YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2022 12:37   Güncelleme : 22-06-2022 12:37

Kasaplarda Kurban Hareketi

Kasaplarda Kurban Hareketi

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte kasaplarda hareketlilik başladı. Kurban kestirmek isteyen kişilerin taleplerini toplayan kasaplar vatandaşların ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Artvin’de kasaplık yapan yerler ile görüşerek son durum hakkında bilgi aldık.

Keskinler Kasabı Fatih Keskin, “Keskinler Artvin Yerli Kasabının yetkili sorumlusuyum. Hisse satışlarımız var geçen yıla nazaran biraz daha düşük ama yine de tatmin edici bir talep var. Fiyatlarımız 3 bin 800 liradan başlıyor. Bunun içerisinde kesim, parçalama, paketleme. Getirip götürme, kıyma çekme müşterinin etini kuşbaşı yapıp dolabına kadar tazip etmesi bu 3 bin 800 liranın hepsinin içinde. Yani kesim yapıp müşteriye sattığımız hisselerin hepsini biz kendi imkanımızla yapıyoruz ekstra bir ücret almadan.Fiyatların yükselmesi geçen yıla baktığımız zaman geçen yılın fiyatlarıyla şimdiki fiyatların arasında yüzde yüzlük bir artış var buna bağlıyorum bunun dışında fazla bir etken yok” dedi.

Kardeşler Köy Kasabı Osman Turan ise, “Hisse payımız var köyde kendi hayvanlarımız var küçükbaşımız var büyükbaşımız var isteyen gelip görebiliyor köyde. Kurban kesimimiz köyde mevcuttur. İsteyene kapı teslimi de yapıyoruz hissenin ücreti şuan büyük karkas 120 lira kilo başı, canlı 65 lira ortalama tartarız ne gelirse ona göre mal başında belli oluyor ezbere bir şey söyleyemiyoruz. Şuan talepler düşük bu konu hakkında vatandaşlarda para yok kesebilecekler mi zaman yaklaştıkça göreceğiz. Vatandaşın geçim sıkıntısından dolayı talep olmaya bilir. Vatandaş yine kasaplara yönlenip et alacak belki şuanda eskiye göre talep yok” diye konuştu.