YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2021 10:55   Güncelleme : 24-05-2021 10:55

“Kendi çabalarımızla ayakta duruyoruz”

Çiğköfteci Ömer Usta işletme sahibi Onur Özer, “Kendi ülkemizdeki insanlara doğru düzgün aşı veremezken dışarıdaki insanlara aşı yollamak doğru bir davranış değil”

“Kendi çabalarımızla ayakta duruyoruz”

Artvinli TV’de ‘Sokağın Nabzı’ programını sunan Dilan Şahinbaş, esnaflarla röportaj gerçekleştirdi.

Esnaflar, pandemi de yaşadıkları sıkıntılar ve zorluklardan bahsetti.  

İşte röportajın detayları…

İdris Taşkın: 35 senedir işletmecilik yapıyorum. Pandemi den ötürü esnaf olarak büyük bir olumsuzluk yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Esnafların kapatılarak tedbirlerin alınabileceğini düşünmüyorum. AVM, Şok, Bim gibi yerleri açık tutup esnafları kapatmak adil bir davranış değil. Eğer kapanma gelecekse her türlü kesimi kapamak lazım. Büyük esnaflar ayakkabı satıyor, zücaciye satıyor her türlü şeyi satıyorlar. Birkaç günlük kısıtlama geldi ama yeterli olmadı. Satan sattı. O yüzden kapanmanın da vaka sayılarını çok düşürdüğünü düşünmüyorum. Sağlık Bakanı haziran sonuna kadar 120 milyon aşılanma yapılacağını açıkladı. Bunun bana göre bir gerçeklik payı var. Devletimiz bu konuda çalışıyor. Ben aşımı vuruldum. Herkesin de aşı vurulmasını tavsiye ediyorum.

Vehbi Can Çelik: Yaklaşık 10 yıldır berberlik yapıyorum. Pandemi herkesi yorduğu gibi bizi de yordu. İşletmelerimiz bir kapandı bir açıldı o yüzden zor dönemler geçirdik. Devletin verdiği desteklerle ayakta durmaya çalışıyoruz. Herkes destek alırken ben desteklerden faydalanamadım. İtiraz ettim fakat henüz cevap gelmedi. İtiraz talebime 3 aydır cevap gelmesini bekliyorum. Tam kapanma sürecinde kredilerimi ödeyemedim. Eşten dosttan yardım almak durumunda kaldım. Tabi herkesin kendi görüşü fakat ben aşı olmak istemiyorum. Zaten müşterim gelince ateşini ölçüyorum, bir rahatsızlığı olup olmadığını soruyorum. Onun dışında dışardan gelen müşterilerle çok fazla temasta bulunmuyorum.

Ümit Yalçınkaya: 27 yıldır Artvin’de berberlik yapıyorum. İşlerimiz %50 nin altına düştü, geçim sıkıntısı yaşıyorum. Her taraftan kısıtlandık. Elimiz ayağımız tutulmuş gibi hiçbir şey yapamıyoruz. Kimse bize evinde ekmeğin, yiyeceğin var mı sormuyor. Esnaf tamamen kan ağlıyor. 17 gün aç kalmışız. 3 bin lira para yardımı olacak dediler. Onun da ne geleceği belli değil. Öldükten sonra gelen paradan ne bekleyebilirsiniz ki, o yüzden her şey boş insanlar kendi çabalarıyla ayakta durmaya çalışıyor. Aşı olmadım ve olmayı düşünmüyorum çünkü sağlıklıyım ve doğal beslenmeye çalışıyorum. İşimi devamlı yapıyorum çok şükür henüz sıkıntı yaşamadım. Köyde kendi hayvanlarım, mezrem var. Kendi ürettiğim doğal ürünleri tüketmeye çalışıyorum. Kendi sütümü içiyorum, kendi tereyağımı yapıyorum, kendi yoğurdumu yiyorum. Markete mümkün oldukça gitmemeye çalışıyorum.

Onur Özer: Çiğköfteci Ömer Usta işletmesinin sahibiyim, 6 yıldır bu mesleği icra ediyorum. Pandemi süreci çok zordu. Hem müşteri konusunda aşırı derecede bir düşüş yaşadık hem de destek alamadık. İnsanlar evde zaten sıkıldı, dışarı çıkıp yemek istiyorlar fakat maalesef yediremiyoruz. Pandemi yemek sektörü için çok zorlayıcı bir durum oldu. Bu saatten sonra önemli olan şey esnafı denetlemektir yoksa getirilen kuralların hiçbir önemi yok bence. İnsanları gelip burada yediremediğimiz sürece gel-al ve paket servisle bu işi yürütemeyiz ve kazancımızı sağlayamayız. 17 Günlük tam kapanmada marketlerde birçok ürün satışı yasaklandı. Vatandaşlar markete geldiği zaman içecek mi almış başka bir şey mi almış bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan insanları oraya çekmemek. İçeride müşteriyi oturtturmak yasak diyorlar mesela ama gel- al var sonuçta müşteriyle karşılıklı zaten ister istemez muhatap oluyorum. O yüzden müşteri almama konusundaki tedbirler bana mantıklı gelmiyor. Libya’ya 150 bin doz aşı yolladık. O zamanlar Sinovac aşısı kalmamıştı. BioNTech aşısı da gelmiyordu. Yapılan bu tarz şeyler çok büyük yanlışlar doğurdu. Kendi ülkemizdeki insanlara doğru düzgün aşı veremezken dışarıdaki insanlara aşı yollamak hiç doğru bir davranış değil. Aşı yapılmaya esnaftan başlansaydı dışarıya doğru yayılmayı hızlıca engellemiş olurduk. Yapılan yanlışlardan en büyüğü de bana göre bu dur. İşletmemizde her türlü tedbirlerimizi alıyoruz. Dezenfektanımız, ateş ölçerimiz var. Devletin söylediği HES kodunu uyguluyorum. Tüm önlemleri işletmemde gerçekleştiriyorum.