YEREL
Giriş Tarihi : 30-04-2021 15:49   Güncelleme : 30-04-2021 15:49

KEMALPAŞA’DA 1 MAYIS COŞKUSU

Sokağa çıkma yasağı gölgesinde alanlarda kutlanamayacak 1 Mayıs İşçi Bayramı tam kapanma öncesi Kemalpaşa Meydanında coşkuyla kutladı.

KEMALPAŞA’DA 1 MAYIS COŞKUSU

Kemalpaşa Meydanında toplanan Kemalpaşa Halkı, sokağa çıkma yasağı nedeniyle kutlanamayacak olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı tam kapanma başlamadan hemen önce kutladı. Eğitim-Sen üyesi  Vural DİNÇ okuduğu basın açıklamasında düzenin yaşamı ve gezegeni, tehdit eden büyük bir felakete dönüştüğünü ve felakete dönen bu düzenin, baskılarla, yasaklarla, yalanlarla, sansürle, kışkırtılan ırkçılık ve ayrımcılıkla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle ve zulümle ayakta tutulmak istendiği vurgulandı.

Bedelini insanlık ödüyor

Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü için yan yana olduklarını, yasaklara rağmen umudu büyüttüklerini ifade eden Dinç. “On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir ekmek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik kriz, artan eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzen COVİD-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Sağlık hizmetlerinin ve güncel olarak da COVİD-19 aşısının bir ticari meta haline gelmesinin bedelini insanlık ağır biçimde ödüyor” dedi.

Çarklar dursun, ölümler bitsin

Bugün itibariyle pandemi ile mücadelede ön saflarda savaş veren 412 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğini belirten Dinç “Halen daha COVİD-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Eğitim emekçilerinin tamamı halen aşılanmamıştır ve 100 eğitim emekçisi COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bizler, bu topraklarda yaşayanlar, aklı, bilimi, emeği ve insan yaşamını öncelemeyen bir anlayışla yönetilenler, ağır bedeller ödüyoruz. COVİD-19 salgınıyla mücadelede dünyanın en başarısız ülkelerinden birinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Sermayenin ve patronların çıkarları için akıl, bilim ve milyonların sağlığı yok sayılıyor. Buradan bir kere daha haykırıyoruz: Çarklar dursun, ölümler bitsin” diyerek tam kapanma diye sunulan önlem paketinde de işçi sınıfının ve halkın sağlığını ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalıştıklarını vurguladı.

Salgın mücadelesi böyle olmaz

“Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunluğunun işe gitmeye, insanlarımız ölmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor” diyen Dinç yeterli aşının tedarik edilemediğini, göz göre göre hastalandıklarını, öldüklerini ve tükendiklerini belirterek, “Böyle salgın mücadelesi olmaz diyor ve yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Sadece sağlığımız değil, işimiz ve geçimimiz de tehdit altında. Pandemide yurttaşlarına en az nakdi destek veren iki ülkeden bir Türkiye oldu. Kod 29 ile tazminat bile alamdan işimizi kaybediyoruz. Milyonlarca çalışan ve ailesi ücretsiz izin dayatmasıyla günde 50 liraya yaşamaya mahkum ediliyor. Gıda enflasyonu ile milyonlar açlık sınırının altına itiliyor. Evimize gelen faturalar kabarıyor, çarşı Pazar alışverişi her gün bir öncekinden daha pahalı oluyor. Uzaktan çalışma gibi esnek çalışma biçimleriyle güvencesizlik yaygınlaşıyor” dedi.