YEREL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 11:13   Güncelleme : 06-10-2021 11:13

KİBRİ KOLTUĞUNDAN BÜYÜK

KİBRİ KOLTUĞUNDAN BÜYÜK

Eğitim-İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz “Kibri koltuğundan büyük olan kaymakam hakkında derhal soruşturma açılmalı” diyerek yazılı basın açıklaması yayınladı.

Eğitim-İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz Kemalpaşa’da ziyaret ettiği Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde girdiği sınıfta `hoş geldiniz´ diyerek kendisine elini uzatan öğretmeni `Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle´ diyerek kovan ilçe Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın´ına yönelik soruşturma açılması gerektiğine yönelik yazılı basın açıklaması yayınladı.

Filiz Yılmaz yayınladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana eğitimi ve eğitim emekçisini küçük görme tavrı, devlet kadrolarına liyakatsizce doldurulan yöneticiler tarafından sürdürülmektedir. Bunun son örneği ne yazık ki Artvin Kemalpaşa Kaymakamı Faruk Saygın olmuştur.

Kaymakam Saygın, Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde (ÇPAL) yaptığı ziyarette sınıfları dolaşmış, bu esnada bir öğretmenimize haddi olmayan ifadeler kullanmıştır. Kendisine "Hoş geldiniz" diyerek elini uzatan öğretmenin elini sıkmayan kibirli Kaymakam, "Haddini bil, sınıftan dışarı çık, dışarıda bekle" diyerek meslektaşımızı sınıftan kovmuştur.

Sınıfta bulunan diğer öğretmenin bu tavrın doğru olmadığını söylemesi üzerine ise "Sen kimsin! Ücretli misin!" diyerek tehditvari ve zihniyetini ortaya döken ifadeler kullanmıştır.

Kaymakam'ın meslektaşımızı "Ücretli misin" diye aşağılama ve işiyle tehdit etme iması taşıyan sözleri, bize net bir gerçeği söylemektedir:

Öğretmenlerimize karşı takınılan bu hadsiz tavırlarda, öğretmenlerimizin güvencesiz, kadrosuz çalıştırılmasının payı büyüktür. Öğretmenler kategorilere ayrılarak, farklı sıfatlandırılarak sömürülmekte, bu tabloya bakan hadsizler öğretmenleri kapıkulu zannetmektedir.

Kendisini de bir öğretmenin yetiştirdiğini unutacak kadar nankör, atanmış bir devlet adamı olduğunu ve belli ilkeler çerçevesinde davranması gerektiğini unutacak kadar kibirli bu Kaymakam, AKP'nin yansımasıdır. Kaymakamdan çok kabadayı gibi davranan Saygın'ın o eli sıkmadığı iyi olmuştur; çünkü belli ki buna layık değildir.

Elbette bu hadsiz tavırda bugüne kadar eğitim emekçisine hakaret eden valilerin, kaymakamların cezalandırılmamasının payı büyüktür. Bu cezasızlık, meslek onurumuza karşı sistematik hale getirilen itibar suikastlerine dolaylı teşvik niteliğindedir.

Eğitim-İş olarak uyarıyoruz: dünyada Başöğretmen sıfatı taşıyan bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti'nde, Atamızın gelecek nesilleri emanet ettiği biz öğretmenlere hakaret etmek kimsenin haddi değildir! Bu ülkenin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk bile "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Sınıfta Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir" diyerek öğretmenleri yüceltmişken, onun kurduğu bu ülkede öğretmenlere ve öğretmenliğin meslek onuruna dil uzatmak cezasız kalamaz.

Eğitim-İş olarak meslektaşımıza ve meslek onurumuza sahip çıkıyor, bu hadsiz tavrı takınan Kaymakam ile ilgil derhal soruşturma başlatılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Yeni bir cezasızlık örneğini asla ve asla kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz! Hukuki sürecin takipçisi olacağız.”