YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2022 11:52   Güncelleme : 05-04-2022 11:52

Kentte Yapılan Alt ve Üst Yapı Çalışmaları

Kentte Yapılan Alt ve Üst Yapı Çalışmaları

Belediye Başkanı Demirhan elçin kent merkezinde gerçekleştirilen alt ve üst yapı çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

2019-2022 yılları arasında kent merkezinde belediye tarafından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında “Halkımıza Hesap Veriyoruz İktidara Geliyoruz” programında sunum yapan Başkan Elçin, kentte yapılan alt ve üst yapı çalışmaları hakkında da geniş çaplı bilgilendirmede bulundu.

Başkan Elçin alt ve üst yapı çalışmalarını şu şekilde sıraladı:

“Şehrimizde yapacağımız cadde düzenlemesi çalışmalarında önce cadde sakinleri ve esnaflarıyla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunarak hu çerçevede çalışmalarımıza başladık. Günü kurtaran değil, şehrin geleceğini planlayan şeffaf belediyecilik anlayışı ile Artvin tarihinin en büyük alt yapı yatırımlarını gerçekleştiriyoruz.

İnönü caddesinde yapılan alt yapı çalışmalarında ilgili kurumlarla eş güdümlü çalışılarak peyzaç çalışmaları, 80 araç park cebi, 20 araçlık park alanı, daha kullanışlı deniş kaldırım, engelli araç rampaları yapıldı renkli kilit parke taşı kullanılarak modern görüntü elde edildi. Telekom, TEDAŞ ile ortak çalışılarak tüm havai hatlar yer altını alındı. Yapılan yağmur suyu hatları ile aşırı yağmurlarda yaşanan sellerin önüne geçmiş olduk.

Cumhuriyet caddesinde de yine daha geniş ve kullanışlı kaldırımlar yapıldı. Havai elektrik hatları yer altına alındı. Yağmur suyu hattı yapıldı. Araçların kaldırımı işgal etmemeleri için kaldırım engel bordürleri konuldu. Su ve kanalizasyon belediyemizce yapılmış olup; doğalgaz, Telekom, elektrik çalışmaları yapılarak caddenin alt yapısı yenilendi.

Bahriye Üçok caddesinde kilit parke döşendi, yer altı yağmur suyu gideri yapıldı. Yağmur suyu oluşları yerleştirildi ve doğalgaz alt yapısı yapıldı.

Şehit Dursun Acar Caddesi alt yapı ve üst yapı çalışmaları gerçekleştirildi. Havai elektrik hatları yer altına alındı. Renkli kilit parke taşı döşendi. Daha kullanışlı ve ihtiyaç duyulan yerlere kaldırım yapıldı. Yöresel mimariye uygun bina dış cephe giydirme yapıldı. Doğalgaz, Telekom, elektrik su ve kanalizasyon alt yapısı yenilendi. Hastane tarafında 80 metrelik 6 metre yüksekliğinde taş duvar yapılarak yol genişletildi. Yol genişletilmesi sayesinde caddeye 14 araçlık yeni parke kazandırıldı. 9 araç park cebi 27 araçlık park yapıldı.

Uzun yıllardır ihmal edilmiş unutulmuş Yurttaş Saraç caddesinde düzenlemeler yaptık. Havai elektrik hatları yer altına alındı. Renkli kilit parke taşı döşendi. 3 araçlık park cebi 24 araçlık park yapıldı. Daha kullanışlı ve ihtiyaç duyulan yerlere kaldırım döşendi. Muhtelif yerlerin taş duvarları yenilendi. Doğalgaz, Telekom, elektrik, su ve kanalizasyon alt yapısı yenilendi. 26 yeni park yeri yapıldı.

Hastane caddesini yeniledik. Doğalgaz, Telekom, ÇEDAŞ ile ortak çalışma yapıldı. Yağmur suyu kanalı revize edildi. 80 metre uzunluğunda ortalama 6 metre yüksekliğinde 1.034 metre küp taş duvar imalatı yapılarak yol genişletildi. Yol genişlemesi sayesinde caddeye 20 araçlık yeni otopark alanı kazandırdık.

Havuzbaşı mevkiinde beton yol çalışması gerçekleştirdik. 6 metre genişliğinde 63 metre uzunluğunda beton araç yolu yapıldı. Telekom ve TEDAŞ ile birlikte ortak çalışma yapıldı. 63 metre uzunluğunda ortalama 4 metre yüksekliğinde 209 metre küp taş duvar yapıldı.

Balcıoğlu Mahallesi Kabristan sokak beton yol ve merdiven yapımı yapıldı. Önceki dönem tarafından başlanan fakat tamamlanamamış olan sokaktaki kalan üst yapı çalışmalarını tamamlayarak araç trafiğine açtık. 175 basamaklı beton merdiven, 120 metre korkuluk, 240 metre LED aydınlatma, 203 metre uzunluğunda beton yol yapıldı.

Dere mahallesi Ömer Çavuş sokakta yol genişletme taş duvar yaptık. Ortalama yüksekliği 4 metre olan 181 metre uzunluğunda 1.076 metre küp duvar yaparak yol emniyetini sağladık.

Halitpaşa Meydanında geçici araç park cepheleri, Kubatoğlu deresi temizliği, halk oyunları heykeli düzenlemesi yapıldı. Sel önlemleri için ızgara yapıldı. Kanalizasyon ve su şebekeleri yenilendi. Yol eğimi düzenlemesi yapıldı. Doğalgaz, Telekom, TEDAŞ ile ortak çalışılarak havai hatlar yer altına alındı. Kaldırımlarda andezit taş uygulaması yapıldı.

Sabit Osman Avcı Hürriyet caddesinde 6 araç park cebi k30 araçlık par yeri yapıldı. Yağmur su kanalı yapıldı. Cadde düzenlemesi, doğalgaz, kilit parke çalışmaları gerçekleştirildi. Caddedeki düzenleme çalışmasından sonra otopark alanı kazandırıldı.

Türkocağı sokağında önceki dönemden başlanan fakat tamamlanamamış olan sokakta kalan üst yapı çalışmalarını tamamlayarak araç trafiğine açtık.”