YEREL
Giriş Tarihi : 30-03-2022 13:34   Güncelleme : 30-03-2022 13:34

Kemalpaşa Belediyesi 3 Yıllık Hesap Verdi

Kemalpaşa Belediyesi 3 Yıllık Hesap Verdi

Millet İttifakı’nın İl ve İlçe Belediyelerinin “Halkımıza Hesap Veriyoruz, İktidara Geliyoruz” sloganıyla yola çıktığı buluşmaların 5’inci durağı Kemalpaşa’da gerçekleştirildi.

Lila Düğün Salonunda gerçekleştirilen programda Kemalpaşa Belediye Başkanu Ergül Akçiçek 2019-2022 yılları arasında Belediye tarafından yapılan çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Başkan Akçiçek sunumunda şu ifadelere yer verdi:

“İlçe halkımıza daha kaliteli su temini amacıyla ihale bedeli 2.350 milyon TL olan içme suyu projesi, yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si İller Bankası kredili olmak üzere inşaatı tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. İlçemizde çevre koşullarının iyileştirilmesi, kıyılarımızın kirlenmesinin önlenmesi, salgın ve diğer hastalıkların, çevresel kaynaklarının azaltılması ve yaşam kalitesinin artırılması amacıyla ihale bedeli 11 Milyon TL olan Kemalpaşa ön arıtmalı derin deşarj projesi tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Belediyemiz sınırları dahilinde mevcut kanalizasyon şebeke hattına ilave 10 km uzunluğunda ilave hat yapılmıştır. Muhtelif cadde ve sokaklarda 5 bin metre yağmur sularının bertarafı için beton ve körüğe boru döşenmiştir. İlçe halkımızın yaylacılık kültürüne destek kapsamında belediyemiz iş makinesi ve araç parkı desteğini yaylaların su ve diğer eksiklerin giderilmesi amacıyla desteklerde bulunulmuştur.

Hizmetlerimiz ilçeye sınırlı kalmıyor ilçemize bağlı 12 adet köyde tarıma destek kapsamında ana yoldan bahçelere ara yılların açılması ve düzenleme çalışmalarına destek verilmiştir. Ayrıca yine tüm köylerin temizlik işleri kapsamında evsel atıklar-katı atıklar belediyemiz tarafından temizliği sağlanmıştır. Yol düzenleme ve genişletme kapsamında muhtelif cadde ve sokaklarda yaklaşık 1.5 milyon TL harcanarak 10 bin m2 taş duvar yapımı gerçekleştirmiştir. Genişletme çalışmaları tamamlanan tüm yolların düzenlenmesi için 6 Milyon TL harcanarak yaklaşık 9 km kilitli parke taşı döşenmiş 2014 yılında Artvin Valiliği İl Özel İdaresi katkılarıyla 3 km sıcak su asfalt yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

13 adet hibe olmak üzere 2 adet pick ap 1 adet lastikli loder belediyemiz bütçesinden alınmıştır ve halkımızın hizmetine sunulmuştur. İlçemiz şehir merkezinde aile çay bahçesi bitişiğinde bulunan alanda yaklaşık 256 bin TL harcanarak çok amaçlı hizmet binası yapılarak zemin katında kütüphane 1. katında ise Cumhuriyet Halk Partisine satışı yapılmıştır. Belediye hizmet binasının son katına 300 bin tl harcanarak çelik çatı inşa edilerek binanın tamamının dış cephe montalaması yapılmıştır.

Pandemiyle mücadele kapsamında ilçemizde ikamet eden vatandaşımıza 500 bin adet maske, öğrencilerimize 70 adet tablet, 50 adet öğrenciye öğrenim bursu, bin 500 koli kumanya yardımı-apartman ve binaların ilaçlanması, ilçemizde bulunan tüm ticari taksiler, minibüsler ve işyerleri belediyemizce organize edilen diyaliz hastalarının Hopa Devlet Hastanesine ulaşımının sağlanması ve sağlıklı ortamda naklini sağlayan araçların düzenli olarak ücretsiz dezenfekte edilmiştir. Haşere ve sivri sinekle mücadele kapsamında yavrulama sürecini baştan durdurmak amacıyla kanalizasyonlarda ilaçlanarak hastalıklar için önlem aldık.  Pandemi süresi boyunca sokakta sahipsiz kalan sokak hayvanlarımızı unutmadık ve yemlenerek sağlık bakımlarını eksiksiz yerine getirmeye özen gösterdik.

İlçemiz Kemalpaşa’da bulunan tarihi Makriyali Kilisesi’nin ilçemize katacağı katma değerin önemini bildiğimizden inan. Turizmine kazandırmak amaçlı yeniden aslına uygun yapılması için gerekli girişimler yapılmış olup belediyemize tahsisi hususu beklenmektir.

Makriyali Kiliseli veya Türkçe Adıyla Kemalpaşa Kiliseli, Artvin ilinin Kemalpaşa ilçe merkezine yakın bir yerde, deniz kıyısında konumlanan ve İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin Trabzon Metropolitliğine bağlı bir kilise. Haziran 1367’de Gürcü Kralı 5. Bagrat ile Trabzon İmparatorluğu 3. Aleksios’un kızı Anna Megali Komnini’nin bu kilisede evlendiği tahmin edilmektedir. Beadeker’in ‘1914 Rusyası’ eski Makriyali Kilisesi’nin ilgi çekici kalıntılarından bahseder.

İlçemizde balıkçı barınağı bitişiğinde bulunan, yaklaşık 4 bin m2l’lik alanda; kentte ortak kullanım alanı oluşturularak çevre yönetimi bilincinin oluşturulmasına ve çevre kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunmak amacı ile Kemalpaşa kent parkı ve mesire alanı düzenlenmesi ile ilgili proje çalışmaları tamamlanmıştır. Parkın yapımı için İstanbul Kartal Belediyesi ve Bursa Nilüfer Belediyesi ile yapılan yoğun girişimler neticesinde yardım alınmış olup inşaatına başlanmıştır.

İlçemizin refah seviyesini arttırmak amacı ile belediyemize ait park alanının zemin kaplaması ve anfi projelerine toplam proje bedeli 1 milyon TL harcanarak belediyemiz tarafından işletmesi üstlenip halkımızın hizmetine en yakın zamanda sunulacaktır. İlçemiz Selimiye mahallesi

ve Cumhuriyet mahallesi sakinlerinin her iki mahalleye orada bulunan kurum ve kuruluşlara kolaylıkla ulaşımını sağlamak amacıyla köprü yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Vatandaşlarımızın spor faaliyetleri kapsamında hizmetine sunulacak olan yaya yürüyüş yolu ve bisiklet yolu olarak tasarlanan Sarp Hopa Devlet Karayolunun deniz kenarında projenin toplam uzunluğu 1350 m olup yapımına kısa zamanda başlanacaktır. Toplam inşaat alanı 540 m2 ve bahçe oyun alanı 600 m2 olan kreş projemizin toplan maliyeti 2 milyon Tl olup yatırım programına alınmıştır. İlçemiz muhtelif caddelerinde çocuk oyun alanları yaparak çocuklarımızın hizmetine sunduk. Zor günlerinde vatandaşlarımızın hep yanında olduk. Ülkemizin dört bir yanında Gürcistan2dan gelen cenazelerin sevkiyatını sağladık.

Ocak 2020 yılında 6.8 büyüklüğünde merkez üssü Elazığ’da olan Depremden etkilenen Elazığ ve Malatya bölge halkına yardım aracımızı gönderdik.

Sosyal faaliyetler kapsamında Kemalpaşa’mızın tüm okullarına yavrularımızın eğitim ce öğretim süreçlerine desteğimizin yanında çocuklarımızı ve halkımızı her yıl yılda rn az 2 kez olmak üzere tiyatro gösterimi ve müzikal etkinliklerle buluşturduk.

Belediye Meclisimiz 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 20 ve 21. Maddesi gereğince her ayın ilk haftasında ilçemizin ve ilçe halkımızın yararına olacak yatırımlar, projeler ve gelen talepleri değerlendirmek ve topluma yararlı olacak kararları almak için toplandık ve meclis toplantılarımızı ilçe halkımızın katılımı ile gerçekleştirdik.

Kemalpaşa ve civar köylere sağlıkla ilgili olumsuz hava şartları sürecinde makine parkımızın bütünüyle araçlarımızla sağlık çalışanlarımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Tabii ki önceliğimiz tüm halkımızın sağlıklı olmasıdır.

Hopa Sarp Devlet Karayolu Kemalpaşa Kaymakamlık önü ve Kemalpaşa şehir merkezine giriş kavşağında Kemalpaşa Kaymakamlığı, Karayolları Bölge Müdürlüğü ile yapılan istişareler sonucunda çok önemli olan şehrin giriş ve çıkış kavşak yolunda seyahat eden vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması açısından çok önemli olan kavşağı sinyalizasyon sistemi yoğun girişimler sonucu Belediye olarak Kemalpaşa’mıza kazandırdık.

Spor faaliyetleri kapsamında komşu ilçemiz TFF 3. Lig 1. Grupta mücadele eden Hopaspor’umuz ve Bölgesel Amatör Liginde Kemalpaşaspor ve Kemalpaşa Master Veteranlar Spor Kulübünün futbol müsabakalarında her türlü destekte bulunduk.”

Dilan Şahinbaş