YEREL
Giriş Tarihi : 22-01-2022 13:02   Güncelleme : 22-01-2022 13:02

Karla Mücadelede Önde Geliyorlar

Karla Mücadelede Önde Geliyorlar

Geçtiğimiz haftadan itibaren etkili olan şiddetli kar yağışı nedeniyle il merkezi, ilçe ve köylerde zaman zaman kar ve buz yükü kaynaklı direk yıkılması, iletken kopması, iletkenlerin direklere, ağaçlara ya da birbirine temas ederek kısa devre yapması sonucu arızalar meydana gelmektedir. Şiddetli kar yağışı yaşanan zamanlarda elektrik iletkenleri üzerine tutunan kar veya buz kütleleri iletkenlerin ağırlaşması ve sarkmasıyla yere yaklaşmaktadır. İletkenler, artan ağırlığa dayanamayarak kopmakta, direkler artan iletken ağırlığı ile kırılmaktadır.

Elektrik dağıtım şirketinin saha ekipleri kentte etkili olan kar yağışı sonrası meydana gelen arızaları giderebilmek için sıfırın altında, kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu bölgelerde araçların giremediği alanlarda bel seviyesinde karda yürüyerek hizmet veriyor.

İl ve ilçelerde etkili olan kar yağışı nedeniyle peş peşe elektrik arızaları yaşanmaya başladı.  Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ) ekipleri, 7 gün 24 saat elektrik arızalarına karşı yoğun mesai harcıyor. Hava sıcaklığının yer yer sıfırın altına düştüğü, kar kalınlığının ise 1 metreyi aştığı mahalle ve köy yollarında, araçların giremediği noktalara yürüyerek ilerleyip metrelerce yüksekliğindeki direklere tırmanıyorlar. Kar yağışıyla beraber kar ve buz yüzü kaynaklı 54 farklı noktada iletken kopması, 15 adet direk yıkılması yaşandı. 179’u alçak gerilim, 54’ü yüksek gerilim olmak üzere toplam 233 elektrik kesintisine müdahale edildi.

Dondurucu soğukta enerji nakil hattı direğine tırmanan çalışanlar, arızayı onararak vatandaşlara hizmet veren ekiplerin zor anları görüntülendi. Bel seviyesinde metrelerce yürümek zorunda kalan ekipler adeta kış aylarının gizli kahramanları oldu.

 

Zülfiye AKSU