YEREL
Giriş Tarihi : 10-03-2021 14:26   Güncelleme : 10-03-2021 14:26

KAZANIMLARIMIZDAN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ

İyi Parti Artvin İl Kadın Komitesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile basın açıklaması gerçekleştirdi.

KAZANIMLARIMIZDAN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ

İyi Parti Artvin İl binasında Parti İl Kadın Komitesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile gerçekleştirilen basın açıklamasına Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP İl Kadın Kolları Bakanı Ayşe Yavuz Dinç ve CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh katılım gösterdi.

Toplumsal adaleti sağlamak görevimiz

Gerçekleştirilen basın açıklaması programında İyi Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök konuşma yaparak kadının yürüdüğü her yolda ilerlemesini, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte o adaletin sağlanmasının kendilerinin görevi olduğunu vurguladı.

Akgök, kadının varlığının yok sayılması ve şiddete maruz kalmasının sadece kadın sorunu olmadığını, tüm toplumun kanayan yarası olduğunu açıklayarak, “Bu yaralar en adil şekilde sarılmalıdır. Bu konu sürdürülebilir adil ve ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarıyla sürdürebilir olmanın da ön koşuludur” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yılda bir kere anmamak gerektiğini, sorunların çözülmesinin, kadına şiddetin önlenmesinin, kadının topluma kazandırılmasının ve varlığını korkusuzca sürdürebilmesi için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini dile getirirken, “Kadın varsa demokrasi vardır, kadın varsa birlik vardır, kadın varsa sevgiyle var olan bir toplum vardır. 8 Mart Kadınlar Günü kutlu olsun” dedi ve konuşmasını sonlandırdı.

Eril Anlayışa Son

Kemalettin Akgök’ün konuşmasının ardından İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Gülbin Öngüner güne dair değerlendirmesini aktaran konuşma gerçekleştirdi ve siyasette, medyada ve toplumsal yaşamda eril dilin yaygınlaşmakta olduğunu, bunun sonucu olarak eril anlayışın adalet sistemine de sıçradığını, ayrıca, eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda indirime gidilmesine yol açıldığını vurguladı.

Gülbin Öngüner konuşmasının başlangıcında 8 Mart’ın tarihi hakkında bilgi aktardı ve “Bugün, kadınların haklı mücadelesinde nasıl engellendiklerinin apaçık gözler önüne serildiği gündür” dedi. 

Her gün bir kadın ölüyor

Yaşanılan süreçte yürütülen yanlış politikalar sonucu ülkede kadınların statüsünün medeniyet seviyesine ulaşacağı yerde maalesef geriye gittiğini belirten Öngüner, “Kadını yok sayan, aşağılayan, kadın yoksulluğunun artmasına sebep olan anlayış iktidarca desteklenmekte; kadınların hür ve erkekler ile eşit bireyler olduğu göz ardı edilmektedir. Ekonomik sistemin ürettiği sömürü en çok kadınları etkilemekte, iş dünyasında da kadınlar hayatta kalmak için var gücüyle çabalamak zorunda bırakılmaktadır” diyerek kadına yönelik şiddet vakalarının gün geçtikçe arttığını, neredeyse her gün bir şüpheli kadın ölümünün gerçekleştiğini vurguladı.

Kadınların ev içi yükü pandemide arttı

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleştiğini, pandemiyle birlikte kadınların ev içi yükünün daha da arttığını ve kadın istihdam oranlarının düştüğünü açıklayan Öngüner, “Siyasette, medyada ve toplumsal yaşamda eril dil yaygınlaşmakta, bunun sonucu olarak eril anlayış adalet sistemine de sıçramaktadır. Eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda indirime gidilmesine yol açmaktadır” ifadelerini kullandı.

Öngüner basın açıklamasını, “Biz İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak kadınların toplumda birey olarak var olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlendiği Türkiye hayalimiz gerçekleşene dek mücadelemize devam edeceğiz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşmiş olan kazanımlarımızdan hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz” sözleriyle sonlandırdı.

Dilan ŞAHİNBAŞ