SPOR
Giriş Tarihi : 01-09-2022 10:52   Güncelleme : 01-09-2022 13:30

Karçal’ın Zirvesine Zafer Tırmanışı

Karçal’ın Zirvesine Zafer Tırmanışı

Dağcı Taner Gökdemir Karçal Dağı’na zafer tırmanışı yaptı.

Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı İstanbul Doğa Aktiviteleri Grubu Spor Kulübü sporcusu olan Taner Gökdemir Karçal’ın zirvesine 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı nedeni ile solo zafer tırmanışı yaptı.

Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı kulüpler ve sporcuların her milli bayramda olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle ülkede bulunan dağlara tırmanış organizasyonları yaptıklarını ifade eden Gökdemir, “Türkiye Dağcılık Federasyonu uzun zaman sonra ilk kez Ağrı Dağı’nda etkinlik gerçekleştirdi. Yine birçok dağcılık kulübü ve dağcı Kaçkar, Erciyes, Aladağlar ve Uludağ gibi birçok dağda 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Zafer Haftası tırmanışları gerçekleştirdiler” dedi.

Daha önce Marsis, Kaçkar, Erciyes, Verçenik Dağları gibi birçok dağa tırmanış yaptığını ifade eden ve uzun süredir profesyonel dağcılık sporu ile ilgilenen Gökdemir, “Büyük Taarruz Zaferinin 100. Yıldönümü münasebetiyle kentimizde bulunan “Karçal Dağı”na solo tırmanışı gerçekleştirdim” diyerek Türkiye’nin birçok dağında 30 Ağustos Zafer Bayramı için etkinlikler, organizasyonlar ve tırmanışlar gerçekleştirildiğini ancak kendisinin 3434 metre yüksekliğindeki Karçal Dağı’nı tercih ettiğini belirtti.

Çocukluğunun ve ilk gençlik yıllarının Karçal Dağı eteklerindeki yaylalarında geçtiğini belirten Gökdemir bu dağın manevi olarak kendisinde önemli bir yeri olduğunu ve  Karçal Dağı’nın; en yüksek zirvesi Kaçkar Dağı olan Doğu Karadeniz Dağlarından ayrı olduğunu ancak bunun sıklıkla karıştırıldığını açıklayarak “Küçük Kafkas Dağlarının devamı olan Karçal Dağı aynı zamanda Kafkasya ile Küçük Asya’yı yani Anadolu’yu, Çoruh Nehri ile birlikte ayırıyor ve Karçal Dağı ülkemizde sadece Artvin ili sınırlarında kalıyor” sözlerini kullandı.

Zirve defterine “Büyük Taarruz Zaferinin 100. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları, gazilerimiz ve şehitlerimizi minnetle andığını” yazan Gökdemir, zirve defterinin bulunduğu kutuya adı bu dağdan esinlenerek yayımlanan Artvin Coğrafya Kültür ve Tarih Dergisi olan “Karçal”ı bıraktığını belirterek “Bu sayede ülkemizin birçok yerinden tırmanışa gelen dağcıların dergiyi görebileceğini ve kentimiz daha iyi tanıtılacak” dedi.

Dağcı Taner Gökdemir açıklamasının devamında dağcılığın kendisi için öneminden bahsederek “Doğduğumuz topraklar, doğa ile iç içe. Artvin’de hemen hemen herkes bir şekilde doğa ile haşır neşir olmuş durumda. Ben de köyde doğmuş, büyümüş ve uzun zaman yaylacılık yapmış biri olarak hiçbir zaman doğadan uzak kalamadım. Uzun yıllar Artvin dışında yaşadım ama ne özüm olan doğa ile ne de Artvin ile bağımı koparmadım. Sanırım benim için dağcılığın önemi buradan geliyor. Bir sporu icra ederken doğada ve doğal yaşamda bulunmak ve her fırsatta oraya kaçmak hatta bunun için kendine fırsatlar yaratmak” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber