YEREL
Giriş Tarihi : 25-06-2021 11:28   Güncelleme : 25-06-2021 11:28

Kendi atölyesini kurdu

Artvinli TV’de yayınlanan “Söz Sizde” adlı programa Fotoğrafçı ve Tasarımcı Aylin Köroğlu konuk oldu.

Kendi atölyesini kurdu

“Markamızın tescilini aldık”

Hayallerini gerçekleştirmek için kendi atölyesini açtığını ve ürünleri kapsamlı bir şekilde halkın beğenisine sunabilmek için kendi markasının tescilini aldığını belirten Köroğlu, “Hayallerim doğrultusunda hareket etmek ve seveceğim bir işi yapmak istedim. Fotoğraf merakım çok uzun yıllara dayanıyor. Bunu da daha profesyonel aşamalara getirebilecek eğitimler almaya çalıştım. Tasarım, görsellik, estetik hep yapmak istediğim şeyler arasındaydı. Atölyemizde eski ürünlerin yenilenmesi, makyajlanması daha farklı kombinasyonlara çevrilmesi geri dönüşüm akımı olarak uygulanıyor. Ekonomik anlamda değil daha çok estetik ve ruhu olan çalışmalar yer alıyor. Eski bir eşyayı aldınız diyelim deforme olmuş fakat sağlamsa onu başka bir şeye çeviriyoruz. Akabinde Şavşat’ta bu tarz çalışmalar yapabileceğimiz bir atölye kurduk. Atölyeyi Pandemi süreci içerisinde kurmuş olmamıza rağmen güzel bir şekilde ilerlediğimizi düşünüyorum çünkü işimizi severek ve keyifli bir şekilde yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Çocukluğumdan beri içimde olan bir meslekti”

Fotoğrafçılığa nasıl başladığını anlatan Köroğlu, “Fotoğrafçılık çocukluğumdan beri içimde olan bir meslekti. Bende hobimi daha ileriye dönük aşamalara taşımak için şu an da mevcut olan okulumu okuyorum. Aynı zamanda doğa fotoğrafçısıyım. Coğrafyamız çok zorlu şartlar içerdiği için her yere aracımız gitmiyor fakat çok güzel ve kozmopolit bir coğrafyamız var. Şavşat Off-Road Dağcılık ve Fotoğrafçılık Kulübünün yardımıyla ulaşamadığım yerlere ulaşarak zorlu şartlarda fotoğraflar çektim. Gerek arkadaşlarım gerek kulübümüzle doğaya çıkarak güzel fotoğraflar çektikten sonra bunları insanların beğenisine sunmaya çalışıyoruz. Fotoğraf bir belge niteliğindedir. Geleneksel Şavşat mimarisini yansıttığı için Yoncalı Köyünde gördüğüm bir evin fotoğrafını belge olarak çekmek istedim çünkü birçok iyi olmayan yapılaşmalar sebebiyle yapısal olarak bu tarz evler artık pek kalmadı.  Çektiğimiz fotoğraflar içerisindeki kadrajları bir sene veya bir ay sonra maalesef aynı şekilde bulamayabiliyoruz. Turistlere ilçemizin güzelliklerini göstermek istediğimiz gibi ayrıca bunlarında korunabilmesini amaçlıyoruz” dedi.

“Amacımız herkese fayda sağlamaktır”

Çalışmaların ana temasında yer alan şeylerden bir diğerinin ilçede yaşayan vatandaşlar tarafından bir şeyler üretilmesi ve istihdam sağlanması gerektiğini belirten Köroğlu,”Bu iş sadece bize değil herkese koordineli bir şekilde kazanç sağlamalıdır. Bu meslekte eksik yanlarım var fakat kendimi geliştirmek adına çok uğraşlarım oldu. Şavşat’taki tek kadın fotoğrafçıyım ve kendi mücadelemi kendim veriyorum diyebilirim. İlçemizde ilk fotoğraf sergisini açarak açılışımızı bu şekilde gerçekleştirdik. Çok kazanayım da arabamı çok lüks bir arabaya çevireyim mantığında değil yetenekli olan ama kendini gösterebileceği bir platform bulamamış kişilere rol model olabilmek adına böyle bir çalışma içerisine girdim. Amacımız çarkları düzgün bir şekilde çevirerek herkese fayda sağlamaktır” diye konuştu.