YEREL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 11:07   Güncelleme : 14-08-2021 11:07

KEMALPAŞA HALK FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

Halkevleri Kemalpaşa örgütünün düzenlediği, Halkevleri Kemalpaşa Halk Festivali bugün başlıyor.

KEMALPAŞA HALK FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

Halkevleri Kemalpaşa örgütü ‘’ Karanlığa uzanan ellerimiz bir gün aydınlık sabahlar getirecek’’ başlıklı basın metni yayımlayarak Halkevleri Kemalpaşa Halk Festivali programının 14-15 Ağustos tarihlerinde gerçekleşeceğini duyurmuştu. Festival kapsamında bugün öncelikle Festival Yürüyüşü, Sokak Tiyatrosu gerçekleşecek. Bu akşam ise Tanju Topal, Apolas Lermi, HOPA HALKEVİ MÜZİK TOPLULUĞU, Onurcan Çelik-Ufuk Yılmaz’ın konseri olacak. 15 Ağustos günü (yarın) Sendika.org Yazarı Ferda Koç, GazeteDuvar Yazarı Hakkı Özdal ile birlikte Kemalpaşa Belediye Parkında panel düzenlenecek. Festival 15 Ağustos akşamı BAJAR, MENGENE, Salih Yılmaz’ın sahneleriyle son bulacak.

 Yine birçok sanatçıya ev sahipliği yapacak olan Kemalpaşa Halk Festivali bugün başlıyor. Kemalpaşa Halkevleri örgütü tarafından yayınlanan program bildirisinde, Hopa ve Kemalpaşa halkının emekleriyle yaratılan ve 16.yılı geride bırakan festivalin kültürün sanatın insanca bir yaşam isteyenlerin sesi olduğu belirtilirken, “2004 yılında kamyon kasaların da başlayan festival bugün büyüyerek devam ediyor. 16 yıldır Festivalimizin bütçesi başta Kemalpaşa ve Hopa halkı olmak üzere tüm Artvin halkının dayanışması ile karşılanmakta ve tamamen sponsorsuz yapılmaktadır. Kent dışından gelen sanatçıların da dayanışması esas alınmakta esas olarak da yerel üretimler sergilenmektedir” denildi.

Hopa Kemalpaşa halkının ürettiklerini birleştirdiklerinin, birleştirdiklerini paylaştıklarının ve son yılların en güzel emeğini hep birlikte ortaya çıkardıklarının açıklandığı metinde, “El birliği ile yapılan ince işçilik 16.yılına kadar taşındı. Ne büyük firmaların, ne de uluslararası fonların yardımı alınmadan yapılan 16 yıldır ezilenlerin, hak arayanların, çayda kotaya kontenjana son diyenlerin, ranta,  talana ses çıkaranların kısacası direnenlerin ve özgürlük düşleri kuranların sesi oldu Kemalpaşa Halk Festivali” ifadeleri kullanılarak 16 yıl boyunca sanatçı, milletvekili, yazar, akademisyen ve tiyatrocunun katılımı; kadınların, gençlerin, çocukların hep birlikte ürettikleri tiyatro, drama, koro, şiir atölyeleriyle birlikte festivali örgütledikleri konusuna dikkat çekildi.

Bu yıl birçok sanatçının yanında Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ve Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay’ın da festivale katılacağı açıklanan metin şu ifadelerle sonlandırıldı:

“Bu yıl ‘’ Karanlığa uzanan ellerimiz bir gün Aydınlık sabahlar getirecek.’’

 Şiarıyla 16.sını 14-15 Ağustos tarihinde  düzenleyeceğimiz festivalimizin heyecanını, coşkusunu hep birlikte yaşayacağız.  Festivalimize  tüm dostlarımızı bekliyoruz.

Festival Programı, 14 Ağustos Gündüz; Festival Yürüyüşü, Sokak Tiyatrosu, 14 Ağustos Akşam; Tanju Topal, Apolas Lermi, HOPA HALKEVİ MÜZİK TOPLULUĞU, Onurcan Çelik-Ufuk Yılmaz. 15 Ağustos Gündüz;Panel: Ferda Koç ( Sendika.org Yazarı)- Hakkı Özdal (GazeteDuvar Yazarı), Kemalpaşa Belediye Parkı, 15 Ağustos Akşam; BAJAR, MENGENE, SALİH YILMAZ”

DİLAN ŞAHİNBAŞ