SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-01-2023 17:25

KANSER TARAMA VE FARKINDALIK EĞİTİMLERİ

KANSER TARAMA VE FARKINDALIK EĞİTİMLERİ

Artvin İl Sağlık Müdürlüğünün organizasyonunda kanser taramalarına teşvik etmek amacı ile kurumlarda Kanser farkındalık eğitimlerine başlandı.

Eğitime ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü ile başlanmış olup, sırasıyla ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruşlarında devam edilmesi planlanmıştır.

Merkez Toplum Sağlığı Başkanı Halk Sağlığı Uzmanı Dr.Işıl ZORLU tarafından eğitim sunumu gerçekleştirilmiş olup, tarama ve tedavi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi ve KETEM, Merkez Toplum Sağlığı tarafından stant kurulup, katılımcılara broşür dağıtılıp, bilgilendirme yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne esteklerinden dolayı Şükranlarımızı sunarız.

Kanser günümüzün önemli bir halk sağlığı sorunu olup gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği üç kanser türünde tarama yapılmaktadır.

İl Sağlık Müdürlüğü

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber