YEREL
Giriş Tarihi : 09-08-2021 10:59   Güncelleme : 09-08-2021 10:59

Kaliteli elemanın önemi

Pimapen imalatçısı Halim Öztürk, sektörde kaliteli eleman ihtiyacının önemini vurgulayarak uzun zamandır bir eleman aradığından bahsetti.

Kaliteli elemanın önemi

Eli yatkın eleman bu sektörde çok önemli

PVC imalatı ve montajında 5-6 tane elemanın olduğunu söyleyen Öztürk, bunun çok yetersiz bir rakam olduğun ifade ederek işi kaliteli bir şekilde yapmak için biraz daha kalifiye ve istikrarlı elemanlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Öztürk, “En çok da montaj elemanı olarak sıkıntı yaşıyoruz. Yaptığımız montajların sıva tamiratlarını yapıyoruz ve tamiratlı bir şekilde müşterimize teslim ediyoruz. Eli yatkın bir iki tane eleman olsa hemen bugün alırım. Nalbur işi de yapıyorum. İskebe yolu üzerinde inşaat malzemelerini satıyoruz. Sanayide büyük iki imalat dükkanımız var. Eleman yetersizliğinden iki eleman bazen bir eleman alıyoruz. Bir şekilde idare etmeye çalışıyoruz. Isı cam, cam balkon, çelik kapı takıyoruz. Bu sene gerçekten çok sinek var. Sinekliğin her türünü de yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Gençler bu tür işlere de yönelmeli”

Bir esnaf ve iş insanı olarak meslek okullarında öğrenci yetiştirirken işletmelerdeki eleman sorunlarını giderme amaçlı da yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, “Sadece bir çocuğun okuyup mühendis olması ve masa başında iş bulmasından bahsetmiyorum bu bölümler için çalışacak elemanların yetişmesi lazım. Bu yüzden meslek anlamında iyi bir eğitim verilmelidir. Bizim zamanımızda Endüstri Meslek Liseleri ön plandaydı. Eğer okulu bitirirsen iş sahibi olursun diyorlardı. Şimdi böyle bir izlenim verilmediği için oradan çıkan çocuklarımız da bu tür işlere yönlenmiyor. Bu biraz da çocukların yönlendirilmesiyle alakalı bir durum. Endüstri Meslek Liselerin de ki hocaları bizzat tanıyorum. Bu mevzuları kendileriyle de konuşuyorum. Fakat bizim açımızdan herhangi bir gelişme olmadı. Uygun bir eleman alamadık. Toptan iş alamıyoruz. Çünkü alınan her işi yapman gerekiyor. Yapılmazsa da doğal olarak iş yerimizin güvencesi sarsılıyor. Bu yüzden çok büyük işlere değil birer birer daire bazında daha küçük olan bireysel işlere yönelmeye çalışıyorum. Sıva tamiratları diye tabir ettiğimiz ufak tefek tamirat işlerini yapacak eleman ihtiyacımız hala devam ediyor” diye konuştu.