DOĞA
Giriş Tarihi : 19-12-2022 11:04

Karadeniz çevre örgütleri Ordu’da buluştu

Karadeniz çevre örgütleri Ordu’da buluştu

Karadeniz Bölgesi Ekoloji Toplantısı Ordu Çevre Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıda yerel sorunlar ve ortak mücadele hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. 17 Aralık Cumartesi günü Belediye İş Sendikası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Yeşil Artvin derneği, Karadeniz İsyandadır Platformu, Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Samsun Çevre Platformu, Çatalağacı Köyü Derneği, Ordu Derelerin Kardeşliği Platformukatıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Ordu Çevre Derneği’nden Ertuğrul Gönül gerçekleştirdi. Gönül konuşmasında Ordu ve çevresinde yapılan doğa tahribatlarını dile getirerek Ünye’de, Fatsa’da, Perşembe’de ve Ordu merkezden başlanarak Piraziz sınırına kadar deniz dolgusu olduğunu şimdiye kadar 7-8 dava açtıklarını ve bazılarını sonuçlandırdıklarını, 2 davayı kazandıklarını açıkladı.

ÇED gerekli değildir kararına karşı açılan davaları kazandıklarını ifade eden Gönül “Nihai ÇED kararını birkaç ay içerisinde çıkarabilirler buna karşı mücadelemiz devam ediyor. Sahilin tamamı doldurularak iskele haline döndürüyorlar, halkın deniz ile iletişimini kesiyorlar” dedi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan da Artvin’de sorunlar yumağı ile uğraştıklarını belirterek “Artvin’de tüm toplumla birlikte verilen bir mücadelemiz var. Cerattepe Mücadelesinin tarihi 30 yıla dayanıyor. Yalnız Cerattepe mücadelesinin yanında Çoruh üzerinde yapılan barajlara karşı da mücadele verdik. 2009 yılından sonra HES projeleri başladı, derelerimize sahip çıkmak için, derelerimiz tahrip olmasın diye HES projelerine karşı mücadelemiz başladı. Köyleri gezdik, muhtarları bilgilendirdik. Bu arada 2012 yılına geldiğimizde Cerattepe ile ilgili ihale başlayınca bu alanda çalışmalarımızı sürdürdük, Ankara’ya gittik, görüşmelerimi yaptık ama ne yazık ki 1 hafta sonra ihaleye çıktı” diyerek o süreçten sonra yaşanan gelişmeleri anlattı.

Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Caner Odabaş, yıllardır mücadele ettikleri şirketlerin, iktidar veprojelerin yanı sıra günümüzün ekolojik yıkımlarında yanlış çay tarımı, kitlesel turizm, dere ıslahı konulardan bahsederek, şirketlere verilen mücadele yanında insanlara karşı da mücadele verilmesi gerektiğini bilgilendirmesi gerektiğini söyleyerek “Ne istemediğimizin belli olduğunu lakin ne istediğimizin tartışılması gerektiğini, söz hakkı ve var olma yöntemlerini konuşulmasını gerektiğini vurguladı” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Rize’nin Fındıklı ilçesinden katılan Gökmen Turna 2007 yılından beri HES mücadelelerinin devam ettiğini 24 HES projesinin geri çevrildiğini belirterek “Fındıklı’da bulunan maden ruhsatlı alanlar belirlendi sanırım ilerleyen günlerde maden mücadelesi başlayacak. Kafes balıkçılığına karşı mücadele veriyoruz, toplantıları engelliyoruz, denizimizi korumaya çalışıyoruz. Ama HEE yaptırmadığımız dereler dere ıslahı altında betona gömdüler, istinat duvarına karşı bir şey yapamadık. Aman bahçemize su girmesin, 3 kök fındığımız zarar görmesin diye istinat duvarına bir şey diyemedik ve bugün hayvanlarımız dahi dereye giremiyor” dedi ve yeni dönemde Fındıklı’da topyekûn bir çevre mücadelesini ele alan bir yapıyla devam edeceklerini vurguladı.

Dernek ve platform sözcüleri toplantıda mücadele verdikleri alanda yaşadıkları sorunların, elde ettikleri kazanımları anlattı ve ortak sorunlar ortaya konularak çözüm önerileri sunuldu.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform’undan İlker Şahin, Sinop’ta 2011 yılından beri nükleer santrale karşı verilen mücadele sürecini aktardı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber