YEREL
Giriş Tarihi : 16-09-2021 10:50   Güncelleme : 16-09-2021 10:50

KARARI GERİ ALIN ÖĞRENCİLER KENTİMİZE GELSİN

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetimi Artvin Çoruh Üniversitesi senatosunun birinci sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitim almalarına dair aldığı karara karşı basın açıklaması yayınladı.

KARARI GERİ ALIN ÖĞRENCİLER KENTİMİZE GELSİN

CHP Merkez İlçe Yönetimi yayınladığı açıklamada Üniversite Senatosuna seslenere kararın geri alınması talebinde bulundu.

Artvin Çoruh Üniversitesi senatosu tarafından alınan kararların ne yazık ki hem üniversitenin 1. Sınıf öğrencilerini hem de esnafı üzdüğü belirtilen açıklamada, “Artvin Çoruh Üniversitesi, gerçekleştirilen senato toplantısında alınan kararları açıkladı. Karara göre ildeki barınma ve yurt kapasitesi göz önüne alındığında, pandemi koşullarında öğrencilerin önemli mağduriyet yaşayacaklarının öngörüldüğü ve bu durumun önlenmesi amacıyla 1. sınıfların güz dönemi için uzaktan eğitim yoluyla eğitime katılmalarının uygun görüldüğü belirtildi” denildi.

Türkiye’de bulunan 209 üniversitenin 208’inde tüm öğrenim grupları için derslere yüz yüze başlama kararı alınmışken ne yazık ki üniversite senatosu tarafından alınan karar neticesinde Artvin Çoruh Üniversitesinde 1. Sınıf öğrencilerinin uzaktan eğitim almaya devam edeceği söylenilen açıklamada, “Sebebi ise barınma ve yurt kapasitesi eksikliği. Üniversite ne yazık ki bu kararı alırken hiçbir şekilde yerel yönetime danışmamış, bu sorunu “Gelin hep birlikte masaya yatıralım ve bir sonuca varalım” dememiştir. Madem böyle bir sorun vardı, Üniversite senatosu neden kontenjan sayılarını düşürmedi? Neden 1500 yabancı öğrenci üniversiteye kabul edilirken ülkemizin çocukları üniversitelerine gelerek yüz yüze eğitim alamıyorlar? Artvin Çoruh Üniversitesinin her geçen yıl daha da büyümesi hedeflenirken böyle bir karar neden alındı” ifadeleri kullanıldı.

CHP Merkez İlçe Yönetiminin yayınladığı açıklamalar şu ifadelerle devam etti;

“Zaten 2 yıldır içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeni ile öğrenciler eğitimlerinden mahrum kalmış, yüz yüze eğitim niteliği hiçbir şekilde online eğitimde sağlanamamıştır. Bu pandemi süreci içinde üniversite çevresinde işletmesi olan esnaflarımız da neredeyse kepenklerini kapatma noktasına gelmişlerdi. Şimdi gelinen noktada ise Artvin esnafının ve Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin mağdur edildiğini görüyoruz ve üzülüyoruz.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetimi olarak buradan Artvin Çoruh Üniversitesi senatosuna sesleniyoruz. Bu kararı geri alın ve öğrenciler şehrimize gelebilsin. Hem esnafımız canlansın hem de öğrenciler yüz yüze eğitim hakkından mahrum edilmesin.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ