YEREL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 10:44   Güncelleme : 16-07-2021 10:44

Kesim: Enflasyonda yüzde elli gerileme

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Biber, Örgütlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Orhan Atan, CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Arhavi TSO Meclis Başkan Vekili Hüsnü Doğan Hatinoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Osman Özdemir; Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atıf Kesim’i ziyaret etti.

Kesim: Enflasyonda yüzde elli gerileme

Başkan Kesim, yapılan görüşmelerde iç piyasada ki dengesizlikten ve küçük esnafların durumundan bahsetti.

İç piyasada dengesizlik

Sanayiciliğe bakıldığı zaman kur fiyatlarında yüzde on sekizlik bir enflasyon görüldüğünden ama gerçek sayının bu olmadığını belirten Kesim, “Enflasyon yüzde otuzdan aşağı değildir. İyi tarafı ülkemizde şu an ihracat anlamında iyi bir gidişat ve hareketlilik var. İhracatta bir hareketlilik olunca fiyat politikası piyasaya ciddi anlamda yansıyor. Bir beton işi yapılıyor diyelim istenilen çimentoyu atamıyorlar çünkü tedarik olarak çimentoyu bulamazlar. Tedarikte bir sıkıntı var. Alımları yapıyoruz ama malda sıkıntı yaşıyoruz. Gürcistan da aracılar geliyor veya Belediye tanıdığınız varsa arıyor. Bu şekilde Gürcistan da da beton işi buyura gelmiş bir durumdadır. Çimento talebinde bulunduktan sonra sıra geldiği zaman alabiliyorsunuz. Ben talepte bulunuyorum başkaları talepte bulunuyor otomatikman serbest piyasada fiyatlar yukarıya çıkıyor. Bu yüzden iç piyasada bir dengesizlik oluyor” dedi.

"Alım gücü azaldı"

Enflasyon oranının artmasından kaynaklı alım gücünün azaldığından bahseden Kesim, “KDV ile yüz altmış beş TL olan çimento fiyatları şu anda üç yüz elli civarındadır. 14 Temmuz itibariyle ton başına torba çimento elli artı KDV şeklindedir. Bu yüzden alım gücü azalıyor. Türkiye yüz milyon ton çimento üretiyor diyelim bunun ülkedeki tüketimi elli milyon ton civarındadır. Elli milyon şu an ihracata gidiyor ama ihracat talepleri arttığı zaman iç piyasa daralıyor. Yalnız çimento değil bugün seramik, laminant gruplarına da baktığınız zaman bir sefer de yüzde yedilik bir zam geliyor. Talep olmayınca da iç piyasa daralıyor. Genel olarak devletle iş yapıldığı zaman verilen süreyle paramızı alabilsek çarkı döndürebiliyoruz fakat gününde para alamıyoruz. Niye alamıyoruz devlet betoncuya, betoncuda çimentoya ödesin derken bu şekilde bir zincir oluşuyor.

“Küçük esnafın durumu iyi değil”

Küçük esnafın durumunun hiç iyi olmadığından bahseden Kesim, "Hem ülke olarak hem de ilçemize baktığımız zaman eskiden küçük esnaflar üretebiliyordu veya bir şeyler yapabiliyordu. Şimdi o sistem bitmiş bir durumda. Küçük esnaf diye bir şey kalmadı. Bugün Arhavi’ye baktığınız zaman 17-18 tane ulusal market var. Bu marketlerin Arhavi’ye hiçbir ekonomik katkısı yoktur. Buradaki ulusal marketler madem para kazanıyor ufak tefek katkılarının olması gerektiğini düşünüyorum. Arhavi Spor Kulübüne katkı sunabilmek için ulusal marketleri dahil ederek bin liralık bir kumanya yardımı istedik. Bir tanesi bile bunun için buraya gelmedi” diye konuştu.