Yerel
Giriş Tarihi : 24-08-2022 11:50

KARBAFED’in Dolu Dizgin Karadeniz Gezisi

KARBAFED’in Dolu Dizgin Karadeniz Gezisi

KARBAFED’in geleneksel hale getirdiği Artvin ve Batum gezisine bu yıl 300 kişi katıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle yapılan gezide Artvin’in birçok doğal güzelliğinin yanı sıra Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’de gezildi

KARBAFED ve Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği iş birliğinde organize edilen ve kültürler arası köprü kurmayı hedefleyen geziye bu yıl da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi katkı sundu. Artvin gezisi; 14-20 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Geziye Kocaeli'de yaşayan Artvin kökenliler ve yine Kocaeli'de yaşayan Rumeli Türkleri katıldı. ‘Artvin'i görmeden cenneti tarif edemezsiniz’ sloganıyla tanıtımı yapılan kültür gezisinde; coğrafyasının haşinliği ile daha da güzelleşen doğası; sarp kayalıklarından yaylalarına, bereketli yağmurlarıyla devamlı yıkanan taşından yeşilinin bin bir tonuyla Artvin, katılımcılara tanıtıldı.

Artvin Dernekler Federasyonu ev sahipliğinde Kocaeli Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Kocaeli Rumeli Balkan Kadınları Derneği, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği yönetici ve üyeleriyle birlikte bir hafta süren Artvin Kültür turuna katılım sağlandı.

‘300 KİŞİ KATILDI’

KARBAFED Başkanı Mikail Kalyoncu, yaptığı açıklamada “Artvinli kardeşlerimiz ile Balkan, Rumeli, Batı Trakya camiasını bir araya getirmeyi amaçlayan dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberliğimize katkı sağlayacağına inandığımız kültür turunun gerçekleşmesi için emek harcayan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. 6 otobüs ve 300 kişiden oluşan tüm katılımcılara Artvin’in önemli yerleri gezdirildi.

Özenle oluşturulan rotada; geziye katılacak vatandaşlar, 5 gün 5 gece boyunca; Murgul-Delikli Kaya Şelalesi, Borçka-Karagöl, Şavşat Karagöl, Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu gibi doğal güzellikleri görme imkanı buldu. Tarihinde yedi kez sular altında kalacağı için taşınacak olan Yusufeli’nin merkezi de dâhil olmak üzere Artvin'in insan hayatından en az bir kez görülmeye değer güzellikleri de keşfedildi. Gezimizin ilk başlangıcı Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin Bey ilçenin tarihi hakkında bilgi vererek yeni taşınacak yerleşim yerleri hakkında da bilgi aktarımı yaptı. Dernek başkanlarımıza da plaketler verdi” dedi.

‘GEZİMİZ ÇOK BEĞENİLDİ’

Kalyoncu, “22 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe de gezildi. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi, Kocaeli Rumeliler Derneği- Kocaeli Rumeli Balkan Kadınları Derneği- Batı Trakya Dernekleri ve Artvin Dernekler Federasyonu ile ortaklaşa düzenlendiği' ‘Kültürler Buluşması’ projesi kapsamında Artvin ve Batum gezimiz yaklaşık 300 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Bu geziye katkılarından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür ederiz. Gezimiz tarafından oldukça güzel bir proje olarak hayata geçirilerek Atatepe, cam terası, Kafkasör, Yusufeli, Şavşat, Şavşat Karagöl, Cehennem Kanyonu, Borçka, Borçka Karagöl, Çoruh Nehrinin tekne turu gibi birçok yer gezdik.

Gezimizin 3. gününde Borçka Belediye Başkanı Sayın Ercan Orhan'ı Kocaeli ekibi olarak ziyaret ederek İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’in selamlarını ilettik. Kocaeli Rumeli Balkan Kadınları Dernek Başkanı Ayşe Alparslan hediyelerini takdim ederek kendilerini de İzmit'e davet etti. Gezinin son gününde Batum gezisi yapıldı” dedi.

Dilan Şahinbaş

AdminAdmin