YEREL
Giriş Tarihi : 23-12-2021 20:01   Güncelleme : 23-12-2021 20:01

Kayak Sezonu Yarın Açılıyor

Kayak Sezonu Yarın Açılıyor

Şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Atabarı Kayak Merkezinde kayak sezonu hafta sonu açılıyor.

Kar yağışının 21 Aralık Salı günü itibariyle yoğun bir şekilde seyretmesi ile Atabarı Kayak Merkezinde kayak sezonu kayak severler için açılıyor.

Artvin Gençlik Spor İl Müdürlüğü Çarşamba gecesi sabaha kadar kar sıkıştırma çalışmalarını yürüttü. Dün de devam edecek olan kar tepme çalışmaları ve telesiyej kontrollerinin ardından kayak tesisi hafta sonu kış sporu için hizmete açılacak.

Yağan kar sonrası bölgeye giden elektrik hatları zarar görmesi üzerine Aksa Enerji hattaki arızayı gidermek için bölgeye ekip gönderdi. Tesis bölgesinde bulunan işletmeciler de son hazırlıklarını gözden geçiriyorlar.

İşletmezi Mehmet Cebeci yaptığı açıklamada tüm hazırlıkların yapıldığını 25 Eylül Cumartesi günü Atabarı Kayak Merkezinde kayak sezonunun kayak severler için açıldığını duyurdu ve “Her şey hazır. Dün emniyet fileleri gerildi. Şu an 90 cm kar var. Yollar Orman Bölge Müdürlüğü tarafından temizletiliyor, şu an yol tertemiz, açık. Yollarda bir sıkıntı yok ama vatandaşlarımız yine de tedbirlerini alsın, lastik zincirleri yanlarında bulunsun. Çünkü hava ayaz olduğu için buzlanma yapabiliyor, inerken sıkıntı yaşayabilirler.

Teleferiklerin bakımı yapıldı, şu an hazır. Yoğun kar yağışı gerçekleştiği için elektrik direklerinde biriken karlar telleri birbirine değdirdiğinden sigorta atıyor. AKSA Enerji hatlar üzerinde çalışma gerçekleştiriyor, direklerdeki karları temizliyorlar. Bugün Perşembe, bugün itibariyle her şey hazır. Cumartesi günü sezon açılıyor. Tüm tedbirler alındı. AFAD ve 112 ekipleri de orada olacaklar” dedi.

Cumartesi ve Pazar günü hizmete açılacak tesis için 112- AFAD ve Gençlik Spor İl Müdürlükleri ile emniyet güçleri görevlendirilecek.

Atabarı Kayak Merkezi Kafkasör Yaylası’nın hemen üzerinde 1800 rakımlı Mersivan bölgesinde bulunuyor. Kayak Merkezi, Karadeniz bölgesinde en iyi tesis olarak gösteriliyor.

Tesise giden vatandaşlar kayak yapmanın yanı sıra snowboard yapabilecek kaymayı bilmeyenler ise kızak kiralayıp kaymanın keyfini yaşayabilecek.

Hafta sonu Artvin’e il dışında kış sporlarına ilgi duyan sporcular ile hafta sonunu çocukları ile kayak yapmak isteyen ailelerin şimdiden rezervasyon yaptırdığı gelen bilgiler arasında.

Dilan Şahinbaş