YEREL
Giriş Tarihi : 18-04-2022 12:06   Güncelleme : 18-04-2022 12:06

KARÇAL Dergisinin Yeni Sayısı Geliyor

KARÇAL Dergisinin Yeni Sayısı Geliyor

KARÇAL Dergisinin 2’nci sayısı okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Borçka Belediyesi tarafından ilk sayısı 2021 yılının Ekim ayında yayınlanan ve kentin coğrafi simgelerinden olan KARÇAL Dağlarının adı verilen dergi ile birlikte; Artvin’in coğrafyası, kültürü ve tarihi bilimsel ilkelere bağlı kalınarak kayıt altına alınıyor. Derginin 2’nci sayısı ise önümüzdeki günlerde baskıya girmeye hazırlanıyor.

Okurlarıyla buluşmaya hazırlanan KARÇAL dergisinin 2’nci sayısı henüz çıkmadan derginin editörlerinden Leman Albayrak ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Albayrak KARÇAL dergisi ile yollarının nasıl kesiştiği ve derginin 2’nci sayısında okurları nelerin beklediğine dair açıklamalarda bulundu.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Artvin’in Ardanuç ilçesinde doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ardanuç’ta, üniversiteyi Erzurum’da okudum. Atatürk Üniversitesi’nde coğrafya lisans eğitimini aldım ve yüksek lisansı da burada tamamladım.Ardından 19 Mayıs Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde Beşeri ve İktisadi Coğrafya Anabilim dalında doktoramı tamamladım. Doktora tezimde araştırma sahası olarak Artvin ilini seçtim.Doktora eğitimim süresince Samsun’da bulundum. Bu süre içinde Artvin’e geliş gidiş yaparak arazi çalışmalarımı sürdürdüm. BöyleceArtvin’i daha yakından tanıyıp Artvin adına birçok çalışmaya katkıda bulunmayı sürdürdüm.

Yolunuz KARÇAL’la nasıl kesişti?

Karçal Dergisi, gerek emek verenarkadaşlar gerek kapsamıyla harika bir buluşma oldu. Şöyle ki birkaç yıl evvel bir dergi çıkarma konusunu Ardanuç belediyesi ile görüşmüştüm. Yol yordam belirlenmişti. Daha sonraulaşım, mesafe açısından bir araya gelip tekrar bunu görüşme imkânı olmadı. Bundan kısa bir süre sonra Karçal Dergisi’nin diğer editörü Taner Gökdemir, benim Artvin’e dair çalışmalarımı ve hassasiyetimi bilmesinin de etkisiyle, bir derginin yayın hayatına başlaması fikrinden bahsetti. Benim de önemsediğim, Artvin için tasarladığım süreci de belirterek çalışmaya başladık. Tabii bu ciddi bir iş, ayrıntı denebilecek birçok şeyi zaman içinde düşündük, fikir alışverişi yaptık. Yıllardır Artvin’le ilgili çalışmalarımız ve gözlemlerimizin olmasıdergi için âdeta bir altyapı oluşturmuş.

Editör gözünden KARÇAL’ı anlatır mısınız?

Karçal Dergisi;Artvin’in yerel dinamiklerinden, yerel coğrafi özelliklerinden ve tarihi süreçten besleniyor. Aynı zamanda daha geniş pencereden, bilimsel çalışmalara da her kesimden insanın ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bu da Artvin’in geleceği için önemli. Dergide yer alanlar isegerçek memleket sevdalısı, somut işler çıkarmaya ve dayanışmaya önem veriyorlar. İlimiz adına, emeği geçen, kıymetli zamanlarını ayıran arkadaşlarımıza, hocalarımıza minnettarız.

Karçal dergisi ile neyi hedefliyorsunuz?

Bunu iki şekilde değerlendireyim. Dergide yer alan arkadaşlarımızla birlikte hemfikir olduğumuz görüşlerimiz, hedef ve isteklerimizvar;ilimizin coğrafi, tarihi ve kültürel yapısını gerçek manada tanımak, farkındalık kazanmak ve değerlerimizi korumak. Bunu da bütün ilçelerimizi, köylerimizi kapsayacak şekilde sürdürmek. Daha ayrıntıda, şahsi açıdan ise şunu söylemeliyim. Bu dergide pek çok farklı konu akademisyenler, yerel yazarlarımız ve Artvin’in herhangi bir sorununu dert edinen hemşehrilerimiz tarafından kaleme alınıyor. Dolayısıyla geniş bir gözlem, bilimsel ve yerel bilgi, sorunlar, öneriler sunuluyor. En çok da yaşadığı yeri tanıyan, değerlerin farkında olan ve buna sırtını dayayarak güçlü bir duruş sergileyen, ufku geniş ve memleket duyarlılığına sahip, üretken genç nüfusumuzun olmasına bir nebze katkı verebilmeyi çok önemsiyorum.

Dergiye olan ilgi ve katılımı nasıl görüyorsunuz?

Gözlemlerime göre ilk baştaen çok eğitim camiasından olan vatandaşların, yazarların ve farklı şehirlerde yaşayan Artvinlilerin dergi talebi veolumlu dönüşleri oldu. İlk sayı olmasına rağmen Türkiye’nin farklı bölgelerinden, sosyal medyadan bize ulaşıp dergiyi nasıl temin edecekleri soruldu.Borçka’da düzenlenen tanıtım toplantısına ise katılan yerel yönetimler, kamu kurumlarından katılımcılar faydalı ve objektif şekilde görüşlerini belirttiler. Bu bizim için içten içe bir sevinç olduğu gibi üstlendiğimiz sorumluluğu da hatırlattı.

Dergiye seçtiğiniz yazılar için belirlediğiniz bir kriter var mı?

Öncelikle yayınlanmak üzere bize gönderilen yazıların dergimizin amaç ve kapsamına uygun olup olmadığına bakıyoruz.Gelen yazıların içeriğinin Artvin ile ne kadar alakalı olduğunu,üslubun objektif ve birleştirici olmasını da göz önünde bulunduruyoruz. Bir de derginin hemen iç sayfasında belirttiğimiz yazım kurallarına uygunluğuna bakıyoruz. Yaşanılan yere olan ilgi ve coğrafi farkındalığın artmasına bağlı olarak çevremizde olan herşey daha çok dikkat çekmeye başladı. Birçoğu coğrafya biliminin içinde yer alan konu başlıklarına baktığımızda bunların her birinin Artvin’le ilişkisine dikkat ediyoruz. Nitekim Artvin’inyer şekilleri, iklimi, su kaynakları, doğal afetleri, arazi kullanımı, toprak ve bitki örtüsü, kırsal ve kentsel alanları, nüfusu, kültürel yapısı, sağlık, enerji, tarım, turizm, ulaşım gibi ekonomik faaliyetleri kapsayıcı yayınlara öncelik veriyoruz.

KARÇAL’ın 1’inci sayısını değerlendirir misiniz?

İlk sayı olması açısından genel olarak Artvin’i tanıtmaya çalıştık. Coğrafya, kültür ve tarih alanlarında yazıların eşit sayıda olmasına dikkat ettik. Karçal, Artvin ilinin dergisi olduğu için kentimizin her ilçesine yer vermeye çalışıyoruz. Derginin amaç ve kapsamı açısından ilk sayı iyi bir örnek oldu. Okuyucu dergide bundan sonra neleri görebileceğini az çok anlayabiliyor.

Derginin 2’nci sayısının hazırlıkları bitti, yazılar hazır. 2’nci Sayıda okuyucuları neler bekliyor?2’nci sayının hazırlıkları nasıl geçti?

İkinci sayıda Karçal Dağları’nın coğrafi özellikleriniVolkan Dede’nin; buzul turizmini ise Kuttusi Zorlu’nun yazısıyla tanımaya devam ediyoruz. Kendine has kültürel kimliği olan Şavşat İmerhev yöresini Elif Arifoğlu yazdı. Artvin için birçoğumuzun olmasını istediği kent müzesi konusuna bu sayıda Elif Saraç tarafından dikkat çekildi. Artvin’in tarihi özelliklerine artan ilgiyi de Resul Turan değerlendirdi. Tabii bir de Artvin’e gönülden bağlı olanlar var; Selvin Gül Kara kendi yaşamından izlerle Artvin’i bize yansıttı. Yine derli toplu bir çalışmaya ihtiyaç duyduğumuz, boğa güreşleri kültürüne ait ayrıntılar Zekeriya Konurhan ve Erkin Başaran tarafından yazıldı. 93 Harbi Sonrası Borçka’dan Göçler konusu ise Murat Kasap’ın kaleminden dergide yer buldu. Geçmişte kalan, kendi döneminde önemli yeri olan hanlar konusu, Yusufeli örneğiyle Erdal Sürmeli’nin yazısında yer alıyor. Bu sayıda, hayvanların gözünden yazısıyla Nazlı Demet Uyanık gözlemleriyle, bir takım sorunlara dikkat çekiyor. Taner Gökdemir’inde İbrahim Özden Kaboğlu Hoca ile gerçekleştirdiği bir söyleşisivar. Kiskim Sancağı (Yusufeli) Nüfus Defteri’nin Değerlendirilmesi’ni Murat Yüzbaşıoğlu yaptı. Kadınlara dair çalışmalardan biri olan;farklılık, bir aradalık, umut: “Senede bir gün kadın dergisi” Aycihan Onuk tarafından yazıldı. “Saçları Deli Çoruh" hikâyesinin nasıl ortaya çıktığını Kevser Ruhi’nin özgün kaleminden okuyacağız. Yazarlardan Soner Özçelik ise Yıldız Gölü boğası efsanesini yazdı. Ben de bu sayıda Ardanuç yöresi ve önemli türlerden olan Alıç ağacına dair bir yazı ile katkıda bulundum. Daha fazlasını dergiyi elinize alıp sayfaları çevirince görmüş olacaksınız.

Artvinlilere ve KARÇAL dergisi okuyucularına bir mesajınız var mı?

Artvinlilerden beklentilerimiz; Karçal Dergisini takip etmeleri ve dostlarına tavsiyede bulunmaları. Bu çerçevede yerel bilgi birikiminin artırılması, aktarılması desteklenmiş olacak. Yazılarda dile getirilen sorunlar, öneriler ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde de takip edilerek dikkate alınması durumunda ilimiz adına olumu gelişmelerin olacağını düşünüyoruz. Ortak bir Artvinlilik bilincinin bu yolla gelişmesi ve devamlılığında her birimizin payı aşikâr.

Dilan Şahinbaş