YEREL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 10:59   Güncelleme : 02-06-2021 10:59

KARADENİZ'İN İNCİSİ

Mobilya sektöründe yaşanan düşüş sonrası sezonun açılması ile yaşanan talep durumlarını ele aldık.

KARADENİZ'İN İNCİSİ

Kadın girişimcilerden biri olan Yasemin Değirmenci " inanmak başarmanın yarısıdır " ifadeleri ile tüm kadınlar adına umut olacak şekilde açıklamalarda bulundu.

Ben bir kadın girişimciyim

Değirmenci, bir kadın girişimci olduğunun dikkatini çekerek şu açıklamalarda bulundu “ Mobilya sektöründe çalışıyorum ev mobilyaları satıyorum yatak odası, yemek odası, koltuk şeklinde ürün satışlarımız oluyor. 2016 yılında girdim bu işe, çalıştığım yeri devralarak başladım.  Artvin’de ticaret yapmak gerçekten zor birde kadın olunca ikiye katlanıyor bu zorluk ama insanın inanınca başaramayacağı bir şey yok çok şükür 5 sene olacak neredeyse, buralara kadar geldik ve devam ediyoruz “ dedi.

Pandemide düşüş yaşandı

Değirmenci, işlerindeki yaşanan düşüş ile ilgili şu açıklamalarda bulundu “ Pandemide zaten işlerimiz %50 düştü tabi ama bazı gıda sektörleri gibi olan yerleri de fazlası ile etkiledi ama biz onlar kadar etkilendik desek yalan olur. Biz yine açıktık sürekli sadece geçen ay 17 günlük tam kapanmada kapattık onun dışında hafta sonları hariç açıktık. En azından kiramızı çıkaracak kadar ya da bazı giderleri karşılayacak kadar satışlarımız oluyordu bir şekilde döndürerek buralara kadar geldik sıkıştığımız noktada şu kredilere başvurduk.  Şu anda krediler ile ayakta duruyoruz umarım şu saatten sonra temennim inşallah şu yaz sezonu bizim için sezon mayıstan sonradır mobilya sektörü için nisan mayıstan sonradır umarım tam bir açılma olurda en azından geçmişteki şu 1 yıllık açığı kapatırız hızlı bir şekilde işimize devam ederiz “ dedi.

Düğünlerin sonucu

Değirmenci, düğünlerin iptal olması ile birlikte işlerinin nasıl aksadığını şu ifadeler ile açıkladı “ İnsanların düğün gibi etkinlikleri iptal etmesi kötü etkiledi. 20 tane düğün satışımız oluyorsa 10 a düştü örnek olarak böyle tabi ki kötü etkiledi. %50 bizim sektörümüzde iş düştü zaten düğün salonları mobilya, perde, gelinlik bunlar birbirine zincirleme bağlı sektörler hepimiz etkilendik bundan inşallah bu sene bu açığı kapatmayı düşünüyoruz “ dedi.

17 günde neler oldu?

Değirmenci, tam kapanma boyunca nasıl geçimini sağladıklarını şu açıklamalar ile dile getirdi “ 17 günlük kapanmada kapanmadan birkaç gün önce bir hareketlilik hissettik piyasada sevindik işler açılıyor diye sonra kapanmaya denk geldi. Kapanmadan sonra hafif bir hareketlilik başladı yine piyasa hareketli şu anda yani ama bizi en çok etkileyen Artvin’de ticaret yapan biri olarak şunu söyleyebilirim. Bizi en çok etkileyen aslında insanların düğününün ya da ev alıp eşya almaması değil dışarıdan alışveriş bizi çok daha fazla etkiledi yani birçok düğününü iptal eden insan bu sene düğün yapmaya karar verdi fakat Rize, Trabzon’u tercih ediyorlar ya da büyük markaları tercih ediyorlar. Ben bir mobilyacı olarak mesela büyük markalara “”” Artvin gibi çok fazla gelen ürün var fakat bilmedikleri bir şey var mesela İnegöl’de fuarlarda gezerken firmalar bizim çalıştığımız koltuk firmaları bu firmalara koltuk yaptıklarını söyleyerek işte etiketlerini koyarak bu koltuğu sizde alın sizde satarsınız gibi bize de önerilerde bulunuyorlar. Bu firmaya bu koltuğu yapıyoruz sizde etiket koymadan satın gibi önerilerde bulundukları için ben hani bu işin mutfağını bildiğim için aslında marka ile bizim aramızda çok fark olmadığını ben çok iyi biliyorum ama ne yazık ki tüketici bilmiyor. Bu noktada keşke Artvin’in gelişmesini istiyorsak eğer paranın Artvin’de kalması lazım birbirimizden alışveriş yapmamız lazım ki yaşadığımız yeri daha güzel hale getirebilelim. Biz bu noktada büyüyemiyoruz diyebilirim “ dedi.

Yeni şubemiz

Yeni şubelerinin yine Artvin’in İlçelerinden birinde açtığını belirten Değirmenci şu açıklamalar ile bilgi verdi “ İkinci şubemi Ardahan’da açmamın sebebi gezmek için oraya gitmiştim orada yeni yeni yapılaşmanın ve insanların yeni yeni modernleştiğini fark ettim. Belki de orada belli ihtiyaçları olmadığı için farklı arayışlara girip yine sahile doğru ya da Erzurum’a doğru alışverişe gidiyorlardı. Bu hizmeti bizim konseptimiz belli markalara göre bu konsepti oraya götürüp oraya taşıyıp orada bir mağaza açıp bu konuda hizmet vermeyi yapabilir miyim diye düşündüm. Sonrasında Artvin’e oranla orada daha büyük mağazaların olması ve kiraların buraya oranla orada uygun olduğu dikkatimi çekti o yüzden hiç düşünmeden birde babamın memleketi zaten orada bir hizmet verelim dedik inşallah iyi olur. Tam sezona girerken orası da talep gördü müşteri ilgi gösteriyor mağazaya bakalım ne olacak “ ifadelerini kullandı.

Karadeniz’de bir inci

Değirmenci, Karadeniz bölgesinde yer alan sayılı kadın girişimciler arasında yer alıyor. Değirmenci konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi “ Karadeniz’de mobilya sektöründe mobilya işini yapan iki bayandan bir tanesiyim yani bizim sektörümüzde ağırlıklı olarak erkekler çalışıyor. Mobilya sektörü çok bayanların tercih ettiği sektör diğer bayan arkadaş ise Arhavi’de… Kadın girişimci olacak olan arkadaşlar korkmasınlar cesur olsunlar inansınlar, inanmak başarmanın yarısıdır “ dedi.