdoğan Gazihan, Bunun son olmayacağını belirterek, “Kılıçkaya daha güzel günler görecek. Yine belediye başkanları olacak. Ben daha iyi belediye başkanlarının seçileceğine inanıyorum. Kooperatifteki arkadaşların da güzel çalışmalarından ötürü kendilerini kutluyorum” dedi.